رونق مسکن از دو ماه پیش شروع شده و در سال 96 به اوج میرسد

رونق مسکن از دو ماه پیش شروع شده و در سال 96 به اوج میرسد
در آخرین روزهای سال 95 هستیم و برخی از اقتصاددانان و کارشناسان شروع به اظهار نظر و پیش بینی وضعیت اقتصادی سال 96 کرده اند. یکی از اساتید معتبر دانشگاه نیز پیش بینی رونق بخش مسکن را در سال 96 کرده است.

به گزارش شابش؛
بیت الله ستاریان از اساتید دانشگاه تهران با اشاره به روزهای پایانی سال 95، بررسی مختصری در خصوص وضعیت مسکن ارائه داد.
وی اظهار داشت: رکود کلان در اقتصاد باعث شد مسکن هم وارد رکود شود اما با افزایش درآمد نفتی و همچنین افزایش رشد اقتصادی، پیش بینی میشود بخش مسکن نیز دچار تغییر و تحول شود.در سال 94 و پس از برجام پیش بینی ما این بود شاهد تغییر و تحولاتی در بخش املاک و مسکن باشیم اما این جریان به صورت کند و بطئی پیش رفت و تحولات آن به آهستگی صورت پذیرفت.
تحولات بازار مسکن و آپارتمان از دی ماه امسال آغاز شده و در سال 96 به اوج خواهد رسید. این تحول در چهار بخش خواهد بود. این چهار بخش شامل: افزایش معاملات، افزایش سرمایه گذاری، افزایش تولید و افزایش قیمت میباشند.
ستاریان در پاسخ به این سوال که آیا تسهیلات مسکن میتواند این افزایش را پوشش دهد گفت: وام ها و تسهیلات مسکن که از سوی دولت ارائه میشوند، تنها در حد تحریک تقاضا اثر دارند و به طور کلی یک کاتالیزور ضعیف محسوب شده و تحرکی در بازار مسکن ایجاد نخواهند کرد. مثلا زمانی هم که وام 20 میلیونی پرداخت میکردند، قیمت آپارتمان 300 میلیون تومان بود که این قیمت نسبت به قیمت کل ساختمان کمک ضمنی محسوب میشد.

حسن محتشم رئیس انبوه سازان تهران نیز در گفتگویی دیگر عنوان داشت: خانه اولی هایی که در سال 94 برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده بودند، در خرداد ماه امسال تسهیلات خود را دریافت کردند و به همین دلیل ساخت و ساز آپارتمان افزایش یافت.
وی در ادامه اظهار داشت: به دلیل برگزاری انتخابات، تا خرداد ماه نباید انتظار تغییر قیمت خانه و ملک را داشته باشیم، بلکه در تابستان 96 رکود سه ساله مسکن برچیده خواهد شد و بازار املاک رنگ رونق را به خود خواهد دید.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم