رتبه 93 ایران در گزارش رقابت پذیری توریسم

رتبه 93 ایران در گزارش رقابت پذیری توریسم
به تازگی مجمع جهانی اقتصاد اقدام بررسی رقابت پذیری توریسم در 136 کشور دنیا کرده است. در این بررسی شاخص ها و معیارهای متنوعی برای رتبه بندی کشورها مورد توجه قرار گرفته است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. با شابش همراه باشید.


کشورهای برتر گزارش رقابت پذیری توریسم

طبق گزارشی که مجمع جهانی اقتصاد در خصوص رقابت پذیری توریسم ارائه داده، ایران از بین 136 کشور دنیا رتبه 93 جهان را در اختیار دارد، این درحالیست که در سال گذشته، رتبه ایران 97 ام بود. در صدر این گزارش، کشور اسپانیا قرار دارد و بعد از آن فرانسه، آلمان، ژاپن، بریتانیا و امریکا قرار دارند. در قاره آسیا، کشورهای شرقی رتبه بهتری داشته و بعد از ژاپن، کشورهای کره جنوبی(19)، ایالات متحده(29) و هند(40) قرار گرفته اند.معیارهای مورد استفاده برای رتبه بندی کشورها

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، 4 گروه و در مجموع 14 شاخص برای رتبه بندی لحاظ شده است. گروه اول محیط فعال است که زیر مجموعه های محیط کسب و کار، امنیت، بهداشت، منابع انسانی و آمادگی فناوری اطلاعات را در خود دارد. گروه سیاست های سفر و گردشگری شامل: اولویت بندی بر سفر و گردشگری، باز بودن بین المللی، رقابت پذیری قیمتی و پایداری زیست محیطی میباشد. گروه سوم که زیرساخت نام دارد شامل زیرساخت هوایی، زیرساخت زمینی و بندرها و همچنین زیرساخت خدمات گردشگری میباشد. آخرین گروه، منابع طبیعی و فرهنگی نام دارد که شامل منابع طبیعی و منابع فرهنگی میباشد.وضعیت ایران در گزارش جهانی توریسم

مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرده که ایران هر ساله پذیرای 5 میلیون و 237 هزار توریسم میباشد و در مجموع 3 میلیارد و 483 میلیون دلار از این طریق درآمد کسب میکند. میانگین درآمد برای هر توریستی که به ایران سفر میکند، 665 دلار است. تولید ناخالص داخلی صنعت توریسم ایران حدود 10 میلیون دلار است و 2.5 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد و در کشور ایران 476 هزار نفر در این صنعت در حال اشتغال هستند. سهم توریسم از کل اشتغال ایران برابر 1.9 درصد میباشد.
توجه به صنعت توریسم در ایران بسیار کم میباشد و علیرغم تمام مزیت های اقتصادی که میتواند داشته باشد، اما همچنان مورد بی توجهی سیاست مداران ایرانی قرار دارد. این در حالیست که کشور همسایه ایران یعنی ترکیه، با سرمایه گذاری زیادی که در این خصوص کرده است، سالانه میزبان 39 میلیون توریست خارجی است و سالانه 26 میلیارد دلار درآمد دارد.
جدول رتبه بندی ایران در بخش گردشگری و توریسمهمانطور که مشاهده میشود، ایران در بخش رقابت پذیری قیمتی رتبه اول را در دنیا دارد. در این بخش عواملی همچون مالیات بر بلیت و خدمات مسافرتی، قیمت هتل، قدرت خرید و در نهایت قیمت سوخت تاثیر گذار است. همانطور که حدس میزدیم ایران از لحاظ منابع فرهنگی رتبه خوب و قابل توجه 38 را کسب کرده است. با توجه به همین دو معیار میتوان انتظار داشت که ایران میتواند قدم های بزرگی را در خصوص صنعت گردشگری بردارد. البته این در صورتیست که سیاست مداران، گردشگری و توریسم را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم