کمبود آب دلیل فرونشست تهران

کمبود آب دلیل فرونشست تهران
یکی از مشکلات بزرگ تهران در سال‌ های اخیر فرونشست‌ زمین در منطق مختلف بوده که دغدغه‌های زیادی را به وجود آورده است. در همین زمینه مسوولان آبی طرح ها و پروژه هایی را برای گذر از این بحران در نظر گرفته ‌اند اما بحث منابع مالی همیشه یک مشکل بزرگ برای اجرای پروژه‌ ها بوده است.

به‌ گزارش شابش، دشت های تهران سالیانه با بیلان منفی ۱۵۰ میلیون مترمکعبی آب مواجه اند که ۸۰ میلیون مترمکعب آن در دشت ورامین است و این مساله مشکلات زیادی را برای تهران به وجود است. آب دشت ورامین در سال های گذشته از رودخانه جاجرود تامین می شد، ولی آب این رودخانه بتدریج به شرب تهران اختصاص یافت و به مرور با افزایش جمعیت، افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی و کاهش بارش ها، امروز با بیلان منفی سالیانه ۸۰ میلیون مترمکعبی مواجه شده است.

فرونشست زمین در تهران در نتیجه از برداشت بی رویه آب شناخته شده که مهمترین راهکار این موضوع جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب و صرفه جویی در مصارف بویژه در بخش کشاورزی عنوان شده است. به همین سبب وزارت نیرو و شرکت آب ‌منطقه‌ ای تهران با انجام طرخ خایی مانند تغذیه مصنوعی سفره های آب زیرزمینی، بستن چاه های غیرمجاز و مدیریت مخازن به دنبال مقابله با این پدیده می باشند.

محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه ‌ای تهران چندی پیش نیز گفته بود که سال گذشته تنها موفق به پر کردن ۹۱۴ حلقه چاه غیرمجاز شدیم که همه آنها نیز با اعتبارات داخلی شرکت اجرا شده است. وی همچنین با اشاره به استفاده از ۲۸۶ کنتور هوشمند در چاه های استان در سال گذشته در چارچوب همین طرح، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه طرح احیا و تعادل بخشی مهمترین طرح وزارت نیرو برای حفاظت از آب های زیرزمینی محسوب می شود، اما با این وجود در سال گذشته هیچ بودجه و اعتباری به آن تخصیص نیافته است.

به گفته وی، بودجه ۱۷۰ میلیارد ریالی برای اجرای این طرح در استان تهران در نظر گرفته شده بود که هیچ پرداختی نداشته و با این وجود با اجرای طرح از محل اعتبارات داخلی شرکت، سال گذشته از مصرف ۴۴ میلیون مترمکعب آب به صورت غیرمجاز جلوگیری شد. بدیهی و واضح است که برای مقابله با این پدیده بزرگ باید بودجه کلانی را تخصیص داده شود چرا که این مساله یک بحران بزرگ بوده و اگر به آن توجه جدی نشود قطعا اثرات مخربی را خواهد داشت.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم