عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه
تاریخ عمارت مسعودیه به دوران قاجار برمی گردد ،این بنا تاریخی در شهر تهران و میدان بهارستان قرار دارد و در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این باغ عمارت از جهت معماری و رویدادهای تاریخی که در آن اتفاق افتاده بسیار با اهمیت و با ارزش می باشد. روزانه بسیاری از گردشگران و توریست های داخلی و خارجی به این عمارت می‌آیند تا از معماری زیبا و فضای دلنشین آن دیدن کرده و برای لحظاتی از شلوغی شهر به دور شوند.

با شابش همراه باشید تا با عمارت مسعودیه بیشتر آشنا شوید :

باغ عمارت مسعودیه با دستور مسعود میرزا حاکم اصفهان، ملقب به ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین شاه پس از آقامحمد در 1295 ق، به معماری استاد شعبان معمارباشی و نظارت رضا قلی خان ملقب به سراج الملک، در زمینی به‌ مساحت تقریبا چهار هزار مترمربع ساخته شده است.مسعود میرزا در سال ۱۲۹۰ هجری قمری باغ عمارت نظامیه را خرید و از آن به بعد ساخت و ساز در آن به فرمان وی آغاز شد و به همین خاطر از همان دوران این ملک با نام مسعودیه شهرت یافت. این عمارت در طول عمر خود شاهد وقایع بسیاری بوده، در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی آن به میدان بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفر الدین شاه و فرزند او، یکی از پایگاه های مشروطه خواهان و مخالفان محمد علی شاه بود. در سال ۱۲۸۷ در نزدیکی این عمارت بمبی دست ساز زیر کالسکه محمد علی شاه منفجر شد که بهانه لازم را برای به توپ بستن مجلس به او داد و پس از این واقعه، عمارت مسعودیه به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه خواهان به رگبار بسته شد.

شروع بسیاری از فعالیت های رسمی فرهنگی از این عمارت بوده است ، نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران جایی در گوشه این عمارت برپا شدند. در حدود سال‌های 1304 انجمن معارف با استفاده از یکی از اتاق‌های آن نخستین کتابخانه رسمی کشور را که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود، گذاشت. چند سال بعد نیز یکی دیگر از اتاق‌های آن به عتیقه‌های باستانی که از گوشه و کنار ایران به دست آمده بود اختصاص یافت و در حقیقت نخستین موزه ایران در آن پایه‌گذاری شد. در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ ش، از عمارت مسعودیه برای مدت کوتاهی به عنوان دانشکده افسری استفاده شد و در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی با تفکیک وزارت آموزش و پرورش از فرهنگ و هنر، این عمارت به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد و نخستین وزارتخانه آموزش و پرورش در آن مستقر گردید. عمارت مسعودیه در ۲۵ شهریور سال ۱۳۹۰ میزبان پانزدهمین جشن خانه سینما بود و این فعالیت ها بخشی از نقش این عمارت در فرهنگ ایران بود که به آن اشاره کردیم.

ساختمان های مختلفی داخل این مجموعه می باشد که تعدادی از آن ها متعلق به دوره قاجار و تعدادی جدید که براساس نیاز ادارات وزارت آموزش و پرورش و بعدها سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که در سالهای گذشته از این عمارت استفاده می کردند، به مجموعه اضافه شده است. عمارت‌های اصلی این مجموعه عبارتند از: عمارت دیوان خانه، عمارت سفره خانه، حیاط سید جوادی، عمارت سید جوادی، حیاط مشیری، عمارت مشیرالدوله، حیاط خلوت، عمارت حیاط خلوت عمارت سر در پیاده‌رو، عمارت سر در کالسکه‌ رو، باغ دیوان‌ خانه و بناهای جدید از شمال به جنوب ، و در حال حاضر این عمارت تاریخی به سازمان میراث فرهنگی کشور واگذار شده و با پرداخت ورودی می توان از آن بازدید به عمل آورد.

در سال های اخیر به کمک بخش خصوصی قسمت هایی از این مجموعه بازسازی شده و در آن نمایشگاه عکس های قدیمی و تاریخی و موزه ای از آثار باستانی برقرار می باشد در قسمتی دیگر فروشگاهی از صنایع دستی برپاشده و دوستان بازدید کننده و مهمان می توانند هدایا و آثاری را از این مجموعه خریداری کنند. همچنین این مجموعه دارای کافه در فضای تاریخی اش می باشد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم