نحوه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک در معاملات

نحوه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک در معاملات
برخی از مشاورین املاک بنای حق الزحمه خود را بر عرفی که در بازار مسکن رایج شده گذاشته و گاهی برخلاف تعرفه ای که از سوی اتحادیه تعیین شده، از همه معاملات یک مبلغ ثابت و چشم گیر را دریافت می ‌کنند.

به گزارش شابش مشاوران املاک هر شهر باید دستورالعمل محاسبه کمیسیون معامله ‌بر اساس آنچه اتحادیه در آن شهرتعیین کرده  رعایت کنند و اگر مشتریان و شهروندان تخلفی در دریافت کمیسیون ها مشاهده کردند می توانند از سامانه تلفنی 7334 در سراسر کشور مراتب را به اتحادیه مشاوران املاک شهر خود گزارش دهند.

بر اساس آنچه اتحادیه مشاورین املاک برای شهر تهران اعلام کرده است، در حوزه خرید و فروش ملک، بهای مورد معامله تا سقف 500 میلیون تومان مشمول نیم درصد کمیسیون از طرفین معامله است به عبارت دیگر خریدار و فروشنده هر یک باید نیم درصد حق الزحمه مشاور املاک را پرداخت کنند ،اما در مبالغ بالاتر از 500 میلیون تومان به نسبت مازاد بهای مورد معامله 25 صدم درصد به کمیسیون طرفین معامله افزوده می شود .

برای مثال اگر بهای معامله خرید و فروش یک خانه 700 میلیون تومان باشد، هر یک از طرفین معامله برای 500 میلیون تومان اولیه باید نیم درصد کمیسیون یعنی مبلغ 2 میلیون و پانصد هزار تومان و پس از آن کمیسیون 200 میلیون تومان باقیمانده بر اساس 25 صدم درصد محاسبه می شود که معادل یک میلیون تومان می باشد و افزون بر آن طبق قانون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، هر طرف معامله می بایست 9 درصد ارزش کمیسیون معامله را هم به بنگاه مشاوره املاک پرداخت کند، بدین ترتیب در یک معامله ملک با ارزش 700 میلیون تومان هر طرف معامله سه میلیون و دویست و هفتاد هزار تومان کمیسیون باید پرداخت کند. 

در رابطه با رهن و اجاره مسکن، سازوکار محاسبه حق الزحمه مشاور املاک بر اساس بهای اجاره خانه می باشد به این ترتیب که یک چهارم اجاره نوشته شده در قرارداد میان موجر و مستاجر به عنوان حق الزحمه دفتر مشاور املاک پرداخت می شود. برای خانه های اجاره ای فقط یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه خانه و برای خانه های رهنی به ازای هر یک میلیون تومان رهن معادل 30 هزار تومان اجاره در نظر گرفته می شود و براساس مبلغ معادل اجاره، کمیسیون مشاور املاک محاسبه شده و هر یک از طرفین باید آن را پرداخت کنند.

نظرات کاربران

مال باخته! ( ۲۴ - خرداد - ۱۳۹۶ )
اتحادیه هیچ گونه پشتیبانی از مشاورین املاک نداره. بارها دیده شده که طرفین معامله عین آب خوردن پول مشاور رو خوندن و اتحادیه هم دست زده زیر بغلش گفته نوش جونشون .... واقعا شهر هرت که میگن اینجاست
هومن ( ۰۶ - مرداد - ۱۳۹۶ )
متاسفانه اکثر بنگاه که سر بزنيد فقط و فقط دروغ میشنوی و چون اکثریت بیسواد و بی اطلاع از مسائل حقوقی اند...قرارداد هايي که مینویسند خیلی ایراد داره.... واقعاً چرا به هرکی که از راه ميرسه جواز کسب ميدن؟؟؟ فقط مردم رو گرفتار میکنن این جماعت...
بهرام مسعودي ( ۰۶ - شهریور - ۱۳۹۶ )
متاسفانه مشاورين اصلا به حق خود قانع نيستند با انواع فشار و لطايف الحيل چيزي كه خود مي خواهند از افراد ميگيرند.
سارا ( ۰۸ - شهریور - ۱۳۹۶ )
اینکه اشتباه حساب کرده .0.25 درصد 200 میلیون میشه 500 تومن نه 1 تومن
مهران ( ۲۸ - آذر - ۱۳۹۶ )
تا آنجا که من اطلاع دارم و مطمعن هستم همه بنگاه داران حقه باز و شیاد هستند و به حق خود قانع نیستند
رمضانی ( ۲۸ - آذر - ۱۳۹۶ )
هم وطنان عزیز هر کس با دیدگاه خود به دیگران نگاه می کند خوب هم داریم
بهزادسلطان ( ۱۰ - دی - ۱۳۹۶ )
کمیسون کد رهگیری ایااضافه برنیم درصدمیشود
سعید ( ۲۰ - دی - ۱۳۹۶ )
با سلام ملک خودم رو به مبلغ ۷۴۵ میلیون بفروش رساندم و چون پول خریدار کافی نبود دوباره به مبلغ غیرمعمول ۲۱۵ میلیون از ایشون رهن کردم و به پول پرداختی ایشون مبلغی اصافه کردم و ملکی به مبلغ ۸۳۶ میلیون خریداری کردم وچون پولم کافی نبود این ملک رو به مبلغ ۲۴۰ میلیون به فرد دیگری رهن دادم تمام این معاملات در یک بنگاه انجام شده آیا فروش ملک من و رهن دوباره آن توسط خودم (به دلیل اینکه پول خرید رو کامل دریافت نکردم) دو معامله تلقی میشه؟و سوال دوم اینکه همه ی این معاملات تقریبا همزمان در یک بنگاه املاک انجام شده ایا به صورت تک به تک شامل موارد پرداخت کمیسیون میشود؟جسارتا در صورت امکان میتوانید مبلغ دقیق طبق تعرفه مصوب را برای من محاسبه فرمائید تا در پرداخت حق بنگاه نه من مغبون شوم و نه حقی از این عزیزان تضییع گردد بسیار سپاسگزارم
میلاد جامی ( ۲۰ - دی - ۱۳۹۶ )
آقای سعید من تا اونجا که اطلاع دارم این دوتا دقیقا دوتا معامله جداگانه هستش.اما اگر آژانس منصف باشه میتونه بهتون تخفیف بده تا شما هم کمتر هزینه کنید.
حسین ( ۲۱ - بهمن - ۱۳۹۶ )
باعرض سلام .در هنگام خرید آپارتمان خریدار (معامله اولیه)خریدار طبق نظر املاک باید یک سوم مبلغ را پرداخت نمایدآیا درست است
نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم