شهر شناور
اولین شهر شناور جهان در نزدیکی تاهیتی تا سال ۲۰۱۹ میلادی در اقیانوس آرام ساخته خواهد شد. قرارداد این پروژه میان دولت کشور پولینزی فرانسه با موسسه Seasteading امضا شده تا عملیات ساخت این جزیره طی دو سال آینده شروع شود.

به گزارش شابش، کشور پلی نزی فرانسه از ۱۱۸ جزیره تشکیل شده و با خطر زیر آب رفتن روبرو است و به همین دلیل مسئولان این سرزمین تصمیم گرفته اند پروژه شهر شناور را عملی کنند. تا قبل از این پروژه، این گونه شهرها را در فیلم های علمی تخیلی می توانستیم ببینیم.

طرح‌های اولین شهر شناور جهان که در واقع شهری جزیره مانند است ، طرحی بلند پروازانه می باشد و موسسه Seasteading معتقد بوده که شهرهای نیمه‌ مستقل مکانی ایده‌آل برای آزمایش شیوه‌ های جدید مدیریت دولتی و کشاورزی هستند تا در این پروژه استفاده شود. این موسسه ۵ سال گذشته را صرف تحقیق بر روی چگونگی ساخت جوامع دائمی شناور در دریا کرده است.

اولین شهر شناور جهان برای آزمایش ایده‌های جدید مانند درمان بیماری ‌ها، پاک کردن جو زمین و ثروتمند کردن فقرا به کار گرفته خواهد شد. این شهر روی شبکه‌ای از ۱۱ پایه مستطیل ساخته می‌شود. بنابراین می‌ توان شهرها را با توجه به نیاز ساکنان کنار هم قرار داد. بستری که این جزیره روی آن ساخته می‌شود از سیمان تقویت‌ شده ساخته می ‌شود که قدرت تحمل زیادی دارد. 

با وجود این که شهر روی دریا شناور است اما قدرت استقلال قابل توجهی خواهد داشت و برای این استقلال، تحقیقات زیادی باید در زمینه های مختلف صورت گیرد که از جمله آن ها می توان به مسائل اقتصادی، مشکلات زیست محیطی و پیامدهای حقوقی نام برد. رادولف هنکن مدیر اجرایی موسسه در این رابطه می گوید : چیزی که ما را به خود جذب کرده، مسائل اجتماعی و عدم وجود چنین تجربه ای برای ساخت شهرهای شناور است و گمان نمی کنم که به این موضوع به صورت افراطی نگاه شود. ما به دنبال آب های محصور بودیم و قصد نداشتیم وارد آب های آزاد شویم اما مسائل اقتصادی برای کار در این آب ها اندکی آزار دهنده هستند.

 اولین شهر شناور جهان از چند شهر مجزای شناور تشکیل شده است که اگر ساکنان یکی از جزیره‌ ها با دولت مرکزی مخالف باشند می‌توانند با قایق به جزیره دیگری بروند. به این ترتیب دولت هر یک از این جزایر مجبور است برای حفظ شهروندان خود رقابتی عمل کند. این شهر گنجایش دستم کم ۱۰ هزار نفر را داراست و سکونت در این شهر برای هر فرد هزینه‌ای معادل با ۲۷ هزار دلار خواهد داشت.نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم