طرح بازیافت زباله های ساختمانی در اروپا

طرح بازیافت زباله های ساختمانی در اروپا
بخش ساخت و ساز در اروپا سالانه به ازای هر شهروند دو تن زباله تولید می کند. طرح تولد دوباره ، با هدف و اساس الگوی اقتصاد چرخه ای این زباله های ساختمانی را بازیافت و آنها را به منابعی سودمند تبدیل کند.اما چه نوع ضایعاتی را می توان بازیافت کرد؟ چرا بازیافت زباله های ساختمانی در نزدیکی محل پروژه ساخت و ساز اهمیت دارد؟ هزینه آن چقدر است؟

به گزارش شابش در اسلوونی اقداماتی برای بازیافت ضایعات ساختمانی انجام می شود. این طرح موسوم به «تولد دوباره» برای بازیافت پسماندها در اروپا می باشد.

آلنکا مائوکو پرانیک که بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ میلادی مسئول این طرح در اسلوونی بوده است، می گوید هدف طرح ما این است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۷۰ درصد از زباله های ساختمانی را بازیافت کنیم.

وی درباره نتایج مثبت اجرای این طرح افزود: موفق شدیم میزان بازیافت زباله های ساختمانی را ده درصد بیشتر کنیم و با این افزایش در استفاده از منابع طبیعی ۱.۵ درصد صرفه جویی شد.

پروژه ساختمانی بزرگی در جنوب شرق شهر ماریبور در اسلوونی در حال فعالیت بوده که این پروژه، ضایعات زیادی تولید می کند که با استفاده از طرح تولد دوباره سیمانها و فولادهای آن پس از بازیافت، در ساخت و ساز به کار می رود.

یکی از مهندسان این پروژه می گوید: ضایعات بتونی برای پی ریزی جاده ها دوباره به کار رفته  و از ضایعات فولاد هم پس از بازیافت، بعنوان محصول جدید، دوباره استفاده خواهد شد.

میرکو اسپیرنزر، مهندس مشاور پروژه ساختمانی که در زمینه بازیافت زباله ها تخصص دارد، می گوید: تجارب و اطلاعاتی کسب کردیم که دیدگاه ما کارآفرینان را تغییر داده و فرصتهای جدیدی برای کسب و کار ایجاد کرده است. اکنون می خواهیم با ترکیب ضایعات از بخشهای مختلف صنعتی، مثلا ضایعات ساختمانی، خدمات عمومی و تصفیه آب، محصولات جدیدی تولید کنیم.

فایده دیگر و مهم این طرح در اسلوونی برای محیط زیست بوده، بشکلی که تعداد محلهای غیر قانونی دفن زباله در این کشور کاهش یافته است.

پروتوکول جدیدی که در اتحادیه اروپا برای مدیریت زباله های ساختمانی برقرار شده است، اصولی را برای بازیافت و استفاده مجدد این نوع مواد زائد و تبدیل آنها به منابع جدید شرح می دهد. بخشی از بودجه طرح تولد دوباره را صندوقی موسوم به زندگی ، در اتحادیه اروپا تامین می کند.صندوق زندگی ابزار مالی اتحادیه اروپا برای حفاظت از محیط زیست و حفظ طبیعت و جلوگیری از تغییرات آب و هوایی می باشد و از سال ۱۹۹۲ میلادی تا کنون این صندوق تامین کننده مالی ۴۳۰۶ پروژه بوده است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم