ساختمان جایگزین پلاسکو ساخته می شود

ساختمان جایگزین پلاسکو ساخته می شود
پس از حادثه سنگین آتش سوزی ساختمان پلاسکو، شورای شهرسازی و معماری با برگزاری جلساتی تصمیم خود را در خصوص ساختمان جایگزین اعلام کرد.

به گزارش شابش؛ شورای عالی معماری و شهرسازی در مصوبه ای 11 بندی، بر لزوم اجباری شدن بیمه کیفی ساختمان های بلندمرتبه تاکید کرد و اعلام داشت ساختمان جایگزین پلاسکو در محل حادثه در قالب یک طرح ویژه ساخته میشود. 11 بند اعلام شده توسط این شورا برای کاهش خطرات ناشی از وقوع سوانح مشابه به شرح زیر است:

1-مستندسازی، تهیه شناسنامه ساختمان و ایجاد بانک اطلاعاتی برای کلیه ساختمانهای بلندمرتبه کشور، شامل آخرین وضعیت نقشه‌های ساختمانی و تاسیساتی، راه‌های فرار و… توسط شهرداری با همکاری نظام مهندسی ساختمان هر کلانشهر انجام پذیرد.
2-کنترل و انطباق کاربری‌های موجود ساختمان‌های بلندمرتبه کشور، نسبت به کاربری‌های طراحی و پیش‌بینی شده در پروانه ساختمانی و پایانکار صادره انجام و از ادامه فعالیت خارج از کاربری‌های موجود ساختمانهای بلند نسبت به کاربری‌های طراحی و پیش‌بینی شده در پروانه ساختمانی و پایانکار صادره از طرق قانونی لازم بوسیله شهرداری جلوگیری شود.
3-ضوابط عام بلندمرتبه‌سازی، به منظور هدایت کمیسیون‌های ماده 5 و حصول اطمینان از جانمایی صحیح و حصول حداقل‌های ایمنی در ساختمان‌های بلند توسط دبیرخانه شورای عالی تهیه و جهت تصویب به شورای عالی ارائه گردد.
4- شهرداری‌های کلانشهر‌ها ضمن احصاء ساختمان‌های بلندمرتبه، که براساس مستندات موضوع بند1، دارای حداقل‌های تعریف شده در بند3 این مصوبه نیستند، تمهیدات اصلاحی لازم برای آنها را ارائه و اعمال نمایند.
5-برنامه روشن شهرداری کلانشهر‌ها (سازمان آتش نشانی) برای توسعه تجهیزات آتشنشانی و ایجاد ایمنی بیشتر و روشهای برخورد با آتش سوزی در ساختمان‌های بلندمرتبه کشور، علی‌الخصوص در ساختمان‌هایی که در معابر کم عرض واقع شده‌اند، تدوین و با هدف آمادگی، آموزش و مقابله در مواقع خطر به تصویب مراجع ذی‌ربط (شوراهای شهرها) برسد.
6- بر لزوم اجباری شدن بیمه کیفی ساختمان، بخصوص ساختمان‌های بلندمرتبه کشور، به منظور حصول اطمینان از کیفیت صحیح ساخت و ساز و اجرای مقررات ملی تأکید می‌گردد.
7-ضوابط و چک لیست‌های لازم برای حصول اطمینان از ایمنی ساختمان در طول دوره بهره برداری (مطابق مبحث 22)، توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی کشور، تدوین و پس از تصویب جهت اعمال به مدیریت شهری کلانشهرها ابلاغ گردد.
8-ضوابط جانمایی صحیح اماکن تجاری ـ اداری مقیاس شهری و منطقه‌ای (مال‌ها) به منظور حصول اطمینان از حداقل تأثیرات منفی این گونه ساختمانها بر روی ترافیک کلانشهرها، زیست‌پذیری شهری و امکان مقابله با سوانح توسط دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری تهیه و پس از بررسی و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری، جهت اعمال و رعایت در طرح‌های توسعه شهری کلانشهرها و کمیسیون‌های ماده 5 به مراجع ذیربط ابلاغ گردد.
9-احداث ساختمان‌های پرخطر در مجاورت شریان‌های حیاتی شهری شامل شریان‌ها و معابری که در شرایط بحران باید الزاماً آزاد باقی بمانند، ممنوع و این موضوع در طرح‌های توسعه شهری و تغییرات بعدی آنها لحاظ گردد.
10- کلیه دستگاه‌های اجرایی ملزم به بازنگری، کنترل و ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمان‌ها، تاسیسات و تجهیزات متعلق به خود می‌باشند.
11- بر بازنگری و به روزرسانی آئین‌نامه 2800 و فصول مرتبط مقررات ملی ساختمان در باره ساختمانهای بلندمرتبه با تمرکز بر موضوع ایمنی باتوجه بر تجربه ساختمان پلاسکو تأکید می‌گردد. در ضمن شورای عالی مقرر نمود به منظور فرهنگ سازی و عبرت آموزی از این حادثه و پاسداشت خاطره فداکاری شهدای آتشنشان در عین حفظ حقوق مالکان، طراحی و احداث ساختمان جایگزین در محل ساختمان تخریب شده پلاسکو در قالب یک پروژه ویژه از طریق برگزاری مسابقه عمومی معماری با همکاری مالک مجموعه (بنیاد مستضعفان) انجام پذیرد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم