افشاگری های تند توتونچیان در مورد بانکداری کشور

افشاگری های تند توتونچیان در مورد بانکداری کشور
ایرج توتونچیان اقتصاددان و عضو کمیته لایحه قانون عملیات بانکداری بدون ربا با انتقاد شدید از وضعیت فعلی بانک ها گفت: در سال 62 قانون بانکداری بدون ربا تصویب شد و قرار شد از سال 63 این قانون اجرایی شود. اما نه تنها کاری در این زمینه انجام نشده بلکه تقلید خوبی هم صورت نگرفته چرا که نرخ سودهایی که در ایران متداول است در سطح بالاترین های دنیا محسوب میشود. با شابش همراه باشید.اسم ربا را سود و بهره گذاشته اند

کارشناس اقتصادی کشورمان اظهار داشت: اینکه برخی اسم ربا را عوض کرده اند و به جای آن نام سود علی الحساب را قرار داده اند اغفال کردن مردم است. بنابر اعلام تیم اقتصادی دولت، 500 هزار نفر به تعداد بیکاران اضافه شده و دولت به جای ایجاد اشتغال، پول ها را در بانک ها تزریق میکند. به همین دلیل بانک ها بیشترین منفعت را از این پول ها میبرند و موسسات تولیدی کمترین استفاده را. شاید به همین دلیل نظام اقتصادی ما همانند انگلستان است که البته مردم انگلیس به نخست وزیر این کشور اعتراض کرده اند که این پول ها نباید برای بانک سودآور باشد بلکه باید جامعه از این پول ها سود ببرد.


بانک مرکزی در برابر قانون بانکداری بدون ربا مقاومت میکند

توتونچیان در ادامه اذعان داشت: بانک مرکزی ما دقیقا بانکداری ربوی است مگر اینکه استثنائی وجود داشته باشد. آنچه که باعث نگرانی ما اقتصاددانان شده است این است که علیرغم وجود قانون، عملیاتی برای جلوگیری از بانکداری بدون ربا انجام نشده است و افرادی که در راس بانک مرکزی حضور دارند برای عدم اجرای این قانون مقاومت میکنند. قانون فراتر از شخصیت حقیقی است اما به آن عمل نمیکنند. البته باید قانونی وجود داشته باشد که چرایی عمل نکردن را پیگیری کند.توتونچیان در پاسخ به این سوال که باید به چه کسی اعتراض کرد گفت: اعتراض باید به بانک مرکزی باشد چون از قانون پیروی نمیکند و هیچ سازمانی هم نیست که از آنها جلوگیری کند. منظور سیاست های کلی بانک مرکزی است نه شخص و افراد خاص و از سال 63 هیچگونه عملیات اجرایی روی آن انجام نشده است. به نظر من ممکن است حتی یک نفر هم با این قانون آشنا نباشد و اگر هم این فرد پیدا شود قدرتی ندارد که این سیستم را تغییر دهد.
وی در خصوص فساد بانک ها اظهار داشت: پاسخگویی به این مبحث خیلی پیچیده است اما اگر از سال 63 این قانون اجرایی میشد اجازه اختلاس از بانک ها سلب میشد. به عنوان مثال در قانون قبلی بانک ها وکیل سپرده گذارها بودند و بانک ها موظف بودند مطابق با قرارداد وکالت نامه عمل کنند در حالیکه بانک ها بر اساس وکالت سپرده گذار عمل نکردند و فساد از همین جا شروع میشود.ز


رفاقت ها جلوی برخورد با مفاسد را گرفته است

این اقتصاددان با اشاره این بی قانونی ها گفت: متاسفانه رفاقت ها اجازه جلوگیری از برخوردها را گرفته است و به اصطلاح نان به هم قرض میدهند و نمیخواهند که این زنجیره مورد اتهام قرار بگیرد. به تازگی 30 نفر از اعضای شبکه بانک سرمایه و دی 50 هزار میلیارد اختلاس کرده اند و چند سال پیش از بانک صادرات 3 هزار میلیارد و از یک بانک دیگر نیز 12 هزار میلیارد اختلاس شد. این موضوع از نظر من سیاسی است و ترجیح میدهم در این خصوص چیزی نگویم. دیوان محاسبات هم در این خصوص کم کاری کرده و در عین اینکه اخباری از فساد چند بانک اعلام شده بود، اما دیوان پیگیری نکرد و و بعد از مدتی به فراموشی سپرده شد برای اینکه این یک زنجیره است و قدرت در اختیار تعدادی است که نمیخواهند این موارد را برملا کنند تا باعث تشنج و نارضایتی مردم نشود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم