پرداخت تسهیلات بدون سپرده به نفع مسکن مهر متوقف شد

پرداخت تسهیلات بدون سپرده به نفع مسکن مهر متوقف شد
اوایل سال 95 بود که وام های بدون سپرده به دلیل جذابیت دو منظوره آن (سقف ریالی متوسط سه رقمی و دریافت سریع وام بدون نیاز به سپرده گذاری) باعث تحرک محسوس در ساخت و ساز آپارتمان شد به طوریکه با رشد 16 درصدی حجم پرداخت این تسهیلات، ساخت و ساز از رکود بیشتر نجات یافت.

به گزارش شابش؛ کانال پرداخت تسهیلات بدون سپرده مسکن به دلیل " اولویت اتمام تکالیف معوق مسکن مهر" تا زمان نامعلوم مسدود شد. تحقیقات میدانی نشان میدهد در شهرهای مختلف کشور نیز ترمز پرداخت وام های تا سقف 100 میلیون کشیده شده و فعلا امکان ساخت و ساز با این نوع از تسهیلات بانکی وجود ندارد.

تسهیلات بدون سپرده مسکن اواسط بهار به بازار آمد و مناطق کشور را به 5 بخش (تهران و سایر کلانشهرها، جزایر جنوبی، مراکز استانها و شهرهای بزرگ، شهرهای کمتر توسعه یافته) تقسیم کرد و تسهیلات خود را در تهران بین 110 تا 150 و در سایر نقاط از 50 تا 120 میلیون تومان ارائه داد. این تسهیلات حتی برای پروژه های نیمه کاره نیز مورد استفاده قرار گرفت تا سقوط ساخت و ساز و تیراژ مسکن در تهران متوقف شود. پس از افت 50 درصدی ساخت و ساز خانه ها در سالهای 93 و 94، در نیمه اول سال 95 شاهد وضعیت بسیار خوبی بودیم و این نرخ به 2- درصد رسید. این وضعیت مثبت نشان میدهد که تسهیلات بدون سپرده گذاری نقش قابل توجهی را در بهبود رکود در کشور ایفا کرده است.
با توجه به آخرین آمار مربوط به متوسط هزینه ساخت مسکن در کل کشور که متر مربعی نزدیک به  ۹۰۰ هزار تومان اعلام شده است، قدرت واقعی تسهیلات متوسط ۱۰۰ میلیونی در عمل، هزینه احداث ۱۰۰ متر مربع بنای مسکونی را برای سازنده تامین می‌کند که این میزان پوشش تسهیلاتی بهای ساخت‌و‌ساز، آن هم با وام بدون سپرده و زود دسترس‌ در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.
با توجه به بالا رفتن سطح آگاهی سازندگان از تسهیلات و همچنین فروش آپارتمان های قبلی، زمینه کافی برای شروع پروژه های جدید فراهم آمده بود که با جواب منفی بانک ها به سازندگان برای دریافت وام، دوباره به بن بست خورد. این در حالیست که پیشتر مسئولان بانکی از آمادگی کامل برای پرداخت تسهیلات بدون سپرده مسکن به هر میزان که تقاضا برای آن وجود داشته باشد خبر داده بودند.
برخی دلیل این توقف را ارائه تسهیلات مسکن مهر از 30 به 40 میلیون تومان اعلام کردند که ماه پیش توسط دولت به بانک مسکن ابلاغ شد و اضافه شدن 10 میلیون تومان تسهیلات به بیش از نیم میلیون واحد مسکن مهر، اعتبار لازم برای ارائه تسهیلات بدون سپرده را از بین برد. این مسئله باعث شد دو جبهه متفاوت شکل بگیرد. یک جبهه طرفدار به اتمام رسیدن تعهد دولت برای مسکن مهر و یک جبهه طرفدار تشویق برای ساخت و ساز بیشتر برای خروج از رکود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم