پرشیب ترین خیابان جهان

پرشیب ترین خیابان جهان
خیابان بالدوین که تقریباً در حومه ی شهر دوندین در جنوب نیوزیلند واقع شده، به عنوان شیب دار ترین خیابان جهان شناخته شده است. این خیابان نسبتاً کوتاه 350 متر طول دارد و به سمت شرق از دره ی لیندزی کریک تا سیگنال هیل کشیده شده است. قسمت های پایینی این خیابان شیب معمولی دارد و سطح آن با آسفالت پوشیده شده اما قسمت های بالایی این خیابان بن بست به طور قابل ملاحظه ای شیب دار است وسطح آن با بتن پوشیده شده تا هم مقاومت بیشتری داشته باشد. و هم ار زمستان های سرد این شهر امنیت بیشتری داشته باشد. حد اکثر شیب خیابان بالدوین 19 درجه یا 35 درصد است.

به گزارش شابش، این خیابان دارای ۱۹ درجه انحراف یا ۳۵ درصد شیب است و حتی از خیابان معروف لامبارد در سان‌ فرانسیسکو نیز شیب ‌دارتر می باشد. خیابان بالدوین از ۳۰ متر بالاتر از سطح دریا شروع می‌شود و تا ۱۰۰ متر بالاتر از سطح دریا ادامه پیدا می کند. 

این شیب مثل بسیاری دیگر از خیابان های این شهر به طور غیر عمدی پیش آمده و در کشور نیوزیلند خیابان ها بر اساس الگوی شبکه ای و بدون در نظر گرفتن نوع زمین و توسط مهندسان لندن طراحی شده است. چارلز کتل نقشه‌کش این خیابان فکرش را نمی‌کرد که بالدوین، شیب ‌دارترین خیابان جهان شود. وی نقشه‌ی شهر دنیدن را روی کاغذ آورد بدون اینکه توجه به شیب تند تپه‌هایش داشته باشد. چارلز کتل بسیاری از خیابان‌هایی که طراحی کرده بود، اصلا به مرحله‌ی اجرا نرسیدند و کلا در شغلش موفق نبود.

خیابان بالدوین به جای آسفالت از بتن پوشیده شده است که در نیوزیلند مرسوم ‌تر می باشد زیرا قیر ذوب شده و به اطراف خیابان سرازیر می‌شود.طول خیابان حدودا ۳۵۰ متر می باشد که واقعا متراژ کمی محسوب می‌شود، اما طی کردن آن، ممکن است بیش از ۱۰ دقیقه وقت بگیرد.

گردشگران زیادی به این خیابان می‌آیند تا از آن دیدن کنند و شروع به فیگور گرفتن و عکس گرفتن در دور و اطراف این تپه‌ شیب‌ دار می‌کنند. توریست‌ها تنها به این دلیل به خیابان بالدوین می‌آیند که ببینند آیا می‌توانند از آن بالا بروند یا خیر. برخی از آنها حتی تلاش می‌کنند با دوچرخه این خیابان را طی کنند و بعضی دیگر دویدن را امتحان می‌کنند. اگر بتوانید خودتان را به بالای تپه برسانید، برنده می شوید و در بالای خیابان، دیوارنمایی وجود دارد که توسط یکی از ساکنان نقاشی شده و گفته می‌شود اگر به آن نقطه برسید یکی از ساکنان به شما گواهی ویژه‌ای خواهد داد.

مسابقه‌ی یافا هر سال در ماه جولای در این خیابان برگزار می‌شود. حدود ۳۰۰۰۰ یافای بسیار بزرگ که نوعی شیرینی می باشد، از بالای خیابان به پایین، رها می‌شوند و هر کدام از آنها دارای یک شماره‌ی مخصوص می‌باشند و درآمد این مسابقه صرف امور خیریه می‌شود.

اما اگر روزی به این خیابان رفتید لازم نیسا طول خیابان را قدم بزنید و می توانید به جالی آن راه را با پله‌هایی که در این خیابان است بپیمایید و شیب خیابان را با آنها ساده‌ تر کنید.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم