مراحل گرفتن پروانه ساختمان

مراحل گرفتن پروانه ساختمان
پروانه ساختمان سندی می باشد که بایستی قبل از شروع کار توسط شهرداری صادر شود انجام هرگونه عملیات ساخت وساز بدون پروانه ساختمانی خلاف قانون بوده و شهرداری ها و سایر مراجع کنترل ساختمان موظف به جلوگیری از ادامه ساخت و ساز ساختمان های بدون پروانه می باشند.

به گزارش شابش، اخذ پروانه ساختمان دلایل متعددی دارد که اگر بخواهیم به مهمترین آنها اشاره کنیم می توانیم بگوییم : اطمینان از ساخت و ساز قانونی و براساس مشخصات فنی و شهرسازی برابر آییننامه ها و ضوابط طرح جامع شهر ، بهره مندی از تسهیلات بانکی ، بیمه شدن کلیه عوامل دخیل در ساخت وساز در صورت بروز حوادث ساختمانی ، جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی برای ساختمانهای مجاور به دلیل حضور ناظرین ساختمانی و ارائه راهکار و راهنمایی های لازم ، صرفه جویی در هزینه های ساخت و ساز به دلیل استفاده از تجارب فنی و مهندسی در هنگام طراحی و نظارت.

امروزه به جای پروانه ساختمان، دفترچه های «شناسنامه» ساختمان که پروانه و نداشتن خلاف و پایان کار را توام شامل میشود توسط شهرداری در اختیار متقاضیان قرار داده می شود. که این شناسنامه های ساختمان شامل اطلاعاتی از جمله : هویت هر ساختمان و بیوگرافی آن به طور کامل با ذکر تمام مطالب مربوط به شهرداری صادرکننده، نوع و شماره و تاریخ صدور و مشخصات زمین، محل احداث، هویت مالک، نوع مالکیت، مهندس ناظر و محاسب و تاسیسات، ابعاد چهارگانه پلاک، کروکی و مساحت زمین، نوع استفاده، میزان تراکم، مشخصات طبقات، وضع پارکینگ، اصلاحات و تغییرات و نحوه تمدید عوارض گوناگون وصول شده، گواهیهای نداشتن خلاف صادر و گواهی پایان ساخت می باشند.


مراحل گرفتن پروانه ساختمان یا شناسنامه ساختمان :


۱- در مرحله اول، مالک یا وکیل ملک (فرد دارای وکالت از طرف مالک یا مالکین) با ارائه مدارک زیر درخواست پروانه خود را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت می‌ کند :

اصل و کپی سند یا سندهای ملک، حضور همه مالکین یا یک نفر دارای وکالت از سایرین، کارت شناسایی (کارت ملی)، برگه تسویه‌حساب عوارض نوسازی شهرداری سال‌های گذشته و سال جاری


۲- در مرحله قبل پرونده تشکیل شده و پس از تشکیل، می ‌بایست بازدید صورت گیرد. در بازدید موارد مانند ابعاد ملک، عرض خیابان، بنای موجود، موقعیت مجاورین در صورت داشتن مواردی از قبیل پخ در بنا  تعیین و گزارش می ‌شود.


۳- دستور نقشه طی یک اتوماسیون اداری برای ملک موردنظر صادر شده و اطلاعاتی از قبیل ابعاد باقی ‌مانده ملک پس از اصلاحی‌ های موردنظر شهرداری، مساحت پس از اصلاحی، تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه در دستور نقشه ذکر می‌ شود. معمولاً طبق پهنه‌ای که ملک در آن واقع‌شده، متراژ سند (نه متراژ وضع موجود زمین) و عرض‌ گذر، حجم ساختمان شامل تعداد طبقات و سطح اشغال آن ‌ها تعیین می ‌گردد.


۴- در این مرحله نقشه معماری بر اساس ضوابط مورد عمل شهرداری و دستور نقشه صادرشده برای ملک طراحی می ‌گردد. مهم‌ ترین مرحله در مراحل صدور پروانه، طراحی نقشه معماری است تا حداکثر توانایی طرح به لحاظ متراژ، تعداد پارکینگ و کیفیت فضاها ارائه شود.


۵- پس از رفع ایرادات ضوابطی عنوان ‌شده از سوی دفاتر خدمات الکترونیک و نهایی شدن نقشه معماری، از سوی واحد صدور پروانه هر منطقه عوارض تراکم شهرداری بر اساس متراژهای موجود در هر طبقه و نوع کاربری آن، محاسبه و تعیین می‌ گردد.


۶- بعد از گرفتن تأییدیه اداره درآمد منطقه شهرداری مبنی بر پرداخت و تسویه عوارض متعلقه، پروژه به مرحله پیش ‌نویس پروانه می ‌آید. در صورت لزوم (ساختمان بیش از ۵ طبقه) گزارش آزمایش مکانیک خاک در این مرحله و هم‌ زمان با تهیه نقشه‌های سازه، برق و مکانیک تهیه و از سازمان نظام‌ مهندسی تأییدیه گرفته می شود. 


۷- درخواست تعیین ناظر در دفاتر خدمات ثبت و پس از عقد قرارداد با ناظر یا ناظرین باید برگه‌ های سهمیه آن ‌ها به انضمام قرارداد فی ‌مابین را به‌ عنوان ملاک تکمیلی پیش‌ نویس پروانه به دفتر خدمات الکترونیک تحویل داد به ‌علاوه برگه تعهد رعایت اصلاحی، تعهد اخذ تأییدیه نما و … نیز ازجمله مدارک پیش‌ نویس است که باید صرفاً توسط مالک (نه وکیل) تهیه شود.

-پرونده‌هایی کهمتراژ زیر بنایی آن‌ ها بیش از ۲۰۰۰ مترمربع باشد مشمول اجرای ماده ۳۳ نظام‌ مهندسی ساختمان می شوند. این یعنی نقشه‌های چهار رشته معماری، سازه، برق و مکانیک می بایست به‌صورت اجرایی با داشتن تمامی جزئیات (اصطلاحاً نقشه‌های فاز ۲) ترسیم ‌شده و از سوی سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان مورد تائید قرار گیرند. این پروسه زمان بر بوده و ممکن است چندین بار نقشه ‌ها دچار اصلاح شوند. توصیه بر این است که در نقشه‌های اولیه (فاز یک) چنین پروژه ‌هایی الزامات و ضوابط نظام‌ مهندسی در نظر گرفته شود تا در صورت تبدیل نقشه‌ ها به فاز ۲ اصلاحات کمتر بوده و در زمان صرفه‌ جویی گردد.


۸- مدارک پیش ‌نویس پروانه که باید توسط مالک تهیه و به دفتر خدمات الکترونیک ارائه شود شامل موارد زیر می‌ باشد :

نقشه ‌های سازه و تأسیسات برق و مکانیک به همراه برگه های سهمیه خدمات مهندسی (اصطلاحاً برگه سبز چهار رشته) ممهور به مهر مهندسین محاسب، قرارداد مالک و ناظر و برگه سهمیه ناظر، برگ تعهد رعایت اصلاحی، برگ تعهد تائید نما، فایل‌های نقشه های سازه، برق و مکانیک، چک لیست ‌های مرتبط نظیر مبحث ۱۹، مبحث ۶ و بارگذاری، زلزله و غیره، برگه تعهد مشاور ژئوتکنیک و برگه تأییدیه گزارش خاک و چند مورد دیگر که بسته به پروژه‌های خاص ممکن است لازم شود.


۹- پس از تائید نقشه ‌های چهار رشته پروسه اخذ تأییدیه ‌های دفتر خدمات الکترونیک، طرح تفصیلی و بر و کف،رئیس صدور پروانه، معاون شهرسازی و معماری و نهایتاً تأییدیه شهردار به‌صورت سیستمی انجام و پروانه ساختمان چاپ می شود.

ممکن است در مرحله اولیه و پس از صدور دستور نقشه، به دلایلی نظیر تعیین کد صفر ملک، عرض بیشتر در ورودی و از این قبیل نیاز به اخذ نظر شورای معماری هر منطقه بوده و حقوق ملک تثبیت شود.


۱۰- نکته آخر اینکه زمان اعتبار پروانه ساختمان ۲ سال از تاریخ صدور است که تا ۲ سال دیگر هم قابل تمدید خواهد بود. مهلت اتمام عملیات ساختمانی هم برحسب متراژ و تعداد طبقات جدولی دارد . به‌عنوان یک معیار کلی حدود ۴ سال در نظر گرفته می شود. ممکن است در حین ساخت به دلایل مختلف نقشه معماری اولیه تغییر کند. در این صورت مراحل مشابهی نظیر صدور پروانه اولیه اما به‌عنوان پروانه تغییر نقشه با تشکیل پرونده در دفتر خدمات الکترونیک مربوطه طی می‌شود و پروانه جدیدی صادر می‌گردد. در حین اجرا ممکن است مازاد بر متراژ پروانه، اضافه بنا داشته باشیم. در این صورت مراحل گواهی عدم خلاف طی می ‌شود و در صورت عدم تجاوز از مقادیر مجاز خلاف عوارض معادل آن اخذ و گواهی عدم خلاف آن صادر می ‌شود. در غیر این صورت در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح و معمولاً رای به تخریب داده می‌ شود.


لازم به ذکر است که مراحل فوق ممکن است بنا به شهر و زمان متفاوت باشد و این مراحل برای آشنایی کلی مطرح گردیده اند.

نظرات کاربران

رضا اکبری ( ۰۹ - مهر - ۱۳۹۶ )
عالی
مهدي ( ۰۹ - آبان - ۱۳۹۶ )
بسيار عالي مهندس
میرطالب ( ۱۲ - آذر - ۱۳۹۶ )
علت اینک در صفحه اول پروانه مهر زده میشود که صدور پروانه تاییدی بر مالکیت متقاضی نیست یعنی چ
سیدمرتضی ضیا ( ۱۴ - آذر - ۱۳۹۶ )
اگرپروانه ماخوذه گم شودچه باید کرد
امير ( ۱۷ - آذر - ۱۳۹۶ )
درسته كه تأييده نما ،قبل از صدور جواز ساخت اجباري شده و ديگه تعهدي نيست؟
پرهام ( ۲۳ - آذر - ۱۳۹۶ )
اگر پروانه گم شود المثنی صادر میشود
مهدی ( ۲۳ - آذر - ۱۳۹۶ )
سلام جوازهای دومرحله ای که امروزمیگن دیکه چیه؟؟ من یه جوازداشتم براهمین ملکم که مهلتش تموم شده ایابیمه وناظرش توجوازجدیدمحاسبه میشه یانه؟
علی رهگذر ( ۰۱ - دی - ۱۳۹۶ )
آیا زمین 8قصب تفکیک دارد ان هم در حیاط خانه پدری که ارث میباشد
سلام ( ۰۱ - دی - ۱۳۹۶ )
اگرتمدیدنکنم وساختمون بسازم مانعی دارد
عباس تا ( ۰۲ - دی - ۱۳۹۶ )
آیا درمتراژ صد متری میتوان چهار طبقه ساخت درتبریز
شهرام ( ۰۳ - دی - ۱۳۹۶ )
اگر دفتر خدمات الکترونیک بنا به هر دلیلی بدون رویت اصل سند مالکیت و بدون اطلاع و رضایت مالک اصلی اقدام به صدور جواز با نام غیر از مالک اصلی نماید ، آیا جواز صادره از نظر قانونی درست است؟ و یا قصور شهرداری در این خصوص قابل پیگیری است؟
شاهرخ ( ۰۸ - دی - ۱۳۹۶ )
بسیار عالی
سجاد محمدی ( ۱۶ - دی - ۱۳۹۶ )
سلام مهندس تشکیل پرونده دادم وبرای کارشناسی بیاد برای مجوز ساخت ساز اما ۵ماه طول کشید و کارشناس نیامد شناج ریختم مهندس آمده تایید نکرده میگه باید برای کمیسیون الان چکار کنم تا مجوز بدن ممنون
مينا رضايى ( ۱۷ - دی - ۱۳۹۶ )
با سلام.ايا گرفتن پروانه براى افراد معلول(مثلاً نابينا) ضرايط ويژه اى داره؟
مهدی ( ۱۸ - دی - ۱۳۹۶ )
بسیار عالی
مسعود ک ( ۲۲ - دی - ۱۳۹۶ )
طبق نقشه تایید شده شهرداری طبق پروانه ساخت منزلم زیر نظر ناظر ساختمان منزلم را ب اتمام رسانده ام اما بعد از سه سال از تمام شدن ساختمانم همسایه ام شاکی شده ک من چهار متر پیشروی داشته ام ولی من طبق نقشه تایید شده شهرداری ساخت ساز کرده ام حال همسایه ب دادگاه مراجعه نموده
کبرا ( ۲۴ - دی - ۱۳۹۶ )
اگر بعداز 12 سال از تاریخ صدور پروانه تمدید پروانه کنیم آبا وام مسکن تعلق میگیرد
مهدی ( ۲۸ - دی - ۱۳۹۶ )
من تازه یه زمین ۲۵۰ متری خریدم میخام بدونم واسه دو طبقه رو پیلوت هر واحد چقد مفید بهم بنا میده و چقد میتونم خلاف کنم..قواره زمین تو کوچه تک هست و اطرافش ساخته نشده..
ناصر ( ۲۹ - دی - ۱۳۹۶ )
سلام من ۱۰ سال گذشته پروانه گرفتم واکنون باطل شده حالا اگرپروانه بخوام بگیرم آیا مالیات وعوارض گذشته کسر میشود
پرویز شیروانی ( ۳۰ - دی - ۱۳۹۶ )
ایا راهی برای کاهش عوارض ساخت برای افرادی که قصد داد و ستد ملک ندارند هست؟ مثلا برای بچه های یتیم و کم بضاعت برای تهیه مسکن
پارسا ( ۰۲ - بهمن - ۱۳۹۶ )
سلام خونه ای پیش خرید کردم. میخواستم بدونم اخذجوازچقدرطول می کشه ؟وایاجوازهمون پروانه ساخته؟وایابعدازاخذجوازنقشه ساختمان هم زمان میبره؟خونمون قولنامه ای درکرج پیش خریدکردم.باسپاس
هامون ( ۰۳ - بهمن - ۱۳۹۶ )
ممنون از توضیحات شما
نژند دامنجان ( ۰۴ - بهمن - ۱۳۹۶ )
دستور نقشه گرفتم برای زمین ۲۱×۷داده۶۰%حداکثر ۱۸۰%تراکم سوال من اینه که:+۲میتونم بگیرم؟چون با گرانی زمین صرف نمیکنه که من اقدام به تخریب و نوسازی بکنم خونه کلنگی موصوف درمنطقه یک ودرنیاوران قرار دارد ممنون
آرش ( ۱۱ - بهمن - ۱۳۹۶ )
آیا شهرداری می توانند بگوید یک مکان حتماً باید تجاری و خدماتی بسازی در صورتی که من می خواهم تجاری مسکونی بسازم با تشکر
عبدالوهاب ( ۱۱ - بهمن - ۱۳۹۶ )
سلام اگر پروانه ساختمان ناقص باشد و ساختمان تکمیل شده باشه چه باید کرد؟
رضا پورصنعتی ( ۱۳ - بهمن - ۱۳۹۶ )
سلام من ۱۵سال پیش جواز گرفتم,البته پول جواز اون موقع ۲۰میلیون بود که من ۳تومنشو نتونستم بدم,۱۷دادم,دستور نقشه گرفتم,نقشه هاشم هست,اون موقع پول نداشتم بسازم,۴سال بد که رفتم واسه ساخت,گفتن زمین رفته تو طرح خیابان,بعد دیگه پیگیر نشدم,الان چیکار میتونم بکنم؟
حسن حسنی ( ۱۶ - بهمن - ۱۳۹۶ )
سلام میخواستم بدانم برای بافت فرسوده درمرتضوی به ملکهای پنجاه متری بدون تجمیع جواز ساخت میدهند
مریم ناصری ( ۲۰ - بهمن - ۱۳۹۶ )
می گن برای ساخت زمین تجاری مسکونی باید ۴۰ میلیون تومان بدی تا حالا که این جوری نبوده است این درسته اگه درسته با چه پولی ساختمون بسازیم
حسين فرزندي ( ۲۰ - بهمن - ۱۳۹۶ )
باسلام-در حال حاظر پيگير اخذ مجوزهاي لازم براي ساخت يك ساختمان در يكي از روستاهاي رامسر هستم و نظام مهندسي مربوطه براي يك ساختمان يك طبقه با زير بناي 120 متر حدود شش هفت نفر ناظر و محاسب سازه و تاسسيات از طريق پيامك به من معرفي كرده در حاليكه طبق مقررات عنوان شده در بالا بناهاي بيش از 2000 متر نياز به چهار ناظر دارد و احتمالا هر كدام هزينه هاي خودشان را دارند لطفا راهنمايي بفرمائيد . باسپاس
پایدار پیشه ( ۲۵ - بهمن - ۱۳۹۶ )
واقعا عالی بود تشکر از شما paydarpisheh
شهاب رضایی ( ۲۶ - بهمن - ۱۳۹۶ )
سلام آیا در ساخت وساز بدون وام برای یک طبقه ویلایی میتوان از قوانین شهرداری برای نحوه قرارگیری ساختمان در زمین تبعیت نکرد.
رضا محمدی۰۹۱۲۵۹۴۸۹۷۴ ( ۲۹ - بهمن - ۱۳۹۶ )
خوب
امیر ( ۰۵ - اسفند - ۱۳۹۶ )
با سلام ۷۵ متر زمین قیمت پروانه چه قد میشه ممنون
حمید ( ۱۵ - اسفند - ۱۳۹۶ )
قشنگ بود سپاسگذارم
حسنی ( ۰۳ - اردیبهشت - ۱۳۹۷ )
با عرض سلام و عرض ارادت بنده زمینی درگرمدره دارم که به متراژهفتاد متر ان در طرح تعرضی دو کوچه قرار گرفته است ودستور نقشه را برمبنای باقیمانده زمین محاسبه نموده اند یعنی برمبنای صدوپنجاه متر و نو متر با راه پله آسانسور محاسبه نموده اند فقط به جای سه طبقه یک طبقه اضافه داده اند به شرطی که پارکینگها تامین گردد وبا متراژ که زیر بنا داده اند پارکینگ ها تامین نمی‌شود یعنی زمین را گرفته اند و هیچ امتیازی نداده اند لطفا راهنمایی فرمایید
مومن پیشه ور ( ۰۳ - اردیبهشت - ۱۳۹۷ )
علی بود ولی کم.
عباس علیمرادی ( ۰۵ - اردیبهشت - ۱۳۹۷ )
باتشکرازعوامل سایت
هستی حاتمی ( ۱۲ - اردیبهشت - ۱۳۹۷ )
با سپاس از راهنمایی سودمندتون درحال حاضرهزینه مصالح وساخت وساز یک زمین هشتادمتری حدودا چقدر است؟
غریبی ( ۲۸ - اردیبهشت - ۱۳۹۷ )
عالی
بهزاد نوروزی ( ۰۴ - تیر - ۱۳۹۷ )
سلام مطالبتو عالیه ممنون
نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم