سود خواهی بالای مالکان، عامل رکود بازار مسکن

سود خواهی بالای مالکان، عامل رکود بازار مسکن
یکی از کارشناسان بازار مسکن در خصوص وضعیت بازار مسکن و چگونگی ساماندهی آن در سال آینده گفت: در شرایط فعلی بازار مسکن، سازنده ها عاملی هستند که شرایط بازار را از تعادل خارج کرده اند.

به گزارش شابش آلبرت بغازیان کارشناس بازار مسکن در خصوص وضعیت بازار مسکن و چگونگی ساماندهی آن افزود: نمی توان گفت بازار مسکن در رکود می باشد چرا که در سالهای گذشته شاهد بودیم سازندگان حاضر به فروش خانه به قیمت کمتر از سودهای بالا مورد انتظار خود نیستند. در صورتی که در شرایط رکود واقعی قیمت ها شکسته شده و نزول می کنند.

وی با اشاره به اینکه با هدف ساماندهی بازار املاک و مستغلات، سازنده ها باید دست از زیاده خواهی بردارند، یادآور شد: پیش بینی می شود در شرایط فعلی پنجاه درصد خانه های ساخته شده برای ارائه به بازار معرفی نشده اند. در این شرایط اگر سازنده ها می خواهند به رونق بازار خود کمک کنند و آن را از رکود در بیارند به جای کمک خواستن از دولت بهتر است از سود بالای مورد انتظار خود صرف نظر کنند. بسیاری از سازنده ها و مالکان در ارزش گذاری خانه علاوه بر سود فروشی که مورد نظرشان است افزایش سرمایه خود را بر اساس بالاترین سود بانکی محاسبه می کنند.

این کارشناسان بازار مسکن افزود: بهتر است دولت در بازار مسکن دخالت مستقیم نداشته باشد، و با اقدامات نظارتی بر عملکرد بانک ها در نحوه محاسبه سود وام های بخش مسکن و نظارت بر عرضه مسکن توسط انبوه سازان بازار را به تعادل برساند.

بغازیان تاکید کرد: برنامه مالیات بر خانه های خالی از ضرورت های بازار مسکن می باشد و بهتر است دولت سریعا برنامه دریافت مالیات از خانه های خالی را در دستور کار خود قرار دهد و می تواند بر اساس جواز پایان کار خانه های ساخته شده در سالهای اخیر اقدامات شناسایی این خانه ها را انجام دهد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم