اجاره بها چه مقدار افزایش پیدا می کند؟

اجاره بها چه مقدار افزایش پیدا می کند؟
حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت : رشد اجاره بها در سال 1396 بین ۷ تا ۱۰ درصد است و از ابتدا خرداماه تا پایان شهریورماه فصل اصلی جابه‌جایی مستاجرین و نقل و انتقالات اجاره ‌نشینی می باشد. امسال با وجودی که فصل جابه‌جایی مستاجرین با ماه مبارک رمضان تقارن پیدا کرده و شاهد کاهش نسبی معاملات مسکن به همین دلیل هستیم، اما در بخش اجاره این موضوع به صدق نمی کند و از اول خردادماه تعداد قراردادهای اجاره افزایش پیدا کرده است.

به گزارش شابش، حسام عقبایی افرود : نرخ افزایش اجاره بها دغدغه و چالش این روزهای مستاجران می باشد. همان‌ گونه که بارها گفتیم اصلی ‌ترین و اساسی ترین شاخص تعیین قیمت اجاره بها در کشور و حتی در دنیا قیمت مسکن می باشد و اجاره بها با رشد قیمت مسکن، افزایش و با کاهش قیمت مسکن، کاهش می‌ یابد و با توجه به این ‌موضوع که وارد پنجمین سالی می ‌شویم که قیمت مسکن افزایش نداشته، اجاره بها هم نیز نباید افزایش یابد. با این حال مشاهده می کنیم که نرخ اجاره تحت تاثیر عواملی مانند سود بانکی، نرخ تورم، بحث تامین معاش موجرین، رقابت کاذب بین مستاجران در مناطق پرتقاضا و به هم خوردن توازن تولید مسکن قرار می ‌گیرد. کاهش عرضه نسبت به تقاضا در برخی شهرها، بافت ‌ها و مناطق کشور به عاملی در جهت عدم توازن قیمت مسکن تبدیل شده، پیشنهادم به دولت و مجموعه‌ های حاکمیتی این است که جلوی این ‌گونه عدم توازن ها را بگیریم تا فشار روی مردم وارد نشود و سریعا اصلاح سیاست‌ های پولی و بانکی را که در مجلس مطرح شده دولت جزو برنامه ‌های خود قرار دهند.اعتقاد دارم مافیای بانکی تمایلی به این اصلاح نداشته و در این راه واکنش نشان خواهد داد و دولت باید این مقاومت مافیای بانکی را که با رویکرد توسعه در تضاد است از بین ببرد.

وی با بیان این ‌که تولید مسکن استیجاری می‌ تواند راهکاری برای ایجاد تعادل در بازار اجاره باشد افزود: دولت نمی‌ تواند به قیمت‌گذاری ورود کند اما می ‌تواند تولید مسکن استیجاری را با هدف متعادل کردن بازار اجاره به اجرایی کند. مجالس هفتم تا دهم و دولت‌های نهم، دهم و یازدهم نیز با این موضوع موافقت کردند. به همین سبب امیدوارم دولت یازدهم با توجه به این‌ که روزهای آخر مسکن مهر را پشت سر می گذارد، برای تولید مسکن استیجاری فضای رقابتی فراهم کند و قیمت پایه را با تولید این نوع مسکن بشکند تا فشار کمتری به مستاجران وارد شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با توصیه به مشاوران املاک برای جا انداختن این موضوع که اجاره بها با سود بانکی مرتبط نیست، تصریح کرد : با این رویکرد اشتباه، سهم هزینه‌ های مسکن در سبد خانوار از ۲۵ درصد به حدود ۳۵ درصد رسیده که این خبر خوبی نمی باشد و  نشان دهنده کاهش درآمد عمومی مستاجران و افزایش اجاره ها نسبت به درآمد اقشار پایین می باشد. بنابر این مشاورین املاک باید نسبت به تعدیل اجاره منطقی و متناسب با تورم واقعی در کشور و رشد مناسب و معقول آن اقدام کنند. رشد متوسط اجاره بها در شهرهای بزرگ بین ۷ تا ۱۰ درصد بوده که البته ممکن است در مناطقی کمتر یا بیشتر باشد ولی رشد متوسط بیش از ۱۰ درصد را نشان نمی‌ دهد و در شهرهای کوچک هم اجاره بها اصلا ظرفیت افزایش ندارد و عقلانی نیست. امیدوارم این روند تا انتهای شهریور ما ادامه پیدا کند و مستاجران، تمدید یا جابه‌جایی بدون این ‌که استرس به آنها وارد شود را پشت سر بگذارند.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم