شیب آرام قیمت در بازار مسکن

شیب آرام قیمت در بازار مسکن
علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسکن بر شیب آرام قیمت در آینده بازار مسکن تاکید کرد و گفت: در روند آتی و آینده معاملات افزایش زیاد و چشمگیری را در قیمت‌های مسکن چه در فروش و چه در اجاره ‌بها نخواهیم داشت.

به گزارش شابش، علی چگنی درباره آینده  بازار مسکن در سال جاری گفت : رونق ملایمی در بازار مسکن انتظار می ‌رود و به مانند دولت یازدهم، در دولت دوازدهم نیز پیش‌ بینی شوک‌های قیمتی در بازار معاملات مسکن منتفی می باشد. بازار مسکن حدودا چهار سال می باشد که در رکود بوده و این مساله به علت شوک ‌های قیمتی و تبعات ناشی از آن است که بین سال‌های ۹۰ تا ۹۲ در بازار مسکن ایجاد می شود. شروع سال ۹۲ به لحاظ معاملات بازار مسکن وارد رکود شد که این مسئله  به سبب کندشدن روند صدور پروانه اتفاق افتاده و تداوم یافت و در سال ۹۵ به علت آنکه روند نزولی صدور پروانه ساختمانی متوقف شد، رونق نسبی را در بازار معاملات مسکن شاهد بودیم.

وی افزود : قیمت‌ها در این چهار سال به لحاظ اسمی تقریبا ثابت بود یا اینکه حداکثر بین ۷ تا  ۸ درصد افزایش داشت. اما قیمت ‌های واقعی سیر کاهشی تا حدود ۲۷ درصد نسبت به تورم را نیز داشته اند. این در حالی می باشد که به رغم آنکه صدور پروانه هنوز افزایش زیادی نداشته اما شاخص‌های پیش نگر خروج از رکود روند نسبتاً بهتری را به خود گرفته اند و این شاخص‌های پیش ‌نگر شامل معاملات و قیمت، صدور پروانه ساختمانی، سرمایه‌گذاری ساختمان‌های شروع‌ شده، ساختمان‌های نیمه ‌تمام و تکمیل‌ شده می باشند. در همین حال شاخص سرمایه گذاری در ساختمانها خود را در ارزش افزوده مسکن نشان می‌دهد که نتیجه و تاثیر آن، در فاصله زمانی یک و نیم تا دو سال قابل درک می باشد.

چگنی با اشاره به این موضوع که افزایش شدیدی را در قیمت‌های مسکن چه در فروش و چه در اجاره‌ بها نخواهیم داشت و افزایش ملایم در حد تورم قابل پیش بینی است ادامه داد : در اجاره‌ بها نیز روند افزایش قیمت، ملایم ‌تر از سال‌های قبل بوده و باید توجه کنیم که سه عامل اثرگذار بر روی اجاره بها عبارت از تورم، قیمت ملک و درآمد خانوارها می باشد، با توجه به اینکه تورم کاهش یافته و قیمت ملک نیز تقریبا ثابت باقی‌مانده، انتظار نمی رود در بخش اجاره بها افزایش زیادی داشته باشیم. بیشترین تغییرات اجاره بها معمولاً بین ماههای خرداد تا پایان تابستان اتفاق می افتد و بررسی تحولات بازار اجاره در این مقطع بیشتر مورد توجه است ، عرضه مسکن در عدم افزایش اجاره‌ بها تاثیر خواهد داشت و فعلاً در این حوزه شاهد افزایش چشمگیری نخواهیم بود.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم