با چشم بندی نمیتوان رکود اقتصادی را تبدیل به رونق کرد

با چشم بندی نمیتوان رکود اقتصادی را تبدیل به رونق کرد
جمشید پژویان یکی از کارشناسان برتر اقتصادی کشور و همچنین استاد دانشگاه میباشد. وی عقیده دارد طرح های مالیاتی مشکل مسکن را حل نخواهد کرد و به جای آن باید درآمد مردم افزایش بیابد.

به گزارش شابش؛ جمشید پژویان در خصوص شیوه اخذ "مالیات انتقال بر دارایی" اظهار داشت: ""مالیات بر انتقال دارایی" بر پایه "مالیات بر ثروت" است که هنگام انتقال دارایی یا ارثیه اخذ میشود. هدف از این مالیات جلوگیری از انباشت ثروت بوده و در هیچ کجای دنیا رقم بالایی نیست چون به هر حال ما جریان درآمد را بارها از صاحب ملک مالیات میگیریم. ضمن اینکه باعث میشود بسیاری از این نقل و انتقالات مخفی شود و به صورت قراردادی بین افراد صورت بپذیرد که در مجموع نتیجه مثبتی ندارد."
وی در ادامه گفت: "برای خیلی از افراد ممکن است ثروت تمام دارایی آنها باشد و اگر فردی بخواهد دارایی اش را بفروشد و شما از او مالیات بگیرید قطعا اثر مثبتی نخواهد داشت. درآمد مالیاتی کشورهای مختلف از این نوع مالیات بسیار جزئی است و در کشور ما هم به همین صورت است. همچنین این نوع مالیات ارتباطی با رکود ندارد."
پژویان در خصوص رکود بخش املاک و مسکن گفت: "مسکن و رکود آن تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار دارد ضمن اینکه درآمد مردم کاهش پیدا کرده و سر ریز درآمدهای نفتی هم مانند سابق تقاضای مسکن را تحریک نمیکند.
ما میتوانیم کشورهای دنیا را به دو گروه تقسیم کنیم. اول کشورهای با تامین اجتماعی بالا هستند که خانه و مسکن برای آنها صرفا جنبه سرپناه دارد. در این کشورها مردم به جای صاحب خانه شدن بیشتر  اجاره خانه را انتخاب داده و اجاره نشین دولت و شهرداری هستند. اما در کشورهایی مانند ایران و امریکا که تامین اجتماعی بسیار پایین است، تقاضا برای خرید خانه و مسکن بالاست و این به عنوان یک پس انداز برای روز مبادا تلقی میشود.
بنابراین جنبه سرپناه بودن ملک در این کشورها کمتر از دارایی بودن آن است، اما به هر حال برای زمانی که قیمت ها بیش از تورم افزایش میابند، میتواند یک دارایی خوب باشد."
این کارشناس اقتصادی در انتها بحث را به سمت خانه های خالی از سکنه و همچنین انتقاد از دولت روحانی کشاند و گفت: "طرح هایی مانند مالیات بر خانه های خالی سبب اجاره دادن آنها شده و تقاضا برای خرید خانه را کم خواهد کرد. این بدین دلیل است که افرادی که تازه ازدواج کرده اند موقتا از خرید خانه منصرف شده و اجاره نشین خواهند شد. راه حل خروج از رکود مسکن هم بسیار واضح است. رکود بازار ملک و مسکن فقط با رشد اقتصادی میسر خواهد شد و برای رسیدن به آن هم باید زمینه هایی فراهم شود تا تولیدات با کیفیت وارد بازار شوند، در غیر اینصورت چشم بندی و استفاده از سیاست هایی که محلی از اعراب ندارد تاثیری بر روی بازار نخواهد گذاشت. به همین دلیل آقای روحانی در تبلیغات ریاست جمهوری اعلام داشت 100 روزه رکود را تبدیل به رونق میکنم اما دیدید که صد روز که سهل است، 1000 روز هم گذشت و همچنان رکود عمیق تر شده است، زیرا سیاست هایی که مشاورین آقای روحانی پیشنهاد دادند هیچکدام نمیتوانست به رفع رکود کمکی بکند."


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم