اشتباهات رایج در هنگام فروش خانه

اشتباهات رایج در هنگام فروش خانه
خانه‌تان را برای فروش گذاشته‌اید و مشکلات یکی پس از دیگری پدیدار می‌شوند. جلوگیری از اشتباهات رایج در فروش خانه می‌تواند تعیین‌کننده فروش خانه‌تان باشد و اینکه آیا خانه‌تان سریع و با قیمت بالا به فروش می‌رسد یا خیر!
شابش؛ ما همه دوست داریم که اشتباه نکنیم! از همین رو،  امروز کامل درباره اشتباهات رایج در فروش خانه و چگونگی جلوگیری از آن‌ها صحبت می‌کنم. 

۱. به کار‌شناس املاک خود قیمت مورد نظرتان را گفته‌اید و او هم سریعا قبول کرده است 
وقتی یک کار‌شناس املاک مشتاقانه هر قیمتی که پیشنهاد می‌دهید قبول می‌کند، این امر را «buying a listing» یا بدست آوردن فایلی برای فروش می‌گویند. ممکن است کار‌شناسان قیمت بالای پیشنهادتان را قبول ‌کند و همزمان به این موضوع فکر کند که اگر خانه فروش نرفت می‌تواند قیمت را به راحتی کاهش دهد. باید بتوانید به کار‌شناس املاکتان اعتماد کنید، با علم به اینکه این افراد صادقانه راهنماییتان می‌کنند و به امید نفع خودش، هیچ رازی را پنهان نمی‌کنند. بهتر است بررسی بازار را به او بسپارید چرا که دنبال کردن مرتب بازار از سوی شما منجر به کاهش قیمت فروش نهایی می‌شود. 

۲. شما برای فرآیند فروش خانه آموزش ندیده‌اید 
چه کسی غافلگیر شدن را دوست دارد؟ مگر اینکه غافلگیری جشن تولدش باشد، که آن را هم خیلی‌ها دوست ندارند.
آگاهی از چیزهایی که در طول مراحل فروش خانه باید انتظار داشته باشید در حفظ سلامت روانتان امری گران‌بها است. غافلگیری اغلب اوقات اذیت‌کننده است و بهتر است از آن جلوگیری به عمل آید. قطعا یک کار‌شناس املاک خوب در این فرآیند راهنماییتان می‌کند. 

۳. برای فروش خانه‌تان آماده نشده‌اید
مقدمات لازم را مهیا سازید که شامل مواردی نظیر تمیز کردن، مرتب کردن، تعمیرات وتمیز نشان دادن خانه می‌شود. 

۴. برای تعمیرات خانه از جنس بنجل استفاده نکنید
صرفا چون می‌خواهید خانه‌تان را بفروشید بدین معنی نیست که حال وقت ماست مالی کردن است. تعمیر خانه با اجناس بنجل برای خریداران نمایان است. موقعیتی برای کاهش قیمت در اختیار خریداران نگذارید. 

۵. به چارچوب‌های زمانی پایبند نمانده‌اید
فکر نمی‌کردید که زمان اهمیت داشته باشد؟ وقتی به شما پیشنهاد شد وظیفه محول را در تاریخ معینی تکمیل کنید، بهتر است آن را در تاریخ گفته‌شده به پایان برسانید. ضرب‌العجل‌ها یا همان چارچوب‌های زمانی واقعا اهمیت دارند و اگر از ضرب‌العجل‌ها پیروی نکنید، نتایج هزینه‌بری تجربه خواهید کرد که می‌تواند شامل، از دست دادن خریدار خوب باشد.

۶. آژانس املاک‌تان زمان بندی‌ها را یادآوری نکرد
 ضرب‌العجل‌ها و زمان بندی ها مهم هستند. وقتی کار‌شناس املاک از اهمیت ضرب‌العجل‌های قراردادی حساس به زمان آگاه باشد، شما را از لزوم تکمیل امور طبق زمان بندی ذکرشده در قرارداد، آگاه می‌سازد. ضرب‌العجل‌ها حتی اگر در قرارداد املاک نباشند دارای اهمیت هستند؛ اگر به شما گفته شده کاری را در روز و زمان معینی انجام دهید، مهم است که طبق وعده‌تان آن کار را انجام دهید.

۷. نمی‌خواهید دچار دردسر شوید
فروش خانه سخت است. به طور مثال، خریداران در زمان‌های مختلف روز به خانه‌تان می‌آیند و باید خانه‌تان همیشه آماده باشد.هر چه سریع‌تر با خریدار به توافق برسید بهتر است . بعد آن دیگر لازم نیست هنگام خروج از خانه نگران این باشید که تخت خوابتان را مرتب نکرده‌اید.

۸. خانه‌تان به خوبی نشان داده نشده
نشان دادن خانه همیشه حائز اهمیت است. این امر این گونه شروع می‌شود که آژانس املاک از خانه‌تان عکس یا ویدئو خوب تهیه کرده باشد. همچنین این آگهی ها باید در سایت تخصصی نمایش داده شود تا خریداران بیشتری با شما تماس بگیرند. این گونه قیمت پیشنهادی شما کاهش پیدا نمی‌کند. شابش محل خوبی برای نمایش آگهی های املاک است چرا که تنها سایت تخصصی املاک است و تنها آژانس‌های املاک حرفه ای و معتبرعضو آن هستند.از سوی دیگر شما در این بخش می توانید ملک خود را به شابش بسپارید تا ما آن را به چند آژانس معتبر در اطراف محل زندگی‌تان معرفی کنیم.

۹. خانه‌تان توسط خریداران بازدید نشده است
خریداران برای یافتن بهترین خانه در اینترنت جستجو می‌کنند، در واقع بیش‌ از ۹۰٪ خریداران این کار را می‌کنند! اگر خانه‌تان در سایت مناسبی تبلیغ نشود، شانستان برای انتخاب شدن بسیار ناچیز است. این وظیفه آژانس املاک است. آژانس املاک باید برای انجام این کار از امکانات کافی برخوردار باشد و یک سایت مناسب برای انتشار اگهی داشته باشد.

۱۰. آژانس املاک به خوبی با شما ارتباط برقرار نکرده
آژانس املاک با جملات تبلیغاتی نظرتان را جلب کرده و اگر خوش اقبال باشید روز بعد از استخدام وی برای فروش خانه جواب تلفنتان را خواهد داد. توافق‌های خود با آژانس املاک را ثبت کنید. اگر با شما ارتباط برقرار نکرد آژانس املاک خود را عوض کنید.

۱۱. با آژانس املاک به خوبی ارتباط برقرار نکرده‌اید
چطور می‌خواستید با شما ارتباط برقرار شود؛ تلفن، پیامک یا ایمیل؟ وقتی آژانس املاک با شما تماس می‌گیرد باید سریعا با او ارتباط برقرار کنید.‌‌ 

۱۲. در هنگام بازدید خریدار، خانه را ترک نکرده اید
ماندن در خانه برای نشان دادن آن، شما را درگیر بازجویی‌های خریداران می‌کند. ریسک نکنید و موقع بازدید از خانه خارج شوید. برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع خواندن این گزارش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۱۳. آژانس املاک نمی‌دانست چطور مذاکره کند
املاک و مستغلات شامل توانایی مذاکره می‌شود، چون خریدارانی دارید که می‌خواهند یک معاملهٔ طولانی مدت بکنند و خودتان نیز می‌خواهید از فروش خانه سود خوبی بکنید. تنها راهی که بتوانید خبرهای خوب بشنوید داشتن مشاوری است که در مذاکرات کارآمد باشد.

۱۴. مساله مهمی را از آژانس املاک خود مخفی نگه داشتید
نگه داشتن مسائل و مشکلات خانه‌تان پیش خود به امید اینکه کسی متوجه نشود، مطمئنا زیان‌های بیشتری نسبت به افشا کردن آن‌ها در ابتدای امر دارد. راز‌ها را‌‌ همان ابتدا افشا کنید.

۱۵. آژانس املاکتان قراردادهای املاک و مستغلات را نمی‌فهمد 
فهم عبارات، شروط و جداول زمانی قرارداد خرید املاک و مستغلات، برای راهنماییتان ضروری است. بی‌کفایتی در این موضوع می‌تواند شما را درگیر کوهی از مشکلات کند. این موضوع را با ارائه مشاوره حقوقی اشتباه نگیرید که فقط وکیل املاک و مستغلات می‌تواند این کار را انجام دهد.

۱۶. دوست دارید عرق دیگران را در بیاورید (رقابت کنید) 
فروختن خانه رقابت با دیگران و شکست آن‌ها نیست، بلکه بیشتر امری دوستانه است. دوستانه بازی کنید. بعد از فروش خانه می‌توانید دوباره عرق دیگران را در بیاورید. 

۱۷. یک آژانس املاک «بله قربان گو» انتخاب کرده‌اید 
– باید از آژانس املاک خود انتظار راهنمایی و تخصص داشته باشید. مشاوری که با همه گفته‌هایتان موافقت می‌کند هیچ ارزشی ندارد. الان وقت آن نیست فردی «بله قربان» گو در کنار خود داشته باشید. مطمئنا به کسی نیاز دارید که برایتان بجنگد، ولی باید تخصص لازم برای راهنماییتان را نیز داشته باشد، وگرنه چه نیازی به آن‌ها دارید؟ 

۱۸. خانه‌تان را مرتب نکرده‌اید 
مرتب کردن خانه به معنی حذف موارد اضافی و چیزهایی است که زیبایی خانه‌تان را می‌ربایند. این به معنی خالی بودن پیشخوان‌های آشپزخانه و حمام است. در آشپزخانه می‌توان کتری قهوه یا چای مشاهده کرد. اگر اهل نان تست برای صبحانه هستید، می‌توانید توس‌تر را بیرون بگذارید، در غیر این صورت آن را مخفی کنید. در حمام، تمام لوازم بهداشتی و آرایشی را حذف کنید و فقط بگذارید چند وسیلهٔ دکوری باقی بماند. کمدهای بیش از اندازه پر نیز قابل قبول نیستند. اگر لازم است وسایل را بسته‌بندی کنید و در انبار بگذارید تا فضای خانه‌تان را بازترنشان دهید. هیچ خریداری نمی‌خواهد خانه‌ای را ببینید که بیش از اندازه شلوغ باشد. 

۱۹. خانه‌تان را آماده‌سازی نکرده‌اید
 آماده‌سازی خانه همیشه شامل استخدام متخصص این کار نمی‌شود، اتاق‌های خانه‌تان باید به صورتی آشکار به چشم بیایند. مطمئن شوید چیدمان مبلمان و اثاثیه به خوبی صورت گرفته و باب میل خریداران باشد. 

۲۰. خانه‌تان به درستی قیمت‌گذاری نشده 
این موضوع معمولا اولین اشتباه در فروش خانه به شمار می‌رود. خانه‌تان را به درستی قیمت‌گذاری کنید. خواهید دید مشتری‌ها برای بازدید جلوی خانه‌تان صف می‌بندند. 

۲۱. برای قیمت‌گذاری خانه‌تان به حرف همسایه‌ها، دوستان و خانواده گوش داده‌اید 
وقتی برای قیمت‌گذاری خانه به حرف همسایه‌ها، دوستان و خانواده گوش می‌دهید، مانند این است که وقتی تپش قلب دارید به دکتر ارتوپدی مراجعه ‌کنید! به جای این کار همیشه به دنبال راهنمایی متخصص املاک و مستغلات باشید. همیشه مشاورین و آژانس های املاک معتبر را انتخاب کنید شابش می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

۲۲. خانه‌تان را تمیز و مرتب نگه نداشته‌اید
هنگام فروش خانه وقت آن است که وسواس تمیزی و نظم را آزاد کنید. وقتی خریداران در حال سرک کشیدن در خانه‌تان هستند، تمیز و مرتب بودن و داشتن بوی خوب گویای همه چیز است. تمیزی به خریداران می‌گوید که به خانه‌تان اهمیت می‌دهید و اهمیت به خانه پول بیشتری را از سمت خریدار به جیبتان روانه می‌سازد. 

۲۳. خانه‌تان روشن و دارای نور خوب نبوده است
نور مناسب باعث می‌شود همه چیز بهتر به نظر برسد. پرده‌های کشیده‌شده، چراغ‌های خاموش و سوخته افکار استقبال‌کننده‌ای را برنمی انگیزد. 

۲۴. «خودتان» را از خانه حذف نکرده‌اید
دیدن «شما» در خانه باعث می‌شود تصور زندگی در آنجا برای خریدار سخت شود. کار را برای خریداران راحت کنید و وسایل کاملا شخصی خود را، نظیر عکس‌های خانوادگی و کلکسیو‌‌نهایتان، حذف کنید. 

۲۵. آژانس املاک عکس‌های با کیفیتی از خانه‌تان نگرفته است
عکس‌های تاریک و ساده خریداران را به سمت خانه‌تان جذب نمی‌کنند. خریداران از خانهٔ شما رد می‌شوند و به دنبال شکار خانه‌هایی می‌روند که عکس‌های خوبی دارند.

۲۶. هرگز نمی‌دانستید آژانس املاک عکس‌های بی‌کیفیتی از خانه‌تان گرفته
چه چیزی را نمی‌دانستید؟! درخواست نکردید که تصاویر خانه‌تان را ببینید؟ حتی بدون درخواست شما، مشاور شما در آژانس املاک باید محصول نهایی نمایش آنلاین خانه‌تان را نشان دهد. خانه‌تان باید آنقدر خوب نشان داده شود که در فروش آن به شک بیفتید، طوری که انگار می‌خواهید دوباره خانه خود را بخرید. 

۲۷. رنگ‌های متضاد و روشن در خانه‌تان را خنثی نکرده‌اید
برخی افراد ممکن است عاشق رنگ‌های متضاد و برجسته باشند، به هر حال اکثر افراد جذب رنگ‌های خنثی می‌شوند. یافتن خریدارانی که دقیقا سلیقهٔ خاص شما را داشته باشند محدود خواهد بود. چرا تلاش می‌کنید خریداران خود را محدود کنید؟ 

۲۸. به آژانس املاک خود اعتماد نداشتید
هرگز نمی‌توان بدون اعتماد ارتباطی محکم داشت. اگر می‌خواهید در فروش خانه موفق باشید، باید اعتماد و اعتقادی کامل به مشاورتان داشته باشید. 

۲۹. برای جابجایی هیچ برنامه‌ای ندارید
از لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید خانه تان را بفروشید، باید برای همه کارهای مربوط به آن برنامه داشته باشید؛ از آماده‌سازی خانه تا بسته‌بندی آخرین جعبه. باید بعد از عقد قرارداد و روز نهایی شدن فروش از خانه نقل مکان کنید. 

۳۰. با فرزندانتان درباره جابجایی صحبت نکرده‌اید
فکر نکنید که کودکانتان تحت تاثیر جابجایی قرار نمی‌گیرند. در مورد جابجایی با آن‌ها صحبت کنید و در برنامه‌ریزی و آماده‌سازی آن‌ها را دخیل کنید تا فوران‌های عاطفیشان به حداقل برسد. 

۳۱. در لحظه‌ای زودگذر به فکر فروش خانه افتاده‌اید
معنای واقعی فروش خانه را در نظر نگرفته‌اید و برای آن برنامه‌ریزی نکرده‌اید. باید برنامه‌ریزی کنید و فرآیند فروش خانه را درک نمایید. 

۳۲. در فروش خانه وابستگی احساسی بسیاری به خانه‌تان داشته‌اید
وقتی تصمیم به فروش خانه می‌گیرید، باید احساساتتان را کنار بگذارید. تصمیم‌گیری‌های احساسی همیشه شما را به سمتی اشتباه هدایت می‌کند و باعث می‌شود خانه را نفروشید یا با قیمتی کمتر به فروش برسانید.

۳۳. آژانس املاکی که عاشق فروش خانه است انتخاب نکرده‌اید
 این یکی از بهترین‌ راه‌ها برای جلوگیری از همه موارد بالا است.یک آژانس املاک معتبر و حرفه‌ای با ایجاد تجربه‌ای عالی از فروش خانه، احساس رضایت زیادی را به شما می دهد. چطور از این اشتباه رایج خودداری کنند؟ از مشاورتان در آژانس بپرسید چه احساسی درباره فروش خانه دارد. 

۳۴. آژانس املاکتان در شبکه‌های اجتماعی فعالیت ندارد
اگر بخواهید در فروش خانه موفق باشید، باید بدانید حضور داشتن آژانس املاک در شبکه‌های اجتماعی دیگر اختیاری نیست، بلکه امری اجباری است. نام آژانس املاک خود را در گوگل جستجو کنید.
 
این موارد ساده هستند اما بار‌ها و بارها تکرار شده اند. حال می‌دانید از چه اشتباهاتی خودداری کنید تا به واسطهٔ آن فروش خانه‌ای شادمان‌تر، آسوده‌تر و مثمر ثمر‌تر داشته باشید. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم