مالیات بر خانه های خالی

مالیات بر خانه های خالی
مجید کیانپور نماینده مردم دورود و ازنا و عضو کميسيون عمران مجلس : طرح مالیات از خانه‌ها و واحد های خالی باید در بازار مسکن اجرا شود تا مانع افزایش تعداد و بهای بی رویه این خانه ‌ها گردد.

به گزارش شابش، نماینده مردم دورود و ازنا گفت : اجرایی شدن قانون اخذ مالیات از خانه‌ های خالی نقش تاثیر گذاری در بهبود بازار مسکن دارد و این قانون برای دلالان و سوداگران بازار مسکن بسیار اثر گذار بوده و می تواند مانع افزایش دلالی در بخش مسکن باشد به همین دلیل این طرح باید اجرایی گردد تا تبدیل به مانعی برای افزایش بی رویه قیمت در بازار مسکن شود.

کیان پور افزود : تمامی شرایط لازم باید ایجاد شود تا بتوانیم قیمت مسکن را کاهش داده و نیازهای دهک ‌های کم درآمد را برآورده کنیم. هنوز یخ رونق در بازار مسکن آب نشده و در حال حاضر وام های موجود، جوابگوی نیاز این بازار مخصوصا در کلان شهر‌ها نیست و باید حداقل 70 درصد قیمت خرید مسکن از طریق تسهیلات تأمین شود.


جالب است بدانید که طرح مالیات بر واحدهای مسکونی خالی هرچند به ‌تازگی در کشور ما مطرح شده اما این قانون مالیاتی در بسیاری از کشورها اجرا می ‌شود، در ادامه قوانین مالیاتی برخی از کشور های جهان در این خصوص را بررسی می کنیم : 


مالیات خانه‌ های خالی در اسپانیا 

دولت ایالتی باسک اسپانیا مالکان واحدهای خالی را به میزان روزانه ٩ یورو جریمه می‌ کند و در صورتی که ملک مورد نظر برای‌ سال دوم نیز خالی بماند مقدار جریمه به میزان ١٢ یورو در روز افزایش می ‌یابد. مقامات ایالتی باسک اعلام کرده اند در شرایطی که بسیاری از مردم نیازمند خانه هستند، وجود خانه‌ های خالی از سکنه غیرقابل قبول می باشد.


مالیات خانه‌ های خالی در آمریکا

بر اساس  قانون مالیاتی در آمریکا، صاحبان خانه‌ هایی که به امید افزایش قیمت و کسب سود در آینده ملک خود را خالی نگه داشته شده باشند باید مالیاتی معادل ١٠‌درصد ارزش ملک را بپردازند. این مالیات بر خانه‌ هایی اعمال می ‌شود که برای مدت‌ زمان یک ‌سال خالی ثبت شوند.


مالیات خانه‌ های خالی در فرانسه

مقامات دولتی فرانسه اقدام به وضع مالیات بر خانه‌ های خالی در شهر پاریس و شهرهای بالای ٢٠٠‌ هزار نفر جمعیت کرده‌اند. براساس طرح توسعه منطقه پاریس و حومه سالانه باید ٥٣ ‌هزار واحد مسکونی در این منطقه عرضه شود. این درحالی است که آمار عرضه سالانه مسکن در این منطقه نزدیک به ٤١‌ هزار واحد می باشد. دولت فرانسه برای رفع این کسری در بخش‌هایی از این کشور اقدام به وضع مالیات بر خانه‌های خالی کرده است.


مالیات خانه‌ های خالی در انگلستان

دولت‌های محلی در بندر اسمیر و نستون انگلستان مالیات بر خانه‌های خالی به منظور بازگرداندن این خانه‌ها به بازار مسکن تشدید کرده است. به شکلی که پس از ٦ ماه خالی‌ ماندن ملک در این منطقه مالیاتی معادل ٥٠‌ درصد از کل بهای ملک می باشد و بعد از یک‌ سال خالی‌ ماندن صاحب‌ خانه باید به اندازه کل ارزش مسکن مالیات پرداخت کند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم