چگونه در زمان رونق بازار، خانه بخریم؟

چگونه در زمان رونق بازار، خانه بخریم؟
شناخت بازار ملک به شما کمک می‌کند، بتوانید قیمت مناسبی برای یک ملک پرداخت کنید و خانه ای را خریداری کنید که با نیاز شما همخوانی داشته باشد.

شابش؛ خانه‌، جایی است که خاطرات مادام‌العمر در آن ایجاد و حتی حفظ می‌شود. خاطرات می‌تواند دور میز آشپزخانه در حالی که در جمع خانواده مشغول خوردن غذایی فوق‌العاده هستید، رقم بخورد. شاید آن غذای فوق‌العاده را به خاطر نداشته باشید، ولی خنده‌ها در ذهنتان هک شده‌ است.

فقط آشپزخانه نیست که خاطراتتان در آنجا رقم می‌خورد، بلکه جای‌جای خانه‌ می‌تواند از خاطرات مملو شود. با این ذهنیت، متوجه می‌شوید که خرید خانه چقدر مهم است، بنابراین بهتر است مطمئن شوید که این کار را درست انجام می‌دهید. این مطلب کمکتان خواهد کرد خریدی موفقیت‌آمیز داشته باشید.

مهم است که تفاوت بین بازارهای مختلف املاک و مستغلات را در طول دوره‌های زمانی مختلف بشناسید. باید بدانید که در بازارهای مختلف ملک چگونه خرید کنید. ممکن است در بازار محلی، شما با رکود مواجه باشید اما در جای دیگر و در محله دیگر خرید و فروش ملک رونق داشته باشد. مهم این است که مشاور املاکتان بداند در محله‌ای که قصد خرید ملک دارید وضعیت بازار چگونه است تا بتواند با قیمت مناسب خانه مورد نظر را برای شما خریداری کند.

بگذارید نگاهی دقیق‌تر به انواع بازارهای املاک و مستغلات بیندازیم:


بازار فروشندگان

وقتی بازار فروش ملک، رونق داشته باشد و فایل ها در مدت زمانی کمتر از 6 ماه به فروش برسند، در اصطلاح به آن «بازار فروشندگان» گفته می شود. موجودی این بازار با علم به تعداد خانه‌های فعال برای فروش و تعداد خانه‌هایی که ماه پیش به فروش رفته‌اند، تعیین می‌شود. این مقاله بر روی بازار فروشندگان و چگونگی خرید در این بازار تمرکز دارد.


بازار متعادل

بازار متعادل زمانی است که بازار به نفع خریدار یا فروشنده نیست. این بازار دقیقا در وسط قرار داشته و متعادل است و زمانی تجربه می‌شود که برای هر  فروش هر فایل زمانی حدود ۶ ماه نیاز باشد.


بازار خریداران

بازار خریداران‌‌ همان طور که از نامش بر می‌آید به نفع خریداران است. در این بازار فایل های فروش خانه زمانی بیش از 6 ماه نیاز دارند که به فروش برسند. در چنین شرایطی خریدار فایل‌های زیادی برای انتخاب دارد. پس می‌تواند با خیال راحت خانه های متعدد را ببیند و با اطمینان از قیمت واقعی، خانه را خریداری کند.


چگونه در زمان رونق بازار، خانه بخریم؟

حال که تفاوت‌های بین بازارهای املاک و مستغلات را می‌دانید، در زمینه خرید خانه در بازار فروشندگان راهنماییتان می‌کنیم. آگاهی از چیزی که باید انتظار داشته باشید، چگونگی آماده شدن و چگونگی جلب رضایت فروشنده همگی می‌توانند در خریدتان تغییر ایجاد کنند.


از شرایط مالی خود آگاه باشید!

اینکه بدانید تا چه میزان، توان خرید خانه دارید و یا اینکه قدرت ریسک‌تان برای خرید خانه چقدر است در زمان «بازار فروشندگان» اهمیت دارد.


در ارائه پیشنهاد سریع باشید

وقتی خانه‌ای را پیدا می‌کنید که خواسته‌ها و نیاز‌هایتان را برآورده می‌سازد، در بازدید از خانه وقت هدر ندهید. وقتی خانه‌ای را بازدید کرده‌اید که واقعا دوستش دارید، به این موضوع فکر کنید که تنها فردی نیستید که از این خانه دیدن کرده و آن را پسندیده است، از این رو بهتر است در اولین فرصت، مشاور املاک خود را از این موضوع با خبر کنید. در اولین فرصت زمان بازدید از خانه را تعیین کنید. اگر می‌خواهید چند روز درباره خرید خانه فکر کنید، ممکن است با اولین درس تلخ خود در خرید خانه مواجه شوید. شاید خریدار دیگری زودتر از شما اقدام به خرید خانه مورد نظر شما کند.


«وقتی که چرت می‌زنید، بازار فروشندگان را از دست می‌دهید.»سریع بودن تنها به این معنی نیست که از خانه خوشتان آمده، در این شرایط باید قیمت فروش خانه و شرایط خودتان و میزان ریسک خود در زمان خرید خانه را نیز بررسی کنید.به طور مثال باید بدانید که آیا فروشنده، پول فروش خانه را به صورت کاملا نقد طلب می کند یا شما می‌توانید برای پرداخت پول از او زمان مناسبی را طلب کنید.به هر حال، بسیار مهم است که شرایط خرید خانه با شرایط شما هماهنگ باشد، چرا که ممکن است فروشنده به دلیل تاخیر شما، برای پرداخت مبلغ خرید،قرارداد را فسخ کند.


قیمت درست بدهید

پیشنهاد قیمت بدهید تا برنده شوید! مشاور املاکتان باید با دقت بازار محلی خانه‌تان را بررسی کند، در این صورت به شما کمک می کند قیمتی را پیشنهاد بدهید که از سوی فروشنده پذیرفته شود. به دلیل اینکه ممکن است در بازار، خریدار زیادی برای خرید خانه مورد نظر شما وجود داشته باشد، باید بدانید خارج از عرف نیست که خریدار دیگری با توان مالی بالا قیمتی بیشتر از پیشنهاد شما ارائه دهد.


دقیق و سریع باشید

دقت و سرعت عمل در پیشنهادتان امری کلیدی است.در این میان دقت را از یاد نبرید! اگر قصد خرید دارید باید به قرار داد توجه کنید. زمانی و مکان حضور در دفترخانه برای تنظیم سند رسمی را مشخص کنید و اگربخشی از هزینه خرید خانه را به صورت چک پرداخت می‌کنید در خصور فروشنده چک را تنطیم کنید. قرار داد را به دقت مطالعه کنید،همه جاهای خالی را باید به دقت پر کنید و مطمئن شوید زمان تحویل خانه مشخص شده باشد. توجه داشته باشید که باید به تمام جداول زمانی نیز وفادار بمانید. شرایط فروشنده را نیز بررسی کنید به طور مثال اگر به صورت وکالتی ملکی را به فروش می رساند، وکالت نامه معتبر در زمینه فروش ملک را داشته باشد.


نسبت به نتیجه بازرسی سخت نگیرید

حتی بعد از اینکه پیشنهاد خریدتان پذیرفته شد، وقت آن نیست که در طول بازرسی خانه ناگهان به خریداری بدل شوید که می‌گوید :«حرف حرف من است.» به هیچ وجه نباید نگران نتایج بازرسی باشید، به هر حال وقت آن نیست که درباره هر مورد جزئی که پیش می‌آید ایراد بگیرد. بهترین کار، آن است که همراه با فروشنده به توافقی مشترک درباره تعمیرات مورد نظر برسید. البته، اگر به تعمیرات بزرگ‌تری نیاز است و فروشنده رفتاری زشت دارد و خوش برخورد نیست، می‌توانید تجدید نظر کنید.

توجه داشته باشید که فروشنده اگر بداند خریداران دیگری مشتاقانه در صف انتظار هستند، نمی‌تواند با درخواست تعمیرتان موافقت کند. در یک جمع‌بندی، فقط مطمئن شوید هر تعمیر یا تغییراتی که درخواست می‌کنید مانع تمایلتان در مالکیت خانه نشود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم