دولت روحانی و احمدی نژاد بخش خصوصی مسکن را نادیده گرفتند

دولت روحانی و احمدی نژاد بخش خصوصی مسکن را نادیده گرفتند
محمد علی پور شیرازی یکی از کارشناسان مسکن، عملکرد دولت روحانی و احمدی نژاد در حوزه مسکن را یکسان ارزیابی کرد و اعتقاد دارد هر دو دولت بخش خصوصی را نادیده گرفتند.

به گزارش شابش؛ محمد علی پورشیرازی گفت: مسکن یکی از نیازهای مهم جامعه است و نمیتوان آن را نادیده گرفت. طرح مسکن مهر همانند پروژه مارشال آلمان بعد از جنگ بود با این تفاوت که ما بررسی مکانی و کیفیتی را در این طرح انجام ندادیم. ضمن اینکه اگر قرار باشد به هر تهرانی یک خانه بدهیم میدانید چه فاجعه ای درست میشود؟
پورشیرازی درباره وضعیت مسکن در دولت روحانی اظهار داشت:
افرادی در تهران سرمایه گذاری کرده و ساختمان ساخته اند، اما در حال حاضر که قصد فروش خانه خود را دارد، خریداری برای این آپارتمان ها پیدا نمیشود. بنابراین این فرد با خود میگوید اگر سرمایه ام را در بانک میگذاشتم سود بیشتری دریافت میکردم. آقای روحانی در بخش ملک و مسکن دنباله روی آقای احمدی نژاد بود و بخش خصوصی را نادیده گرفت.

این کارشناس مسکن به انباشت جمعیت در شهرهای بزرگ پرداخت و گفت: جلوی شناور شدن مردم به شهرهای بزرگ باید گرفته شود. هنگامیکه بحث ملک و مسکن پیش میاید همه نگاه ها به سمت شیراز، اصفهان و مشهد میرود. ما باید به روستاها و شهرهای کوچک بیشتر بپردازیم تا دامداری و کشاورزی نابود نشود. ما تمام پروژه های مسکن(مانند مسکن مهر) را در این شهرهای بزرگ پیاده سازی کردیم و مردم را آواره کردیم. خیلی از روستایی ها که نسل اندر نسل در خانواده کشاورزی کار میکردند، به امید مسکن مهر به شهرهای بزرگ آمدند و در کارهای کاذب مشغول به کار شدند. اگر چه دولت آقای احمدی نژاد این طرح را شروع کرد اما میتوانست طرح را گسترش ندهد.
وی در ادامه به وام های مسکن پرداخت و گفت: در حال حاضر برخی بانک ها به افراد متقاضی مسکن وام 80 میلیونی پرداخت میکنند، اما این افراد چگونه میتوانند اقساط این وام ها را پرداخت کنند؟ در کشورهای مختلف دنیا تا 95 درصد خرید خانه را وام مسکن میدهند، اما این تسهیلات به گونه ای است که مردم بتوانند آن را بازپرداخت نمایند.
پورشیرازی در انتها گفت: ما به طور کلی در اقتصاد مردمی هیچ کاری نکرده ایم و تلاش شده تا بدنه دولت و کارمندان را بزرگتر کنیم. نگاه کنید چند درصد کارخانه های شهرک صنعتی قزوین و اراک تعطیل شده اند. برای خروج از این وضعیت باید تولیدی ها رونق پیدا کنند و درآمد مردم بهبود بیاید. حجم نقدینگی نیز در کشور افزایش یافته و مردم اعتمادی برای سرمایه گذاری ندارند و به جای آن ترجیح میدهند پول هایشان را در بانک نگه دارند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم