گسلی جدید در تهران با توان لرزه ‎زایی

گسلی جدید در تهران با توان لرزه ‎زایی
یک کارشناس علوم زمین‌شناسی از شناسایی گسلی جدید در تهران خبر داده که توان لرزه‎زایی بالایی دارد. این گسل که پردیسان نام گرفته، در غرب تهران و در بین بزرگراه‌های حکیم و همت قرار دارد.به گزارش شابش رییس پژوهشکده علوم زمین، روز شنبه چهارده اسفند در باره وضعیت لرزه ‌خیزی تهران گفت، از سی سال پیش سازمان زمین ‌شناسی با تهیه نقشه ‌هایی، گسل‌ های تهران را معرفی کرده و در طی این زمان تغییرات زیادی در این گسل ‌ها و جایگاه آنها ایجاد نشده است.

به گفته مرتضی طالبیان، گسل‌های شناخته ‌شده تهران عمدتا در شمال و جنوب می باشد. ولی تحقیقات جدید نشان می دهد که گسل شمال تهران و گسل‌های جنوب تهران توان ایجاد زمین لرزه‌ هایی که در تاریخ تهران درج شده است را ندارند.

وی  با اشاره به زمین‌ لرزه ‌های تاریخی ثبت ‌شده در شهر ری افزود: سوالی که در این زمینه مطرح شد این بود که منشا این زمین لرزه‌ها کجاست. برای یافتن پاسخ مناسب به این سوال، تحقیقات وسیعی در بخش مرکزی شهر تهران انجام شد و توانستیم گسل پردیسان را اخیرا کشف کنیم.

این کارشناس سپس به محل این گسل اشاره کرد و افزود: مکان این گسل مابین بزرگراه آیت ‌الله حکیم و شهید همت قرار دارد. این  گسل در اکنون فعال ‌ترین گسل تهران می باشد.

رییس پژوهشکده علوم زمین درباره توان لرزه ‌زایی گسل پردیسان گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته این گسل توان لرزه‌ زایی ۲/ ۶ تا ۳/ ۶ ریشتر را خواهد داشت. 

این شدت زلزله شاید چندان بالا به نظر نیاید. اما طالبیان می‌گوید در فلات ایران معمولا زمین لرزه‌ هایی که بیشتر از ۵/۵ ریشتر هستند میتوانند مخرب باشند. به گفته او، در شهرهای بزرگ ایران که ساختمان‌های بلند مرتبه ساخته شده  و بخصوص در مناطقی که خاک منطقه سست باشد، تخریب ناشی از زلزله به مراتب بیشتر خواهد بود.

رییس پژوهشکده علوم زمین تاکید کرده که در شهر تهران هر نوع زلزله ‌ای که بیشتر از ۵/۵ ریشتر باشد، می‌تواند موجب تخریب سازه‌ها شود. به همین دلیل لازم است نقشه‌ گسل ها مورد بازنگری قرار گیرند. چرا که در مصوبات شورای عالی شهرسازی نیز بر رعایت حریم گسل ‌ها تاکید شده است. به گفته وی لازم است هر سال یکبار نقشه جامع شهر تهران مورد بازبینی قرار گیرد.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم