رونق بنفش در بازار مسکن

رونق بنفش در بازار مسکن
فراهم کردن مسکن برای همه مردم از شعارهایی بود که در صحبت‌های شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری شنیده می‌ شد. اکنون مباحث مطرح شده در این زمینه به پایان رسیده و دولت تدبیر و امید با اتکا به اعتماد 57 درصد آرا مردم ایران باید تلاش کند تا مدت انتظار اقشار مختلف جامعه برای خانه دار شدن کاهش پیدا کند.

به گزارش شابش، بررسی‌ ها نشان دهنده این امر است که کشور ایران سالیانه به حدود یک میلیون مسکن نیاز دارد. اما بخش مسکن تحت تاثیر اقدامات و سیاست های پیشین سرانجام در انتهای سال ۱۳۹۱ وارد رکود شد. اقداماتی مانند تزریق ۴۵ هزار میلیارد تومان برای رونق ساخت و ساز دولتی منجر به این شد که از سال‌ ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ قیمت مسکن ۵۰۰ درصد و قیمت زمین ۷۰۰ درصد رشد کند. این امر موجب این شد که بین قدرت خرید مردم با قیمت مسکن فاصله زیادی ایجاد شد و دولت یازدهم هرچه سعی و تلاش انجام داد تا رقم وام را بالا ببرد نتوانست این فاصله را کم کند. با وجود این که سقف تسهیلات از حدود ۲۰ میلیون تومان به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافته و سود آن پس از ۲۵ سال تک رقمی شده ، اما مبلغ اقساط برای متقاضیان سنگین می باشد و به همین علت خروج مسکن از رکود به تدریج اتفاق خواهد افتاد. آمارها نشان می دهند که اجاره بها هم بین سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ حدود ۳.۴ برابر شده و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ حدود ۱.۵ برابر شده است و اکنون شاهد باثبات ترین قیمتها برای بازار مسکن هستیم که مبنایی برای حرکت اصولی و درست به سمت آینده می باشد. 

سهم بخش مسکن و ساخت و ساز را در اشتغال قابل توجه می باشد به شکلی که این سهم در اشتغال مستقیم کشور حدود ۱۲ درصد بوده و تعداد شاغلان این بخش نیز ۳.۱ میلیون نفر هستند.

پیش از آغاز رقابت های انتخابات ریاست جمهوری نشانه‌هایی از ورود بخش مسکن به دوره رونق دیده می شد که با نزدیک شدن به انتخابات فروکش کرد. اما پیش ‌بینی های فعالین این بخش نشان دهنده این امر است که مجددا منحنی معاملات روند صعودی به خود خواهد گرفت و نیمه دوم سال جاری رکود ۴.۵ ساله بخش مسکن به پایان می رسد.

با وجود اینکه در فروردین ماه سال 96 تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ۸.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال 95 کاهش داشته، اما برآوردها این است که این نزول ناشی از تعلیق معاملات و انتقال آن ها به بعد از انتخابات می باشد و مشتریان به مرور وارد بازار مصرف خواهند شد. قسمتی از این مشتریان ۱۶۵ هزار سپرده ‌گذرای هستند که از طریق تسهیلات صندوق پس‌ انداز مسکن یکم اقدام به خرید مسکن خواهند کرد. اکنون در این حساب رقمی حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان بوده و این سپرده ها تعهدی می باشد که بانک موظف است آن را انجام دهد. ظرف یک سال آینده بانک باید منابع دو برابر این رقم را تامین کند و با اضافه کردن ۷۰۰۰ میلیارد تومان آن را به حدود ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان افزایش داده و به بازار مسکن تزریق کند. اهمیت این ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان این است که وابسته به بودجه دولت نیست و توسط مردم انجام خواهد شد. بنابراین توسعه پایداری را تضمین می کند؛ زیرا تقاضاها به تدریج وارد بازار مسکن خواهند شد و شوک قیمتی ایجاد نمی کند و تورم را افزایش نخواهد داد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم