شایعه ورشکستگی موسسه های بانکی مسبب رونق بازار مسکن

شایعه ورشکستگی موسسه های بانکی مسبب رونق بازار مسکن
انتشار شایعات مربوط به ورشکستگی تعدادی از مؤسسات اعتباری و بانکی، سبب افزایش مراجعات مردم به مشاوران املاک برای خرید مسکن و سرمایه گذاری در این بخش شده است. این موضوع رونق بازار مسکن را تسریع کرده و برخی کارشناسان اعتقاد دارند تقاضا برای ورود مجدد نقدینگی به بازار مسکن به زودی تشدید می شود.

به گزارش شابش، به طور کلی مسکن در دوران رونق بازار مسکن با توجه به سود دهی بالاتر آن نسبت به سپرده بانکی، ارز و طلا، می تواند در مدتی کوتاه و حداکثر تا یک سال آینده از بازار های رقیب خود در زمینه سرمایه گذاری سبقت بگیرد.

محمدرضا حجتی یکی از کارشناسان سرمایه گذاری مسکن و انبوه ساز مسکن با اشاره به طولانی شدن رکود در بخش مسکن طی سال های گذشته، گفته است : این دوره طولانی ترین دوره رکود در بخش بخش مسکن در دهه های اخیر بود که بیش از ۴ سال به طول انجامید. همین طولانی شدن دوره رکود عاملی شده بود که بعضی ها بگویند بازار مسکن دیگر نخواهد توانست به بازار جذاب برای سرمایه گذاران تبدیل شود اما بخش مسکن به دلیل اینکه نیاز اولیه مردم می باشد هیچ گاه از دور رقابت های اقتصادی خارج نخواهد شد، در دوره ای که رکود خرید و فروش بر بازار مسکن حاکم بود، بخش اجاره هم به دلیل وابستگی به معاملات خرید و فروش دچار ثبات در نرخ ها شده بود به شکلی که آنهایی که دنبال خرید واحد مسکونی بودند به دلیل عدم افزایش شدید اجاره بها در سه چهار سال گذشته به اجاره نشینی ادامه داده و از تصمیم خرید مسکن با این تصور که ارزان تر خواهد شد منصرف شدند، از طرفی دیگر هم بازار اجاره بها به دلیل رکود بخش خرید و فروش توان افزایش بیش از اندازه قیمت را نداشت و بالا بودن نرخ سود سپرده های بانکی در ثابت ماندن یا افزایش نرخ اجاره بها تاثیر گذار بود.

وی افزود: کاهش نرخ سود سپرده ها از یک سو و انتشار شایعه احتمال ورشکستگی تعدادی از مؤسسات اعتباری که سود بالایی به سپرده گذاران می دادند، از سوی دیگر دست به دست هم داد تا مجددا معاملات مسکن با سرعت بیشتری رونق بگیرد. در حال حاضر متقاضیان به سمت واحدهای مسکونی با سن کمتر از ۵ سال تمایل دارند و در صورتی که رکود در بخش ساخت و ساز مسکن ادامه پیدا کند، قیمت این واحدها به سرعت افزایش خواهد یافت، مگر اینکه دوباره پروژه های ساخت مسکن سریعا شروع شوند. این بار و پس از اتمام رکود در این بخش باید نظارت نهادهای مسئول در ساخت و ساز اعم از شهرداری ها، وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان به گونه ای باشد که ساخت واحد مسکونی به سمت احیای بافت های فرسوده و همچنین به صورت واحدهای مسکونی حداکثر تا ۸۰ متر مربعی هدایت شود نه اینکه دوباره لوکس سازی برای دستیابی به سودهای نجومی در مناطق گران شهرها آغاز شود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم