10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس

10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس
دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس در تاریخ ایران یادآور ازخودگذشتگی های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌ گران پرتقالی بعد از ۱۱۷ سال تسلط برسواحل جنوبی کشور می باشد و در ۲۲ تیرماه ۱۳۸۴، هیات دولت مصوبه ای را تایید کرد که به موجب آن دهم اردیبهشت هرسال ، روز ملی خلیج فارس نامگذاری شد.

به گزارش شابش خلیج فارس سومین خلیج بزرگ جهان می باشد که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می شناسند.

قدیمی ترین اسناد موجود درباره خلیج فارس به کتاب های باقیمانده از یونان باستان بر می گردد. یونانی ها و مورخانشان در این کتاب ها با نام “پرسیکوس سینوس” که به معنی خلیج فارس می باشد از این آبراهه یاد می کنند و تکرار همین نام باعث می شود که بسیاری از نقشه های باقیمانده از اروپائیان قرن‌ها بعد نیز با همین نام از خلیج فارس یاد کنند. انگلیسی زبان‌ها نیز این منطقه جغرافیایی خاص را PERSIAN GULF می خوانند که در واقع ترجمه ساده ای از نام خلیج فارس است و نقشه‌ های بیشماری که از ملوانان و جغرافی دانان انگلیسی قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی باقیمانده، اسناد غیر قابل انکار این حقیقت تاریخی هستند.

کشور های عربی حاشیه خلیج فارس در چند سال گذشته ادعاهای واهی در مورد نام خلیج فارس مطرح کرده اند که تمامی این مدارک و اسناد تاریخی واقعیت تاریخی و مالکیتی خلیج فارس را به اثبات می رساند.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم