تصویب گرفتن مالیات از ساخت و فروش ملک

تصویب گرفتن مالیات از ساخت و فروش ملک
از سال 95 به بعد درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان شامل مقررات مالیات بر درآمد خواهد بود، این قانون امروز در جلسه هیئت دولت تصویب شد.

به گزارش شابش، جلسه امروز هیئت دولت همراه دو مصوبه اقتصادی بود و بر اساس آن اخذ مالیات از ساخت و ساز ساختمان و ملک در این جلسه به تصویب رسید. طبق این تصمیم، ارزش روز زمین در زمان فروش ساختمان احداث‌ شده از ارزش روز فروش ساختمان کسر و مابقی آن شامل مالیات بر درآمد می ‌شود.

این قانون فقط برای ملک ها و ساختمان هایی می باشد که از اول سال 1395 پروانه ساختمانی گرفته‌ اند و املاکی که پروانه ساخت آنها قبل از سال 1394 بوده، فقط شامل مالیات نقل و انتقال می باشند. و لازم به ذکر است که این قانون ساخت و فروش ملک و خانه در شهرهای کمتر از یکصد هزار نفر را مشمول نمی باشد. در معاملات ساختمان‌های نیمه کاره، قیمت فروش هر مرحله به ‌عنوان بهای تمام ‌شده خریدار مرحله بعدی محسوب شده و از درآمد ناشی ساخت و فروش آن ساختمان کسر می شود. در بحث اعیان احداث ‌شده در ملک های موقوفه، بهای زمین در محاسبه درآمد شامل مالیات ناشی از ساخت و فروش ساختمان نمی شود. 

لازم به ذکر است که مدتی پیش طبق بخشنامه سازمان امور مالیاتی و بر اساس ماده 77 اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم، اعلام شد که درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهار و پنجم از باب سوم این قانون می‌باشد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم