دولت نباید اجازه دهد رکود وارد سال پنجم شود

دولت نباید اجازه دهد رکود وارد سال پنجم شود
رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان در گفتگویی اعلام کرد: سهم واقعی مسکن در اقتصاد کشور 16 درصد است و اگر مسکن از رکود خارج شود اقتصاد تکان خواهد خورد. وی سیاست های حاکم بر اقتصاد را عامل رکود بخش مسکن دانست.

به گزارش شابش؛ حسن محتشم در گفتگویی اظهار داشت: دولت نباید اجازه دهد رکود بخش مسکن وارد سال پنجم بشود زیرا اگر این بخش از رکود خارج شود تحول اساسی در اقتصاد کشور رخ خواهد داد و باعث ایجاد اشتغال هم خواهد شد.
وی تاکید کرد: رشد اندکی را در معاملات ملک ماه گذشته شاهد بودیم و سیاست دولت در بخش اقتصاد کلان بیشتر بر کنترل تورم بوده است و به همین دلیل شاهد حاکم شدن رکود در بخش های دیگر اقتصاد مانند مسکن هستیم. حال با توجه به اینکه در سند چشم انداز 1404 اعلام شد سالیانه باید 1 میلیون مسکن احداث شود، میتوانستیم امیدوار باشیم که عرضه و تقاضا یکسان و متعادل شود اما آمارهای فعلی حاکی از این است که هیچ زمانی به این عددها نرسیده ایم.
محتشم با اشاره به برخی آمارها مبنی بر رونق خرید و فروش خانه و واحدهای کوچک گفت: به دلیل بالا بودن قیمت ملک و مسکن و همچنین پایین بودن قدرت متقاضیان، این روزها خرید و فروش آپارتمان ها و واحدهای کوچک و متعاقبا ساخت و ساز این واحدها نیز رونق گرفته است. تسهیلات بانک ها نیز کفاف خرید خانه و آپارتمان های بزرگ را به مردم نمیدهد و متقاضیان سعی میکنند با این وام ها به سمت خرید خانه های کوچک بروند.
رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان تهران در خصوص بازسازی بافت های فرسوده اظهار داشت: بازسازی بافت های فرسوده گرچه در دستور کار دولت است و قرار است سالانه 10 درصد پیشروی داشته باشد اما تا کنون زیر 10 درصد موفقیت داشته است. در همین راستا انجمن انبوه سازان با همکاری شرکت عمران و بهسازی شهری وارد مذاکره و همکاری شد و این مجموعه بخشی از پلاک های فرسوده را در اختیار انبوه سازان قرار داده تا نوسازی شوند.
محتشم در انتها یادآور شد: رکود فعلی مسکن دائمی نیست و منحنی نزول قیمت خانه متوقف شده و در حال حرکت به سمت بالا است. بخش مسکن جزء بخش های مولد و پیشران اقتصاد کشور است و اگر فعال شود صنایع مختلفی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم