قصر های زیر زمینی مسکو

قصر های زیر زمینی مسکو
ایستگاه های مترو مسکو را باید قصرهای زیر زمینی نامید . این مترو یک موزه تاریخی و زیباترین متروی جهان می باشد که در طی عمر ۸۰ ساله‌ی خود حوادث و اتفاقات مختلفی را پشت سر گذاشته است.ترکیب چندین هنر از جمله نقاشی و مجسمه سازی و هنرهای دیگر و استفاده از سنگ های قیمتی، زیبا و مستحکم باعث به وجود آمدن موزه ای بی نظیر و بسیار مقاوم در زیر زمین شده که علاوه بر کاربردی و ضروری بودن آن در زندگی روزمره شهروندان، عاملی بسیار جذاب برای جذب گردشگران نیز می باشد.


به گزارش شابش، تصمیمات رسمی در مورد پروژه مترو مسکو در سال ۱۹۰۲ گرفته شد و در نهایت ساخت مترو بعد از روی کار آمدن اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۳۱ و  بر اساس تصویب کنگره کمیته مرکزی حزب کمونیست آغاز شد و ۱۳ ایستگاه اول در ۱۵ می ۱۹۳۵ افتتاح گردید و بعد از آن ساخت و توسعه مترو مسکو همچنان ادامه پیدا کرد تا جایی که حتی در هنگام جنگ جهانی نیز متوقف نشد.

ایستگاه های مترو مسکو به کاخ های زیر زمینی مسکو یا قصرهای مردمی شهرت یافته اند و  دلایل آن راهروها و سالن های بسیار باشکوه و با عظمت ایستگاه های مترو و وجود بیش از ۲۰ نوع سنگ مرمر و عقیق و رودونیت و غیره همراه با مجسمه و تزئینات باشکوه دیگر می باشد.

شیوه به کار گرفته شده در معماری ایستگاه ها ابتدا به صورت کلاسیک بوده ولی در ادامه از معماری های نوین نیز استفاده شده است. معماران مشهوری مانند وگلفریخ، فومین و سوسیف در دوره های مختلف مسئولیت طراحی و ساخت این متروها را بر عهده داشتند. از همان ابتدا ایستگاه های مترو مسکو علاوه بر حمل و نقل اهداف فرهنگی و اجتماعی نیز داشتند. هر کدام از ایستگاه ها به صورت خاص و محصر به فرد ساخته شد اند. عمدتا از سال های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ ایستگاه های مترو به موضوعات حماسی و قهرمانی مردم شوروی در جنگ جهانی اختصاص یافت.

متروی مسکو امروزه با 180 ایستگاه، 12 خط و طول 298 کیلومتر در هر شبانه روز حدود 5/9 میلیون نفر را جابه جا می کند و یکی از پیشرفته ترین، ارزان ترین و زیباترین متروهای جهان است که همه روزه مورد بازدید گردشگران خارجی و داخلی قرار می گیرد. مدت زمان انتظار قطار در متروی مسکو فقط 90 ثانیه می باشد. ایستگاه های مترو در خیابان ها با تابلویی به شکل حرف(M) مشخص شده اند. لازم به ذکر است که پله برقی های مترو مسکو طولانی ترین پله برقی های اروپا هستند.

در سال‌های اخیر برنامه‌ای برای توسعه متروی مسکو در نظر گرفته شده و تا سال ۲۰۲۰ طول متروی مسکو نسبت به سال ۲۰۱۱ تا ۱/۵ برابر رشد کرده و به ۱۶۰ کیلومتر می رسد و  ۶۰ ایستگاه جدید نیز افتتاح خواهد شد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم