ابلاغ آئین نامه جدید اخذ مالیات مسکن

ابلاغ آئین نامه جدید اخذ مالیات مسکن
با آغاز فصل رونق بازار در بخش مسکن و ساختمان هیئت وزیران در جلسه هیئت دولت آئین نامه‌ ۱۴ ماده‌ای اخذ مالیات از ساخت و فروش مسکن را با امضا معاون اول رئیس جمهور اسحاق جهانگیری ابلاغ کرد.

به گزارش شابش، پس از منتشر شدن بخشنامه سازمان امور مالیاتی در رابطه با ملزم شدن سازندگان حقیقی به پرداخت مالیات بر درآمد و واکنشهای فراوان و مختلف نسبت به این مصوبه، نهایتا هیئت وزیران دراین خصوص به پیشنهاد  وزارت اقتصاد آیین نامه‌ اجرایی ماده 77 قانون مالیاتهای مستقیم  را در 14 ماده به تصویب رساند. 

طبق این آیین‌نامه، درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هرنوع ساختمان (عرصه و اعیانی) حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهارم و پنجم باب سوم قانون خواهد بود و شهرهای با جمعیت یکصدهزار نفر و بالاتر در زمان صدور پروانه ساخت بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران، مشمول مالیات ساخت و فروش این آیین‌ نامه می باشند.

ماده 2 این آئین نامه می گوید درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع آپارتمان حسب مورد مشمول مالیات بر درامد موضوع فصول چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیاتهای مستقیم میباشد. مالیات بر عملکرد یا همان مالیات بر درآمد به نوعی از مالیات می گویند که مودیان مالیاتی پس از تنظیم مبالغ سود و زیان شرکتشان در یک دوره مالی به میزان 25% از آن را که طبق ماده قانونی مشخص شده در موعد مقرر به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌ کنند. سازندگان حقیقی  باتوجه به میزان درآمدشان و متناسب با آن در سه سطح درآمد «تا 50 میلیون تومان»، «تا 100 میلیون» و «بیش از 100 میلیون» تقسیم می شوند و برای این مالیات به ترتیب شامل 15 ، 20 و 25 درصد پرداختی خواهند شد.

لازم به ذکر است که تا قبل از این مصوبه سازندگان ملک طبق ماده 59 قانون مالیاتهای مستقیم تنها ملزم به پرداخت مالیات نقل و انتقال مسکن بوده‌اند. اما اکنون با توجه به تصویب آیین نامه اجرایی ماده 77 قانون مالیتهای مستقیم علاوه بر مالیات نقل و انتقال ، پرداخت مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی فعال در صنعت ساختمان، ساخت و ساز نیز الزامی می باشد.

تبصره 1 ماده 6 این آیین نامه می گوید که اولین نقل و انتقال قطعی املاک متعلق به اشخاص حقیقی که بیش از سه سال از صدور پایان کار آنها گذشته باشد، فقط شامل پرداخت مالیات ماده 59 قانون مالیاتهای مستقم می‌ باشد.

در فرمول قدیم پایه محاسبه مالیات، ارزش منطقه‌ای املاک بود و مطابق آن، سازنده‌ها در زمان اولین فروش آپارتمان‌، مبلغی در حدود 1/ 0 درصد کل قیمت روز یک واحد مسکونی، مالیات پرداخت می‌کردند. اما در فرمول جدید پایه محاسبه مالیات بر ساخت و فروش مسکن، از ارزش منطقه‌ای املاک به میزان درآمد یا همان سود سازنده‌ تغییر کرده است که بر اساس ساختار و نرخ‌های در نظر گرفته شده در فرمول جدید و همچنین میانگین قیمت مسکن و سود رایج در بازار ساخت و ساز، مبلغ مالیات جدید رقمی در حدود 2/ 4 درصد کل قیمت روز یک آپارتمان می باشد که سازنده‌ها باید در سال جاری و سال‌های آینده هنگام اولین فروش نوسازها (آپارتمان‌های دارای پروانه به تاریخ بعد از 28 اسفند سال 94)، با عنوان مالیات بر درآمد خود به دولت پرداخت کنند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم