تسهیلات برای زلزله زدگان خراسان رضوی

تسهیلات برای زلزله زدگان خراسان رضوی
عزیزالله مهدیان معاون بنیاد مسکن اظهار کرد: ۲۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۵ درصد و با توجه به میزان خسارت وارد شده تا ۷ میلیون تومان کمک بلاعوض برای بازسازی به خانه ‌های آسیب دیده در زلزله‌ خراسان رضوی پرداخت می‌شود.

به گزارش شابش معاون بنیاد مسکن بیان کرد: ساکنان خانه ‌هایی که در زلزله خراسان رضوی کاملا تخریب شده‌اند ‌اکنون در چادر زندگی می‌کنند. تلاش می کنیم که ابتدا نوسازی این خانه ‌ها را آغاز کنیم و انشاء الله تا پایان مهرماه سال جاری این خانه ‌ها کاملا نوسازی شود. وام در نظر گرفته شده برای این واحدها ۲۰ میلیون تومان با کارمزد ۵ درصد است. هم‌ چنین برای خانواده ‌هایی که خانه ‌هایشان تخریب شده ولی به طور کامل نریخته ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌کنیم و کسانی هم که لوازم منزلشان زیر آوار رفته ۲ میلیون تومان اضافه دریافت می‌کنند.

مهدیان افزود: به مالکین خانه ‌هایی که آسیب جزئی به آن ها وارد شده توصیه می ‌کنیم برای نوسازی به تدریج از این موقعیت استفاده کنند ولی اولویت اول نمی باشند. آن ها می ‌توانند در پروسه زمانی طولانی ‌تر طی دو سال با استفاده از تسهیلات، خانه‌های خود را بازسازی کنند. برای واحدهای تعمیری فعلا تسهیلاتی نداریم؛ زیرا دولت باید آن را مصوب کند  که در آن صورت برای این واحدها هم تسهیلات تعمیری تا سقف ۱۰ میلیون تومان به اضافه ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌کنیم.

وی گفت: حدود ۱۰۰۰ خانه دچار تخریب صد در صد شده ولی منازلی هم که تخریب‌های جزئی دیده‌اند قابل مرمت نیستند؛ زیرا اغلب خانه‌ها خشت و گلی هستند که به خودی خود خطرناک هستند و در شرایط فعلی قابل بازسازی نیستند. به همین دلیل همه خانه‌ها که دچار خسارت از ۱۰ تا ۱۰۰ درصد شده‌أاند باید تخریب و نوسازی شوند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن تصریح کرد: اولویت پرداخت تسهیلات ۲۰ میلیون تومان و کمک بلاعوض ۵ و ۷ میلیون تومان را برای حدود ۱۰۰۰ خانه‌ای دانست که دچار تخریب صد در صد شده‌اند.زلزله خراسان رضوی در منطقه‌ای تقریبا محروم و روستاهایی که به خاطر مشکلات اقتصادی از تسهیلات مسکن روستایی کمتر استفاده کرده‌اند اتفاق افتاد. خوشبختانه تلفات چندانی نداشت ولی خسارت در بخش مسکن بوده است. در این زلزله خانه‌های فرسوده‌ای وجود داشته که ممکن است تخریب نشده باشند ولی به دلیل فرسودگی قابل مرمت هم نمی باشند و باید حتما تخریب و نوسازی شوند؛ زیرا خانه‌ها آن ‌قدر فرسوده هستند که با یک تکان کوچک دیگر ممکن است به کلی فرو بریزند.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم