بخشنامه بانک مسکن برای وام مسکن زوجین

بخشنامه بانک مسکن برای وام مسکن زوجین
هر کدام از زوجین (زن و شوهر) درصورتی که در حساب پس ‌انداز مسکن جوانان از قبل سپرده‌ گذاری کرده باشند و هم‌اکنون یا در آینده موعد دریافت تسهیلات خرید مسکن آنها فرا برسد می ‌توانند هر دو با دریافت وام خود از بانک مسکن در مجموع یک آپارتمان خریداری کنند. این امکان جدید مخصوص زوجین و از طریق حساب پس ‌انداز مسکن جوانان در نظر گرفته شده، که قدرت خرید متقاضی مسکن را از طریق تجمیع تسهیلات مسکن،‌ فراهم می‌آورد و در نتیجه سبب رونق معاملات مسکن در بازار می شود.

به گزارش شابش، روابط عمومی بانک مسکن اعلام کرد : تا قبل از این فقط امکان استفاده از یک وام برای خرید مسکن برای زوج ها فراهم بود اما با تصویب شورای پول و اعتبار و تدوین دستورالعمل مربوطه در بانک مسکن امتیاز زوج ‌های جوانی که قبل از ازدواج شان هر دو در حساب پس ‌انداز مسکن جوانان با هدف دریافت وام خرید مسکن، سرمایه گذاری کرده بودند، محفوظ خواهد ماند و امتیاز آنها در قالب خرید خانه با تسهیلات تجمیعی قابل استفاده خواهد بود. منظور از تسهیلات تجمیعی استفاده از وام خرید مسکن زن و وام خرید مسکن شوهر به ‌صورت همزمان برای خرید یک واحد مسکونی می باشد.

براین اساس زوجین دارنده حساب ‌پس‌انداز مسکن جوانان که طبق مقررات این حساب هر دو  شامل دریافت تسهیلات موضوعه می شوند، می‌توانند از سقف امتیاز تسهیلاتی متعلق به حساب خود و با توجه به سال افتتاح حساب و منطقه جغرافیایی از این امکان بهره‌ مند شده و نسبت به خرید واحد مسکونی مشترک با سن بنا حداکثر 20 سال اقدام کنند و برای املاک بیش از 20 سال سن سقف تسهیلات در حالت مجموع تسهیلات زوجین همانند تسهیلات انفرادی از محل حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان 35 میلیون تومان تعیین شده است.

در پرداخت وام مسکن جوانان زوجین، علاوه بر اینکه هر یک از زوجین باید به ‌صورت جدا مشمول تسهیلات حساب پس ‌انداز مسکن جوانان باشند، رعایت سایر ضوابط و قوانین تعیین‌ شده در تسهیلات زوجین از جمله خرید شش‌ دانگ واحد مسکونی، رعایت سقف حداکثر 80 درصد ارزش ملک در تعیین سقف وام پرداختی و همچنین سایر ضوابط به ‌قوت و اعتبار خود باقی است به این معنا که کل وام پرداختی برای خرید مسکن به زوجین نباید از حداکثر 80 درصد ارزش روز و کارشناسی آپارتمان مورد معامله بیشتر باشد. همچنین در پرداخت وام از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان زوجین همانند سایر تسهیلات زوجین، مجموع تسهیلات زن و شوهر در سرفصل تسهیلات زوجین ذ‌یربط با ایجاد صرفاً یک سرلوحه تسهیلاتی ثبت می‌شود. به این شکل محدودیت پرداخت صرفاً یک وام زوجین به هر زوج در این تسهیلات نیز به ‌قوت و اعتبار خود باقی بوده و پرداخت تسهیلات مسکن جوانان زوجین به زوجینی که قبلاً از هر یک از انواع تسهیلات مسکن زوجین استفاده کرده باشند، امکان ‌پذیر نخواهد بود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم