خرید آپارتمان یا فروش آپارتمان ؟

خرید آپارتمان یا فروش آپارتمان ؟
در چند سال اخیر با توجه به تمامی تدابیر کارشناسی و اجرای طرح هایی مانند مسکن مهر، بازار مسکن موفق نشده تا روی رونق را ببیند و از رکود درآید. در این بین کسانی هستند که این موقعیت را برای سرمایه گذاری روی ملک مناسب می بینند و اعتقاد دارند که در این بازار خرید ملک و آپارتمان می تواند پس اندازی پر سود برای زمانی باشد که بازار مسکن از رکود در می آید ، و عده ای هم آپارتمانی را که دارند می فروشند تا در بازار دیگری سرمایه گذاری کنند ، اما واقعا این سوال مطرح می شود که خرید آپارتمان یا فروش آپارتمان ؟ در حال حاضر با توجه به بازار مسکن کدام یک مناسب تر است؟

به گزارش شابش ، مسکن کالایی به حساب می آید که مانند سکه دو رو دارد. یک روی این کالا جنبه مصرفی دارد و روی دیگر آن استفاده این کالا برای سرمایه‌ گذاری می باشد. ویژگی سرمایه ای این کالا باعث شده تا برای بسیاری از مردم ایران نقش قلک را بازی ‌کند و به همین دلیل روند بازار مسکن دائما توسط سرمایه ‌گذاران آنالیز می شود. فرصت مناسب سرمایه گذاری در بازار مسکن در گرو دو متغیر قیمت و وضعیت بازار می باشد. رونق یا رکود در معاملات از جمله نکاتی است که سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار لحاظ می ‌کنند.

در بازار مسکن تقاضای مصرفی که با هدف سکونت و تامین سرپناه می باشد قابل پیش ‌بینی بوده و روند ثباتی دارد که منجر به ورود یا خروج حجم عظیمی از تقاضا در دوره‌ای مشخص نخواهد شد بنابراین شکل‌ گیری دوره‌ های رونق یا رکود متاثر از این نوع تقاضا نمی باشد.

به شکل کلی به وجود آمدن دوره‌های رونق و رکود در بازار مسکن و آپارتمان به دلیل وجود تقاضای سرمایه‌ای در این بخش بوده که از عامل بیرونی قدرت می ‌گیرد. عامل بیرونی یک ریشه تاریخی در اقتصاد ایران دارد و آغاز آن به آغاز دهه 50 شمسی برمی‌ گردد. زمانی که نفت در اقتصاد ایران نقش‌ آفرین شد و درآمدهای نفتی به درون اقتصاد ایران طزریق گشت. با ورود این درآمد، از یک طرف درآمدهای نفتی که خارج از مراحل تولید و سرمایه ‌گذاری اقتصاد کشور بود به‌ عنوان عامل بیرونی و محرک عمل کرد و از طرف دیگر به این دلیل که این درآمد جذب تولید نشد و متناسب با آن اشتغال به وجود نیامد، ناخودآگاه به چرخه اقتصاد سایه یا سوداگرانه وارد شد و اقتصاد کلان کشور را به یک عدم تعادل دچار کرد. مازاد نقدینگی موجود در جامعه منجر به افزایش تورم و رشد معاملات در بخش‌ های مختلف شد.

برخی از کارشناسان بخش مسکن عقیده دارند برای شناسایی زمان ورود سرمایه‌ گذاران به این بخش رابطه مستقیم با دوره‌های رونق و رکود مسکن دارد  و تقاضای سوداگرانه بخش مسکن با ورود این بخش به دوره رونق به اوج می رسد. سرمایه‌گذاران در دوره رونق با تزریق منابع مالی، بر شدت افزایش قیمت ‌ها می‌افزایند و در پایان دوره با خروج سرمایه خود از بازار مسکن، اتمام دوره رونق و شروع دوره رکود را کلید می ‌زنند. روند بازار طی سال‌ های گذشته نشان داده هر دوره رونق و رکود زمانی حدوداً پنج ‌ساله‌ای را داشته است.

برخی از تحلیل گران بخش مسکن عقیده دارند یافتن فرصت مناسب سرمایه‌گذاری (چه به عنوان سازنده و چه به عنوان سرمایه‌گذار یا مصرف‌کننده) در دوران رکود مسکن به نحوی که سود به دست آمده بیشتر از سود بانکی و تورم باشد، عموماً کار دشواری می باشد و مشکل اصلی استراتژی خروج از بازار و فروش است و خروج از بازار مسکن در دوره رکود، می ‌تواند در هر دوره به دو برابر شدن ثروت فرد، نسبت به افرادی که اقدام به نگهداری مسکن خود در دوره رکود می‌کنند، منتهی شود.

اما از لحاظ کارشناسان اقتصاد بهترین گزینه در دوران رکود عدم حضور در بازار خرید و فروش ملک و آپارتمان و حضور در سایر بازارهای سرمایه‌گذاری می باشد. چرا که در این دوران دید کالای سرمایه ای به مسکن باعث تداوم رکود در بخش مسکن می شود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم