بلاگ شابش

مراحل گرفتن پروانه ساختمان

مراحل گرفتن پروانه ساختمان

به گزارش شابش، اخذ پروانه ساختمان دلایل متعددی دارد که اگر بخواهیم به مهمترین آنها اشاره کنیم می توانیم بگوییم : اطمینان از ساخت و ساز قانونی و براساس مشخصات فنی و شهرسازی برابر آیین نامه ها و ضوابط طرح جامع شهر ، بهره مندی از تسهیلات بانکی ، بیمه شدن کلیه عوامل دخیل در ساخت وساز در صورت بروز حوادث ساختمانی ، جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی برای ساختمانهای مجاور به دلیل حضور ناظرین ساختمانی و ارائه راهکار و راهنمایی های لازم ، صرفه جویی در هزینه های ساخت و ساز به دلیل استفاده از تجارب فنی و مهندسی در هنگام طراحی و نظارت.

امروزه به جای پروانه ساختمان، دفترچه های «شناسنامه» ساختمان که پروانه و نداشتن خلاف و پایان کار را توام شامل میشود توسط شهرداری در اختیار متقاضیان قرار داده می شود. که این شناسنامه های ساختمان شامل اطلاعاتی از جمله : هویت هر ساختمان و بیوگرافی آن به طور کامل با ذکر تمام مطالب مربوط به شهرداری صادرکننده، نوع و شماره و تاریخ صدور و مشخصات زمین، محل احداث، هویت مالک، نوع مالکیت، مهندس ناظر و محاسب و تاسیسات، ابعاد چهارگانه پلاک، کروکی و مساحت زمین، نوع استفاده، میزان تراکم، مشخصات طبقات، وضع پارکینگ، اصلاحات و تغییرات و نحوه تمدید عوارض گوناگون وصول شده، گواهیهای نداشتن خلاف صادر و گواهی پایان ساخت می باشند.


مراحل گرفتن پروانه ساختمان یا شناسنامه ساختمان :


 

۱- در مرحله اول، مالک یا وکیل ملک (فرد دارای وکالت از طرف مالک یا مالکین) با ارائه مدارک زیر درخواست پروانه خود را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت می‌ کند :

اصل و کپی سند یا سندهای ملک، حضور همه مالکین یا یک نفر دارای وکالت از سایرین، کارت شناسایی (کارت ملی)، برگه تسویه‌حساب عوارض نوسازی شهرداری سال‌های گذشته و سال جاری


 

۲- در مرحله قبل پرونده تشکیل شده و پس از تشکیل، می ‌بایست بازدید صورت گیرد. در بازدید موارد مانند ابعاد ملک، عرض خیابان، بنای موجود، موقعیت مجاورین در صورت داشتن مواردی از قبیل پخ در بنا  تعیین و گزارش می ‌شود.


 

۳- دستور نقشه طی یک اتوماسیون اداری برای ملک موردنظر صادر شده و اطلاعاتی از قبیل ابعاد باقی ‌مانده ملک پس از اصلاحی‌ های موردنظر شهرداری، مساحت پس از اصلاحی، تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه در دستور نقشه ذکر می‌ شود. معمولاً طبق پهنه‌ای که ملک در آن واقع‌شده، متراژ سند (نه متراژ وضع موجود زمین) و عرض‌ گذر، حجم ساختمان شامل تعداد طبقات و سطح اشغال آن ‌ها تعیین می ‌گردد.


 

۴- در این مرحله نقشه معماری بر اساس ضوابط مورد عمل شهرداری و دستور نقشه صادرشده برای ملک طراحی می ‌گردد. مهم‌ ترین مرحله در مراحل صدور پروانه، طراحی نقشه معماری است تا حداکثر توانایی طرح به لحاظ متراژ، تعداد پارکینگ و کیفیت فضاها ارائه شود.


 

۵- پس از رفع ایرادات ضوابطی عنوان ‌شده از سوی دفاتر خدمات الکترونیک و نهایی شدن نقشه معماری، از سوی واحد صدور پروانه هر منطقه عوارض تراکم شهرداری بر اساس متراژهای موجود در هر طبقه و نوع کاربری آن، محاسبه و تعیین می‌ گردد.


 

۶- بعد از گرفتن تأییدیه اداره درآمد منطقه شهرداری مبنی بر پرداخت و تسویه عوارض متعلقه، پروژه به مرحله پیش ‌نویس پروانه می ‌آید. در صورت لزوم (ساختمان بیش از ۵ طبقه) گزارش آزمایش مکانیک خاک در این مرحله و هم‌ زمان با تهیه نقشه‌های سازه، برق و مکانیک تهیه و از سازمان نظام‌ مهندسی تأییدیه گرفته می شود. 


 

۷- درخواست تعیین ناظر در دفاتر خدمات ثبت و پس از عقد قرارداد با ناظر یا ناظرین باید برگه‌ های سهمیه آن ‌ها به انضمام قرارداد فی ‌مابین را به‌ عنوان ملاک تکمیلی پیش‌ نویس پروانه به دفتر خدمات الکترونیک تحویل داد به ‌علاوه برگه تعهد رعایت اصلاحی، تعهد اخذ تأییدیه نما و … نیز ازجمله مدارک پیش‌ نویس است که باید صرفاً توسط مالک (نه وکیل) تهیه شود.

-پرونده‌هایی کهمتراژ زیر بنایی آن‌ ها بیش از ۲۰۰۰ مترمربع باشد مشمول اجرای ماده ۳۳ نظام‌ مهندسی ساختمان می شوند. این یعنی نقشه‌های چهار رشته معماری، سازه، برق و مکانیک می بایست به‌صورت اجرایی با داشتن تمامی جزئیات (اصطلاحاً نقشه‌های فاز ۲) ترسیم ‌شده و از سوی سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان مورد تائید قرار گیرند. این پروسه زمان بر بوده و ممکن است چندین بار نقشه ‌ها دچار اصلاح شوند. توصیه بر این است که در نقشه‌های اولیه (فاز یک) چنین پروژه ‌هایی الزامات و ضوابط نظام‌ مهندسی در نظر گرفته شود تا در صورت تبدیل نقشه‌ ها به فاز ۲ اصلاحات کمتر بوده و در زمان صرفه‌ جویی گردد.


 

۸- مدارک پیش ‌نویس پروانه که باید توسط مالک تهیه و به دفتر خدمات الکترونیک ارائه شود شامل موارد زیر می‌ باشد :

نقشه ‌های سازه و تأسیسات برق و مکانیک به همراه برگه های سهمیه خدمات مهندسی (اصطلاحاً برگه سبز چهار رشته) ممهور به مهر مهندسین محاسب، قرارداد مالک و ناظر و برگه سهمیه ناظر، برگ تعهد رعایت اصلاحی، برگ تعهد تائید نما، فایل‌های نقشه های سازه، برق و مکانیک، چک لیست ‌های مرتبط نظیر مبحث ۱۹، مبحث ۶ و بارگذاری، زلزله و غیره، برگه تعهد مشاور ژئوتکنیک و برگه تأییدیه گزارش خاک و چند مورد دیگر که بسته به پروژه‌های خاص ممکن است لازم شود.


 

۹- پس از تائید نقشه ‌های چهار رشته پروسه اخذ تأییدیه ‌های دفتر خدمات الکترونیک، طرح تفصیلی و بر و کف،رئیس صدور پروانه، معاون شهرسازی و معماری و نهایتاً تأییدیه شهردار به‌صورت سیستمی انجام و پروانه ساختمان چاپ می شود.

ممکن است در مرحله اولیه و پس از صدور دستور نقشه، به دلایلی نظیر تعیین کد صفر ملک، عرض بیشتر در ورودی و از این قبیل نیاز به اخذ نظر شورای معماری هر منطقه بوده و حقوق ملک تثبیت شود.


 

۱۰- نکته آخر اینکه زمان اعتبار پروانه ساختمان ۲ سال از تاریخ صدور است که تا ۲ سال دیگر هم قابل تمدید خواهد بود. مهلت اتمام عملیات ساختمانی هم برحسب متراژ و تعداد طبقات جدولی دارد . به‌عنوان یک معیار کلی حدود ۴ سال در نظر گرفته می شود. ممکن است در حین ساخت به دلایل مختلف نقشه معماری اولیه تغییر کند. در این صورت مراحل مشابهی نظیر صدور پروانه اولیه اما به‌عنوان پروانه تغییر نقشه با تشکیل پرونده در دفتر خدمات الکترونیک مربوطه طی می‌شود و پروانه جدیدی صادر می‌گردد. در حین اجرا ممکن است مازاد بر متراژ پروانه، اضافه بنا داشته باشیم. در این صورت مراحل گواهی عدم خلاف طی می ‌شود و در صورت عدم تجاوز از مقادیر مجاز خلاف عوارض معادل آن اخذ و گواهی عدم خلاف آن صادر می ‌شود. در غیر این صورت در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح و معمولاً رای به تخریب داده می‌ شود.


 

لازم به ذکر است که مراحل فوق ممکن است بنا به شهر و زمان متفاوت باشد و این مراحل برای آشنایی کلی مطرح گردیده اند.

---------------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط با این بلاگ که باید بدانید

 

بیمه مسئولیت ساختمان چیست و چه کمکی به سازنده می کند ؟

 

مشارکت در ساخت و قوانین آن 

نظرات کاربران

رضا اکبری ( یکشنبه 09 مهر 1396 )
عالی
مهدي ( سه شنبه 09 آبان 1396 )
بسيار عالي مهندس
میرطالب ( یکشنبه 12 آذر 1396 )
علت اینک در صفحه اول پروانه مهر زده میشود که صدور پروانه تاییدی بر مالکیت متقاضی نیست یعنی چ
سیدمرتضی ضیا ( سه شنبه 14 آذر 1396 )
اگرپروانه ماخوذه گم شودچه باید کرد
امير ( جمعه 17 آذر 1396 )
درسته كه تأييده نما ،قبل از صدور جواز ساخت اجباري شده و ديگه تعهدي نيست؟
پرهام ( پنجشنبه 23 آذر 1396 )
اگر پروانه گم شود المثنی صادر میشود
مهدی ( پنجشنبه 23 آذر 1396 )
سلامجوازهای دومرحله ای که امروزمیگن دیکه چیه؟؟من یه جوازداشتم براهمین ملکم که مهلتش تموم شده ایابیمه وناظرش توجوازجدیدمحاسبه میشه یانه؟
علی رهگذر ( جمعه 01 دی 1396 )
آیا زمین 8قصب تفکیک دارد ان هم در حیاط خانه پدری که ارث میباشد
سلام ( جمعه 01 دی 1396 )
اگرتمدیدنکنم وساختمون بسازم مانعی دارد
عباس تا ( یکشنبه 03 دی 1396 )
آیا درمتراژ صد متری میتوان چهار طبقه ساخت درتبریز
شهرام ( یکشنبه 03 دی 1396 )
اگر دفتر خدمات الکترونیک بنا به هر دلیلی بدون رویت اصل سند مالکیت و بدون اطلاع و رضایت مالک اصلی اقدام به صدور جواز با نام غیر از مالک اصلی نماید ، آیا جواز صادره از نظر قانونی درست است؟ و یا قصور شهرداری در این خصوص قابل پیگیری است؟
شاهرخ ( جمعه 08 دی 1396 )
بسیار عالی
سجاد محمدی ( شنبه 16 دی 1396 )
سلام مهندس تشکیل پرونده دادم وبرای کارشناسی بیاد برای مجوز ساخت ساز اما ۵ماه طول کشید و کارشناس نیامد شناج ریختم مهندس آمده تایید نکرده میگه باید برای کمیسیون الان چکار کنم تا مجوز بدن ممنون
مينا رضايى ( یکشنبه 17 دی 1396 )
با سلام.ايا گرفتن پروانه براى افراد معلول(مثلاً نابينا) ضرايط ويژه اى داره؟
مهدی ( دوشنبه 18 دی 1396 )
بسیار عالی
مسعود ک ( شنبه 23 دی 1396 )
طبق نقشه تایید شده شهرداری طبق پروانه ساخت منزلم زیر نظر ناظر ساختمان منزلم را ب اتمام رسانده ام اما بعد از سه سال از تمام شدن ساختمانم همسایه ام شاکی شده ک من چهار متر پیشروی داشته ام ولی من طبق نقشه تایید شده شهرداری ساخت ساز کرده ام حال همسایه ب دادگاه مراجعه نموده
کبرا ( یکشنبه 24 دی 1396 )
اگر بعداز 12 سال از تاریخ صدور پروانه تمدید پروانه کنیم آبا وام مسکن تعلق میگیرد
مهدی ( پنجشنبه 28 دی 1396 )
من تازه یه زمین ۲۵۰ متری خریدم میخام بدونم واسه دو طبقه رو پیلوت هر واحد چقد مفید بهم بنا میده و چقد میتونم خلاف کنم..قواره زمین تو کوچه تک هست و اطرافش ساخته نشده..
ناصر ( جمعه 29 دی 1396 )
سلام من ۱۰ سال گذشته پروانه گرفتم واکنون باطل شده حالا اگرپروانه بخوام بگیرم آیا مالیات وعوارض گذشته کسر میشود
پرویز شیروانی ( شنبه 30 دی 1396 )
ایا راهی برای کاهش عوارض ساخت برای افرادی که قصد داد و ستد ملک ندارند هست؟ مثلا برای بچه های یتیم و کم بضاعت برای تهیه مسکن
پارسا ( دوشنبه 02 بهمن 1396 )
سلام خونه ای پیش خرید کردم. میخواستم بدونم اخذجوازچقدرطول می کشه ؟وایاجوازهمون پروانه ساخته؟وایابعدازاخذجوازنقشه ساختمان هم زمان میبره؟خونمون قولنامه ای درکرج پیش خریدکردم.باسپاس
هامون ( سه شنبه 03 بهمن 1396 )
ممنون از توضیحات شما
نژند دامنجان ( چهارشنبه 04 بهمن 1396 )
دستور نقشه گرفتم برای زمین ۲۱×۷داده۶۰%حداکثر ۱۸۰%تراکم سوال من اینه که:+۲میتونم بگیرم؟چون با گرانی زمین صرف نمیکنه که من اقدام به تخریب و نوسازی بکنم خونه کلنگی موصوف درمنطقه یک ودرنیاوران قرار دارد ممنون
آرش ( چهارشنبه 11 بهمن 1396 )
آیا شهرداری می توانند بگوید یک مکان حتماً باید تجاری و خدماتی بسازی در صورتی که من می خواهم تجاری مسکونی بسازم با تشکر
عبدالوهاب ( چهارشنبه 11 بهمن 1396 )
سلام اگر پروانه ساختمان ناقص باشد و ساختمان تکمیل شده باشه چه باید کرد؟
رضا پورصنعتی ( جمعه 13 بهمن 1396 )
سلام من ۱۵سال پیش جواز گرفتم,البته پول جواز اون موقع ۲۰میلیون بود که من ۳تومنشو نتونستم بدم,۱۷دادم,دستور نقشه گرفتم,نقشه هاشم هست,اون موقع پول نداشتم بسازم,۴سال بد که رفتم واسه ساخت,گفتن زمین رفته تو طرح خیابان,بعد دیگه پیگیر نشدم,الان چیکار میتونم بکنم؟
حسن حسنی ( سه شنبه 17 بهمن 1396 )
سلام میخواستم بدانم برای بافت فرسوده درمرتضوی به ملکهای پنجاه متری بدون تجمیع جواز ساخت میدهند
مریم ناصری ( جمعه 20 بهمن 1396 )
می گن برای ساخت زمین تجاری مسکونی باید ۴۰ میلیون تومان بدی تا حالا که این جوری نبوده است این درسته اگه درسته با چه پولی ساختمون بسازیم
حسين فرزندي ( جمعه 20 بهمن 1396 )
باسلام-در حال حاظر پيگير اخذ مجوزهاي لازم براي ساخت يك ساختمان در يكي از روستاهاي رامسر هستم و نظام مهندسي مربوطه براي يك ساختمان يك طبقه با زير بناي 120 متر حدود شش هفت نفر ناظر و محاسب سازه و تاسسيات از طريق پيامك به من معرفي كرده در حاليكه طبق مقررات عنوان شده در بالا بناهاي بيش از 2000 متر نياز به چهار ناظر دارد و احتمالا هر كدام هزينه هاي خودشان را دارند لطفا راهنمايي بفرمائيد .باسپاس
پایدار پیشه ( چهارشنبه 25 بهمن 1396 )
واقعا عالی بود تشکر از شماpaydarpisheh
شهاب رضایی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
سلامآیا در ساخت وساز بدون وام برای یک طبقه ویلایی میتوان از قوانین شهرداری برای نحوه قرارگیری ساختمان در زمین تبعیت نکرد.
رضا محمدی۰۹۱۲۵۹۴۸۹۷۴ ( دوشنبه 30 بهمن 1396 )
خوب
امیر ( شنبه 05 اسفند 1396 )
با سلام ۷۵ متر زمین قیمت پروانه چه قد میشه ممنون
حمید ( سه شنبه 15 اسفند 1396 )
قشنگ بود سپاسگذارم
حسنی ( دوشنبه 03 اردیبهشت 1397 )
با عرض سلام و عرض ارادت بنده زمینی درگرمدره دارم که به متراژهفتاد متر ان در طرح تعرضی دو کوچه قرار گرفته است ودستور نقشه را برمبنای باقیمانده زمین محاسبه نموده اند یعنی برمبنای صدوپنجاه متر و نو متر با راه پله آسانسور محاسبه نموده اند فقط به جای سه طبقه یک طبقه اضافه داده اند به شرطی که پارکینگها تامین گردد وبا متراژ که زیر بنا داده اند پارکینگ ها تامین نمی‌شود یعنی زمین را گرفته اند و هیچ امتیازی نداده اند لطفا راهنمایی فرمایید
مومن پیشه ور ( سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 )
علی بود ولی کم.
عباس علیمرادی ( چهارشنبه 05 اردیبهشت 1397 )
باتشکرازعوامل سایت
هستی حاتمی ( پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 )
با سپاس از راهنمایی سودمندتون درحال حاضرهزینه مصالح وساخت وساز یک زمین هشتادمتری حدودا چقدر است؟
غریبی ( جمعه 28 اردیبهشت 1397 )
عالی
بهزاد نوروزی ( دوشنبه 04 تیر 1397 )
سلام مطالبتو عالیه ممنون
مژگان ( دوشنبه 25 تیر 1397 )
عالی بود پسر
ستارسجادی ( یکشنبه 13 مرداد 1398 )
نظر بنده عالی
محمدزاده ( شنبه 26 مرداد 1398 )
ممنون از اطلاع رسانی دقیق و کامل. میخواستم بپرسم حدودا چقدر زمان میبره تا پروانه ساخت به دست سازنده برسه. ممنون
نرگس نصیری ( چهارشنبه 30 مرداد 1398 )
باسلام با پروانه ساخت گرفتیم اما نتونستیم بسازیم اروز رفتیم شهرداری میگه از اما باید پروانه ساخت باید بگیرین
عل ملکی ( شنبه 09 شهریور 1398 )
با سلام از گروه وپاسخ ها.اگه پروانه گم بشه و هیچ گونه سندی نباشه و همه مفقود بشن چطور عمل کنم...
یوسف منزه ( یکشنبه 10 شهریور 1398 )
من خانه درست کردم دهنه ۵طول ۲۵متر است ساختم تکمیل کردم رفتم شهرداری ماده صد ۱۲میلیون جریمه کرده گفتم چشم میدم چک دادم الان دوباره گفته که به دهنه ۵ متری مجوز نمی دهیم الان من اب و گاز برق ندارم و شهرداری نمیده چه کار باید کنم
اکبرتزمان ( پنجشنبه 28 شهریور 1398 )
آیا می توان طبقه دوم خانه ای راساخت که یک قسمتهاي با ساختمان بغلی مشاع است؟
سعید ( چهارشنبه 03 مهر 1398 )
عالی بود ممنون
محمدپور ( چهارشنبه 03 مهر 1398 )
سلام خونه ما ویلایی فرسوده سوالم اینه شهرداری برای خونه های فرسوده که فقط می خوان یک طبقه ویلایی باشه مثل سابقه اجازه ساخت میده یا نه
همشهری ( شنبه 06 مهر 1398 )
آیا همسایه رضایت ندهدسازنده میتوانداضافه برنقشه شهرداری بسازد ونور همسایه مجاوربگیرد.
هاله دیلمقانی ( شنبه 13 مهر 1398 )
عالی بوددستتون دردنکنه
حمید ( پنجشنبه 16 آبان 1398 )
لطفا بگویید برای املاک زیر ۱۰۰صدمترچطورمیشود پروانه ساخت گرفت
حسن حسني ( دوشنبه 20 آبان 1398 )
ممنون از راهنمایی شما
مسعود ب ( شنبه 09 آذر 1398 )
باسلام ناظر بنیاد مسکن روستای میتونه برای ناظر ساختمانی بشه که پروانه ساختمان صادره از شهرداری باشه
قاسم ب ( جمعه 15 آذر 1398 )
سلام من یه خونه دارم پایان کار داره بعد میخوام یه طبقه دیگه روش بسازم باید مجوز بگیرم یا نه
رضا کشوری ( سه شنبه 19 آذر 1398 )
با سلام با تشکر از راهنمایی هاتون
حسین ( جمعه 29 آذر 1398 )
با برگ انحصار وراثت میشه پروانه ساخت گرفت
حسین اشرفی ابیانه ( جمعه 13 دی 1398 )
عالی بود
حمید حسینی ( چهارشنبه 18 دی 1398 )
با سلامچرا برخی از ادارات اول مجوز ساخت مسکونی میگرند بعد تغییر کاربری میدن؟؟؟ قیمت مجوز اداری با مسکونی چه فرقی دارند؟
حمید رفیعی ( پنجشنبه 26 دی 1398 )
با سلام ،ایا میشه برای 50 متر زمین پروانه ساخت گرفت؟
محمد ( دوشنبه 21 بهمن 1398 )
با سلام برای دریافت مجوز قبل از تاسیس شهرداری ساختمان باید تا چه مرحله ای رسیده باشه؟
مولایی ( سه شنبه 20 اسفند 1398 )
سلام۳۸متر مربع زمین بر خیابان دارم میخوام پروانه ساخت بگیرم. چقدر خرج داره؟؟
ریحانه غفاری ( جمعه 23 اسفند 1398 )
به نظر من توصیه های خوبی برامن بود «سپاس»
ریحانه ( جمعه 23 اسفند 1398 )
عالی
حمیدرضاخوبان ( جمعه 23 اسفند 1398 )
سلامآیا امکان داره با دو سند یک پروانه گرفت؟به صورتیکه یک زمین زیر بنا بشه و زمین دیگر به عنوان حیاط؟
حسین امینی ( سه شنبه 19 فروردین 1399 )
سلام خیلی عالی بود .
عظیم رحیمی ( سه شنبه 26 فروردین 1399 )
سلام.لطفا بفرمایید مدت اعتبار نقشه ساختمانی چند سال می باشد و اگر این مدت منقضی شده باشد چکار باید کرد و چقدر بر هزینه نقشه قبلی اضافه می شود.تشکر از راهنمایی ارزنده شما.
سعید المدار ( پنجشنبه 28 فروردین 1399 )
سلام میخواستم بدونم پروانه ساخت در روستا خرجش به اندازه شهره و اینکه تمامی حیاط یعنی ۴۰۰ متر رو درخت بکارم مانعی ندارد.
مجید ( شنبه 30 فروردین 1399 )
سلام ،یه واحد پیش خرید کردم ،در قرار داد مشارکت مالک اجازه فروش یک واحد پس از اخز مجوز به سازنده داده ،من سه روز پس از مجوز خرید گردم ،ولی بعد متوجه شدم که مجوز در شرداری صادر شده ولی امضا نشده ایا خرید من قانونیه ؟
Mahsa ( شنبه 30 فروردین 1399 )
سلام من الان ۸ سال پروانه گرفتم الان زمانش تموم شده عایا بازم قابل تمدید هست؟
سید محمد جعفری ( شنبه 30 فروردین 1399 )
سلام . از پروانه ساخت بنده حدود ۱۰ سال میگذرد شهرداری مرا به نظام مهندسی معرفی کرد کارهای نظام مهندسی دوباره انجام داده ام آیا بابت ساخت دوباره به شهرداری باید پول بدهم
عابدین زاده ( پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399 )
زمینی دارم به متراژ ۱۵۶متر که سند ۶دانگ نداره میشه برا پروانه اقدام کرد یا باید سند ۶دانگ بگیرم
محمدامین ( دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 )
سلام من یا زمین که سند مادر داره رو قولنامه کردم، ممکنه یکی قبلا قولنامه کرده باشه و پروانه ساخت گرفته باشه و منم بگیرم؟
موسی یعقوبی ( چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 )
ببخشید من یه ساختمون 90 متری دارم تا مرحله دستور شهردار رفتم ولی الان بعد یکسال هنوز مجوز دریافت نکردم لطفا راهنمایی کنید.در ضمن ملک قبل از سال 87 زیر نظر دهیاری ساخته شده
امیر دستاران ( شنبه 27 اردیبهشت 1399 )
سلام خسته نباشید من عوارض شهرداری رودادم به مرحله نقشه کشی رسیدم ایا بعد از تایید نقشه توسط شهرداری دوباره باید عوارض شهرداری را خالی کنم یا هزینه دیگری دارد وایا میتوانم وام مسکن در خواست کنم
مهدی اسدی ( سه شنبه 06 خرداد 1399 )
سلام وقتی میخواهیم پروانه ساخت بگیریم شهرداری زمین رامتراژنمی کنداگرمتراژزمین باقولنامه همخوانی نداشته باشدپروانه میدهند
حامداسدی ( چهارشنبه 07 خرداد 1399 )
سلام در روستا هستیم خانه ای قدیمی داریم بدون مجوز با تمام امتیازات مربوطه میخواسم بدونم اگر یک واحد مسکونی درکنار این خانه قدیمی بسازیم واز امتیازاتش برای خانه جدیداستفاده کنیمآیا ب مجوز ساخت نیاز داریم؟
محسن بیگلری ( چهارشنبه 21 خرداد 1399 )
سلام من یک پروانه سیار ساختمان از شهرداری گرفتم چجوری میشه فروخت؟
حسین.داروغه ( پنجشنبه 29 خرداد 1399 )
سلام.میخواستم بدونم هزینه جوازساخت باامتیازات برای یک زمین ۵۰ متری درورامین چقدر؟ممنون
وحید ( پنجشنبه 29 خرداد 1399 )
سلام ما یه زمین 80متری تو ناحیه گرفتیم میخوام ببینم هزینه مجوز چقدی میشه یه طبقه میخواییم بسازیم
پاکنژاد ( شنبه 14 تیر 1399 )
سلام خسته نباشیدمیشه بفرمایید که این مراحل ساخت واسه مجوز چقد وقت لازمه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نام و نام خانوادگی را وارد کنید .
نام و نام خانوادگی را وارد کنید .
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم