سدسازی های ترکیه عامل اصلی ریزگردهای ایران است

سدسازی های ترکیه عامل اصلی ریزگردهای ایران است
مدیر عامل و رییس هیات مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در خصوص پدیده ریزگردها اعلام داشت: کشور ترکیه سدهای زیادی را برای مصارف داخلی ساخته و آب آنها در بالا دست مصرف میشود، بنابراین تاثیر زیادی بر روی رودخانه های دجله و فرات گذاشته میشود و این سدها یکی از عوامل اصلی پدیده ریزگرد در ایران شده اند.

رضازاده مدیر عامل و رییس هیات مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران درباره تاثیر کم آبی رودهای سرزمینی ایران بر عراق تصریح کرد: حداکثر اثر این آب ها بر رودخانه دجله ۱۴ درصد است و در فرات هیچ تاثیری ندارد؛ همچنین ایران تاکنون از حقابه های خود در این رودخانه ها استفاده نکرده است.
وی در ادامه اظهار داشت: ساخت سدهای حوزه آبریز کارون ایران به گونه ای است که در پایین دست آن زمین های مسطح قابل کشت وجود نداشته و به همین دلیل آبی که در پشت سدها وجود دارد فقط صرف تولید برق میشود.
حمید چیت چیان نیز در خصوص حقابه های زیست محیطی گفت: قرار است سالیانه 10 میلیارد و 700 میلیون مترمعکب از روان آبها برای مصارف زیست محیطی رهاسازی شود. چیت چیان اضافه کرد: وجود ۳۴۹ هزار هکتار کانون های رُسی در استان خوزستان که به صورت بالقوه با وزش باد آماده تبدیل به ریزگرد است و همچنین سدسازی در کشورهای همسایه بویژه در حوزه آبریز دجله و فرات از عوامل تشدیدکننده ریزگردهاست.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم