تجزیه تحلیل وضعیت اجاره خانه در شهر تهران

تجزیه تحلیل وضعیت اجاره خانه در شهر تهران
در حال ورود به فصل جا به جایی خانه ها هستیم و به همین دلیل کم کم بر تعداد متقاضیان رهن و اجاره خانه در بنگاه های املاک افزوده میشود. با شابش همراه باشید تا تجزیه و تحلیلی بر وضعیت رهن و اجاره خانه در تهران داشته باشیم، ضمن اینکه از نظرات آقایان حسام عقبایی و ایرج رهبر نیز در این تجزیه تحلیل استفاده خواهیم کرد.

افزایش اجاره خانه در مقابل کاهش قیمت خانه

سیر صعودی نرخ اجاره بها در جنوب و مرکز تهران به دلیل داشتن متقاضی بیشتر، با سرعت بیشتری افزایش یافته است. در فروردین ماه امسال شاخص اجاره بها در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود 10 درصد رشد نشان میدهد. برخی اعتقاد دارند این افزایش متناسب با نرخ تورم بوده اما تعدادی از مشاورین املاک و کارشناسان مسکن با این گفته موافق نیستند و اعتقاد دارند اجاره بها بیشتر از نرخ تورم افزایش یافته است.
در واقع در حالیکه قیمت ملک به دلیل رکود با کاهش مواجه شده است اما بازار اجاره بها همچنان داغ بوده و سالانه بر نرخ آن افزوده میشود. امسال نیز پیش بینی میشود مالکان خانه بر نرخ اجاره بها بیفزایند و آنهایی که به دنبال اجاره آپارتمان و خانه هستند باید مبلغ بیشتری را نسبت به قبل پرداخت کنند.


اعمال سلیقه ای نرخ اجاره بها در نقاط پر تقاضای تهران

حسام عقبایی رئیس صنف مشاورین املاک در خصوص نرخ اجاره بها اظهار داشت: از سال 92 که بازار ملک در رکود فرو رفت، دیگر شاهد افزایش قیمت نبودیم و نرخ اجاره بها نیز بیشتر متاثر از قیمت مسکن است. امسال نیز با وجود اینکه یک ماه از سال جدید گذشته است، همچنان رکود در بازار مسکن حاکم بوده و نرخ اجاره بهای برخی نقاط مرکزی شهر افزایش داشته است. برخی مالکین و موجرین، نرخ اجاره بها را بر اساس سود بانکی تعیین میکنند، این درحالیست که این نوع محاسبه برای مستاجران صرفه اقتصادی نخواهد داشت. افزایش تقاضا برای رهن و اجاره آپارتمان نیز به علت کاهش قدرت خرید مردم است.


افزایش 25 درصدی نرخ اجاره خانه در مناطق پر تقاضای تهران

ایرج رهبر رئیس کانون انبوه سازان نیز در خصوص افزایش تقاضا در بازار مسکن گفت: افزایش تقاضا در بازار مسکن بستگی به رکود و رونق بازار دارد و هرچه خرید و فروش خانه با رکود مواجه شود، رهن و اجاره خانه افزایش میابد. ایرج رهبر در ادامه گفت: طبق بررسی ها سالیانه نیاز به 1.2 تا 1.5 میلیون خانه در کشور داریم و هر چقدر رکود بیشتر شود، انباشت تقاضا و گرایش به سمت اجاره خانه بیشتر خواهد شد. لذا ضروری است بخش ساخت و ساز و خرید و فروش آپارتمان رونق پیدا کند.
وی در انتها گفت: نرخ اجاره بها در شهرهای پر متقاضی به روند صعودی خود ادامه میدهد و در کلانشهرهایی مانند تهران که تقاضا بالاست، تا 25 درصد هم افزایش یافته است. این در حالیست که در مناطق کم متقاضی، این افزایش تا 10 درصد بوده است.


نرخ رهن و اجاره خانه در نقاط مختلف تهران

آپارتمان 82 متری در شهران: سال ساخت 1395، 2 اتاق خواب، طبقه چهارم، دارای آسانسور و انباری و پکیج و شوفاژ، مبلغ رهن 50 میلیون، مبلغ اجاره 1 میلیون و 300 هزار تومان.
آپارتمان 55 متری در تهرانپارس: سال ساخت 1380، 1 اتاق خواب، طبقه دوم، دارای انباری، مبلغ رهن 15 میلیون تومان، مبلغ اجاره 1 میلیون تومان.
آپارتمان 103 متری در سعادت آباد: سال ساخت 1387، 2 اتاق خواب، طبقه سوم، دارای پارکینگ و پکیج و شوفاژ، مبلغ رهن 50 میلیون تومان، مبلغ اجاره 2 میلیون و 100 هزار تومان.
آپارتمان 53 متری در خوش: سال ساخت 1393، 1 اتاق خواب، طبقه سوم، دارای آسانسور و انباری و پارکینگ و پکیج و شوفاژ، مبلغ رهن کامل 70 میلیون تومان.
آپارتمان 110 متری در گیشا: سال ساخت 1395، 3 اتاق خواب، طبقه پنجم، دارای آسانسور و انباری و پکیج و شوفاژ، مبلغ رهن 100 میلیون تومان، مبلغ اجاره 2 میلیون و 500 هزار تومان.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم