اگر روند دولت قبل ادامه داده میشد، وضعیت کل کشور خیلی پیچیده میشد

اگر روند دولت قبل ادامه داده میشد، وضعیت کل کشور خیلی پیچیده میشد
در نمایشگاه یبن المللی املاک و مستغلات، شابش مصاحبه ای اختصاصی با رئیس صنف انبوه سازان تهران انجام داد که در این گفتگو، حسن محتشم دو پیشنهاد به دولت ارائه داد.

با سلام. آقای محتشم، با توجه به بالا رفتن هزینه های شهرداری و همچنین تسهیلاتی که این روزها برای انبوه سازان و سازندگان مسکن عرضه شده، آیا احساس میکنید انبوه سازان انگیزه لازم را برای راه انداختن موتور ساخت و ساز دریافت کرده اند؟

سلام. این افزایش قیمت هایی که عنوان کردید مربوط به امسال نیست، بلکه هر سال اتفاق می افتد. در خصوص شهرداری، امسال نیز شاهد افزایش 25 درصدی عوارض بودیم که البته بحث آن را در ابتدای سال انجام دادیم. یک نکته ای که باید اینجا به آن اشاره کنم تغییر نرخ قیمت های منطقه ای توسط وزارت اقتصاد است. این تغییر قیمت های منطقه ای باعث شد عوارض فروش ناشی از تراکم توسط شهرداری ها تا 15 درصد در بخش مسکونی و در بخش تجاری تا 70 درصد افزایش پیدا کند و متعاقبا قیمت تمام شده خانه و مسکن هم افزایش پیدا کند.
این عوامل باعث میشوند تا سازندگان علاقه ای برای ساخت و ساز نداشته باشند. چرا؟ چون با این وضعیت، نقدینگی آنها در ابتدای کار تمام خواهد شد. پیشنهاد اول ما به دولت این است که جلوی این عوامل بازدارنده را بگیرد و اجازه ندهد وضعیت رکود ادامه پیدا کرده و وارد سال چهارم آن بشویم.
پبشنهاد دوم ما مربوط به دارایی و مالیات است. از ابتدای سال 95 اعلام کردند 10 درصد جدای از 15 درصد مالیات فروش، آن هم به صورت علی الحساب دریافت خواهد شد. خب دریافت علی الحساب، بیش از آن 15 درصد به فروشنده آسیب میزند چون بلاتکلیف خواهند شد. خوشبختانه این موضوع در کمیسیون ماده 76 قانون پنجم توسعه مورد توجه قرار گرفته که متشکل از نمایندگان سران سه قوه است. این مسئله به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع داده شد و در حال حاضر در دست بررسی است که امیدواریم این موضوع نیز به زودی حل شود.


آیا شما اصلا اعتقاد به رکود در بازار فعلی مسکن دارید؟ یا مانند برخی اعتقاد به اشباع بازار مسکن دارید؟

ببینید رکود بر بخش اقتصاد کشور حاکم است نه صرفا بخش مسکن، و مسکن هم بخشی از آن است. علت آن هم این است که دولت تدبیر و امید در بدو ورود با تورم در مرز 40 درصدی مواجه شد و اگر آن شرایط ادامه پیدا میکرد، وضعیت کشور خیلی پیچیده تر از این حرفها میشد. به همین دلیل، دولت جدید سیاست انقباضی در پیش گرفت و پول ها را در بانک ها حبس نمود و با سود دادن به آنها، مشاهده میکنیم که دولت در حال حاضر بدهکار به آنهاست. نتیجه این رفتار کنترل تورم بود و در حال حاضر تک رقمی شده است. مسکن 15 درصد در اقتصاد سهم دارد اما چون پیشران و مولد است، اگر بخواهیم به دنبال رونق باشیم، باید از همین بخش مسکن شروع کنیم. به نظر میرسد با پایان یافتن سال 95، دولت این فنر را قدری آزاد کرده و نرخ تورم تک رقمی را به نرخ دو رقمی منطقی برساند تا پول در اقتصاد کشور به جریان بیفتد.
نکته دیگری که اشاره کردید اشباع بازار بود. به نظر من خیر، به اشباع نرسیدیم چون آپارتمان و خانه ها متناسب با نیاز مصرف کنندگان ساخته نشده اند. در مناطق لوکس و گرانقیمت خانه های زیادی ساخته شده و سرمایه های زیادی به علت عدم متقاضی از رده خارج شده اند. متقاضی مسکن هر ساله تا مرز یک میلیون وارد بازار میشود اما برای این افراد خانه متناسب ساخته نمیشود. دولت باید با هدایت مسیر ساخت و ساز ها به سمت مناطق مورد نیاز، این مشکل را حل کند.


آیا مسکن مهر نتوانست این مشکل را حل کند؟

مسکن مهر در واقع یک پروژه بدون فکر بود و مطالعه دقیقی در این خصوص صورت نپذیرفته بود. این پروژه پیش بینی سالی 1 میلیون خانه را کرده بود اما پس از گذشت 8 سال، مشاهده میکنیم تنها 2 میلیون واحد و 25 درصد اهداف خود را تحویل داده است. در واقع به علت عدم وجود زیر ساخت ها و تاسیسات رو بنایی، علی رغم نیاز متقاضیان کم درآمد، مشاهده میکنیم این واحدها خالی مانده است.


آیا برجام در وضعیت فعلی بازار مسکن تاثیر داشته است؟

بله، به لطف برجام، هیئت های خارجی مدام در حال تماس و رفت و آمد هستند و مذاکره انجام میدهند. بنده فکر میکنم در سال های آینده این تبادلات بیشتر خواهد شد و نگاه کشورهای خارجی به دلیل تبلیغات منفی علیه ایران تغییر پیدا کند. آنها متوجه خواهند شد که جمهوری اسلامی فضای کسب و کار و آزادی و امنیت است و استقبال از کسب و کار در ایران افزایش پیدا خواهد کرد.


نظر شما درباره آینده بازار مسکن چیست؟

طبق طرح جامع وزارت راه و شهرسازی، سالانه باید 1 میلیون واحد بسازیم تا در سال 1404 به نقطه سر به سر برسیم. این بدین معنی است که در آن سال مسکن از حالت کالای سرمایه ای باید خارج و به کالای مصرفی تبدیل شود. اما با مشاهده وضعیت فعلی میبینیم که در طول تاریخ، تا به حال به این از ساخت و ساز نرسیده ایم. به نظر من دولت باید روی این قضیه نگرش جدی داشته باشد چون این انباشت تقاضا یک روزی شرایط اجاره خانه را به هم زده و وارد بخش خرید و فروش ملک میشود و با یک افزایش قیمت مضاعف رو به روی خواهیم شد. بنابراین به همین علت است که میبینیم برخی میگویند خرید خانه در حال حاضر سودمند است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم