نوسان قیمت مصالح و تاثیر آن بر بازار مسکن

نوسان قیمت مصالح و تاثیر آن بر بازار مسکن
مرکز آمار ایران گزارش قیمت 17 گروه از مصالح ساختمانی در سه گروه «خاک»، «مصالح سنگی بتن و بنایی» و «سنگ‌های ریشه ‌دار» در نیمه اول سال 95 در شهر تهران را منتشر کرد.

به گزارش شابش، براساس نتایج مرکز آمار ایران از قیمت مصالح ساختمانی در نیمه اول سال 95، در سه گروه «خاک»، «مصالح سنگی بتن و بنایی» و «سنگ‌های ریشه‌دار» نوسان قیمت‌ها گاه به صورت افزایشی و گاه به صورت کاهشی نسبت به شش‌ ماه دوم سال 94 می باشد. میانگین بهای هر کیلوگرم تیرآهن بین 1500 تا 2300 تومان بوده که نسبت به نیمه دوم سال 94 حدود 10 تا 20 درصد در اقلام مختلف افزایش یافته است اما این قیمت ‌ها در مقایسه با نیمه اول سال 94 عمدتا کاهشی بوده و به‌ طور متوسط حدود 5 ‌درصد کاهش را نشان می دهد. شاید بتوان از این آمار این ‌طور نتیجه ‌گیری کرد که در نیمه نخست سال 95 کلید زدن پروژه‌های جدید توسط سازندگان بیشتر شده و احتمالا همین موضوع روی بهای تیرآهن اثر گذاشته است.

در ادامه گزارش مرکز آمار ایران  مشاهده می شود که متوسط قیمت هر قالب آجر بین 150 تا 200 تومان بوده است که نسبت به شش ماهه قبل از آن حدود سه درصد و نسبت به شش ماهه مشابه سال 94 حدود 5‌ درصد کاهش را نشان می دهد. میانگین قیمت بلوک سیمانی نیز نسبت به هر دو دوره شش ‌ماهه سال 94 کاهش یافته به نحوی که بهای آن بین 10 تا 20 درصد نسبت به شش ماهه دوم 94 و بین 8 تا 32 درصد نسبت به نیمه اول 94 کاهش یافته است.

برخی از مصالح ساختمانی که در مراحل انتهایی نازک‌ کاری و تکمیل بنا کاربرد دارند نیز نوسان قیمتی داشته اند. کمترین و بیشترین قیمت موزاییک در نیمه اول سال 95 در تهران به طور متوسط 6500 تا 13500 تومان بوده که این میزان نسبت به شش ماهه قبل از آن بین 5 تا 14 درصد افزایش یافته اما نسبت به نیمه نخست سال 94 با حدود 4 درصد تنزل بها داشته است و در ادامه این آمار مشاهده می شود که متوسط قیمت هر مترمکعب قطعات پیش‌ ساخته چوب نسبت به هر یک از دو دوره شش ماهه اول و دوم سال 94 با کاهش حدود 15 درصد روبه‌رو شده است. همچنین میانگین قیمت کفپوش ‌های پلاستیکی که مترمربعی 20 هزار تا 28 هزار تومان است نیز با رشد منفی 3 ‌درصدی نسبت به نیمه دوم سال 94 و منفی 4 درصدی نسبت به نیمه نخست سال 94 روبه ‌رو شده است. این آمار می تواند نشاند دهنده تکمیل پروژه های در حال ساخت باشد و شاید نوید رونق بازار مسکن در سال 96 را بدهد.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم