سدسازی های ترکیه عامل اصلی ریزگردهای ایران است

سدسازی های ترکیه عامل اصلی ریزگردهای ایران است
مدیر عامل و رییس هیات مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در خصوص پدیده ریزگردها اعلام داشت: کشور ترکیه سدهای زیادی را برای مصارف داخلی ساخته و آب آنها در بالا دست مصرف میشود، بنابراین تاثیر زیادی بر روی رودخانه های دجله و فرات گذاشته میشود و این سدها یکی از عوامل اصلی پدیده ریزگرد در ایران شده اند.

رضازاده مدیر عامل و رییس هیات مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران درباره تاثیر کم آبی رودهای سرزمینی ایران بر عراق تصریح کرد: حداکثر اثر این آب ها بر رودخانه دجله ۱۴ درصد است و در فرات هیچ تاثیری ندارد؛ همچنین ایران تاکنون از حقابه های خود در این رودخانه ها استفاده نکرده است.
وی در ادامه اظهار داشت: ساخت سدهای حوزه آبریز کارون ایران به گونه ای است که در پایین دست آن زمین های مسطح قابل کشت وجود نداشته و به همین دلیل آبی که در پشت سدها وجود دارد فقط صرف تولید برق میشود.
حمید چیت چیان نیز در خصوص حقابه های زیست محیطی گفت: قرار است سالیانه 10 میلیارد و 700 میلیون مترمعکب از روان آبها برای مصارف زیست محیطی رهاسازی شود. چیت چیان اضافه کرد: وجود ۳۴۹ هزار هکتار کانون های رُسی در استان خوزستان که به صورت بالقوه با وزش باد آماده تبدیل به ریزگرد است و همچنین سدسازی در کشورهای همسایه بویژه در حوزه آبریز دجله و فرات از عوامل تشدیدکننده ریزگردهاست.

نظرات کاربران

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم
بد نبود
راضی نیستم