کولبران دیگر قاچاقچی محسوب نمی شوند

کولبران دیگر قاچاقچی محسوب نمی شوند
نماینده مردم پیرانشهر در مجلس گفت که با موافقت وزیر کار، کول ‌بران از نیمه دوم فروردین تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار میگیرند.

به گزارش شابش رسول خضری در نشست خبری در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس گفت:‌ در پیروی مأموریت رئیس مجلس کمیته حقیقت‌ یاب چهار نفره‌ای از آقایان برزگر و کواکبیان از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، محمودزاده نماینده مهاباد و بنده نماینده  پیرانشهر و سردشت تشکیل شد تا وضعیت معیشت و صدمات جانی وارد شده به کول ‌بران بررسی شود و این کمیته بازدید میدانی از وضعیت آنها داشته باشد.

خضری ادامه داد: بر این اساس کمیته حقیقت ‌یاب هجدهم اسفند در شهرستان پیرانشهر و شهرهای مرزی این شهرستان در میان کول‌ بران حاضر شد و آنها مطالباتی را مطرح کردند که مهمترین آن بیمه تأمین اجتماعی بود. با توجه به این مطالبه جلسه‌ ای با وزیر کار تشکیل و تفاهم ‌نامه‌ ای امضا شد که طبق آن کول‌ بران از نیمه دوم فروردین ماه ۹۶ بیمه تأمین اجتماعی شوند. شروع این بیمه از شهرستان پیرانشهر می باشد و قرار شده که در سطح آذربایجان غربی گسترش یابد.

این عضو کمیته حقیقت‌ یاب مجلس برای بررسی وضعیت کول ‌بران، مطالبه دیگر کول‌ بران را حذف دلالان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بیشتر پول کول‌بری به جیب دلالان رفته و بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان به جیب کول‌ بران نمی ‌رود لذا درخواست آنها این است که دست دلالان کوتاه شود.

نماینده پیرانشهر، مناسب ‌سازی مسیر برای کول ‌بری را از دیگر مطالبات کول‌ بران دانست و گفت: تأکید بر این است که در معابری که باید بارها تنها از طریق کول ‌بری حمل شود وسایل حمل و نقل موتوری و یا چهارچرخه تعبیه شود تا کول‌بران ناچار به حمل بار بالغ بر ۲۰۰ کیلو نشوند که این مطالبه به‌حقی برای مناسب ‌سازی مسیر است.

خضری افزود: حرف ما این است که طبق قانون انسداد مرزها، باید برای معیشت مرزنشینان فکری شود. طبق این قانون قرار بود استانداری‌ با همکاری سپاه معابر را برای معیشت مرزنشینان مساعد کند تا مرزنشینان با گرفتن مجوز بتوانند زنذگیشان را از طریق واردات کالا به صورت جزیی بگذرانند. ولی در حال حاضرمشاهده می‌شود افراد سودجو مجوزهای ورود کالاهای چندهزارتنی را دریافت می‌کنند که به وضعیت بازار لطمه می زند و هیچ عایدی برای مرزنشینان ندارد. آن هم در شرایطی که باید مرزنشینان از منافع مرزی برخوردار باشند. نتیجه این موضوع تأمین امنیت پایدار مرزها است. در حال حاضر ۴۰ درصد عواید مرزی به استان و ۶۰ درصد آن به تهران داده می‌شود و هیچ چیزی به شهرهای مرزی نمی‌رسد. در حالی که باید این پول برای توسعه شهرهای مرزی، جاده و اشتغال هزینه شود تا بتوانیم وضعیت مشاغل را ساماندهی کنیم. چون باور ما این است که کول‌ب ری شغل نیست و باید شغل مناسب برای این افراد در نظر گرفته شود.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم