اقامتگاه بارین نماد آشتی معماری با طبیعت

اقامتگاه بارین نماد آشتی معماری با طبیعت
شاید شما بارها شنیده باشید که قسمتی از جنگل یا منابع طبیعی کشورمان به دلیل ساخت و ساز تخریب شده اند و عده ای بدون توجه به طبیعت، روز به روز به محیط زیست آسیب بیشتری میزنند. اما اینبار برخی از معماران کشورمان اقدام به ساخت بنایی کرده اند تا میان معماری و طبیعت را آشتی دوباره دهند. این بنا در دل طبیعت ساخته شده، بدون آنکه آسیبی به آن زده باشد.

به گزارش شابش؛ بارین در 1 کیلومتری پیست اسکی شمشک و در قلب کوه واقع شده است و با وسیله نقلیه، حدود 1 ساعت از تهران فاصله دارد. طبیعت بکر و چشمگیر این منطقه، عده ای از معماران را بر آن داشت تا پروژه اقامتگاه بارین را که نمادی از ارتباط بین طبیعت و معماری است آغاز کنند.
همانطور که در بالا گفته شد، هدف ساخت اقامتگاه بارین / شمشک، اصلاح رابطه بین طبیعت و معماری است ضمن اینکه تقلید محضی از سبک های بومی و وارداتی در آن به کار نرفته است. به زبان دیگر این اقامتگاه به تعامل با محیط میپردازد و با انعطاف بالا به محیط پیرامون پاسخ میدهد. به طور مثال عوامل طبیعی این منطقه مانند مناظر پوشیده از برف و خطوط سیال کوه ها این اقامتگاه را در بر گرفته اند. در ساخت اقامتگاه بارین از پناهگاه بومیان قطب شمال که "ایگلو" نام دارد الهام گرفته شده اما به جای بلوک های یخ از لایه های توپوگرافی استفاده شده است و همچنین به علت افقی قرار دادن این لایه ها، سقف این اقامتگاه به صورت گنبد در آمده است. این بنا در سال 1390 دومین برگزیده جایزه سال معمار شده است.


اطلاعات پروژه اقامتگاه اسکی بارین

نام پروژه: اقامتگاه اسکی بارین

معماران : استودیو ری را / عباس ریاحی فرد، فریناز رضوی نیکو

تیم پروژه : اشکان باقری اقدم، نوید نصرالله‌زاده، یاسر کریمیان،حامد تابش،سروش علی‌پور، حسام رئوف‌پناه، مرتضی رهبر،علی عاشوری، مینا وکیلی، مصطفی محمدی، علی زرندی،، امیر خادمی

مکان :شمشک ، تهران

تاریخ :1390

نوع : اقامتی

مساحت : 10,000مترمربع

جایزه : رتبه دوم جایزه معمار سال 1390


در ادامه برخی تصاویر این اقامتگاه را با هم مشاهده خواهیم کرد: 
































نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم