بهره برداری از پلازای تهران در میدان ولیعصر عج

بهره برداری از پلازای تهران در میدان ولیعصر عج
به گزارش شابش؛ چند سالیست که دورتادور میدان ولیعصر (عج) تهران برای عملیات عمرانی مسدود شده و در حالیکه قرار بود این عملیات 3 ساله تمام شود، 8 سال است به طول انجامیده است. شهرداری تهران قرار است در چند روز آینده از پروژه ای با نام پلازای میدان ولیعصر عج رو نمایی کند تا هرچه زودتر دیواره های فلزی دور این میدان جمع آوری شود.

اما پلازا چیست؟ پلازا به مجموعه ای اطلاق میشود که در فضای باز آن، قسمت پیاده رو بر سواره غلبه و ارجحیت دارد تا این مکان محل مناسبی برای حضور شهروندان شود. پلازا در واقع نسخه مدرن بازارچه های سنتی میباشد. چنین فضایی قطعا به مبلمان شهری مجهز شده و در آن مراکز تفریحی و تجاری کوچک متناسب با نیاز شهروندان شروع به فعالیت خواهند کرد.

پلازای میدان ولیعصر 7 طبقه و 42 هزار متر مربع وسعت دارد و قرار است ظرف چند روز آینده افتتاح شود. البته یکی از طبقات این مجموعه همسطح خیابان است که در 4 طرف میدان ورودی خواهد داشت. برای ساخت این پروژه حدود 200 میلیارد تومان هزینه شده است. هدف شهرداری تهران از احداث این مجموعه، کنترل ترافیک شلوغ ترین و پرتردد ترین میدان تهران از طریق انتقال عابران پیاده به زیر میدان است.
با احداث دسترسی‌های مجهز به پله‌برقی در چهار طرف میدان، تمام عابران محدوده بلوار کشاورز، خیابان کریم‌خان و بخش شمالی و جنوبی خیابان ولی ‌عصر (عج) به فضای زیرزمینی رو باز در مرکز میدان که در تراز منفی ۶ متری قرار دارد، هدایت می‌شوند و بعد از آن در صورت تمایل می‌توانند به طبقات زیرین رفته و از مترو استفاده کنند یا از طریق دسترسی‌های پیش‌ بینی شده از یک مسیر ایمن به دیگر اضلاع میدان بروند. در صورتی که تعریف پلازا به درستی در این مجموعه پیاده شود، امکان توقف در آن و گپ و گفت و تعامل با سایر شهروندان یا احیانا آن‌طور که پیش‌بینی کرده‌اند، تماشای آثار هنری نیز برای شهروندان فراهم است.
هر چند در بازدیدی که روز گذشته از این فضا صورت گرفت، هنوز علائمی از پلازا در این فضا قابل مشاهده نبود، اما آنچه مشهود است انتقال عناصر پیاده به زیرزمین به نفع خودروهاست که با هدف اصلی پلازا مغایرت دارد. هر چند در بازدید روز گذشته هنوز علائمی از پلازا در این فضا قابل مشاهده نبود، اما آنچه مشهود است، انتقال عناصر پیاده به زیر زمین به نفع خودروها است که با هدف اصلی پلازا مغایرت دارد. گفته می‌شود که حدود ۱۴ واحد تجاری در کل این پروژه نیز تعریف شده که فروش یا اجاره بلند‌مدت این واحدها می‌تواند چند برابر هزینه ۲۰۰ میلیاردی اجرای پروژه برای شهرداری عایدی داشته باشد و به نفع ساخت مترو صرف شود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم