مقایسه بازار مسکن با سایر بازار های سرمایه گذاری

مقایسه بازار مسکن با سایر بازار های سرمایه گذاری
بازار محل برخورد عرضه و تقاضا می باشد، در واقع عرضه و تقاضا قیمت را در بازار تعیین می ‌کنند و خود تحت تاثیر عوامل مختلف درونی و بیرونی دچار تغییراتی می‌شوند که نهایتا سرنوشت قیمت‌ ها و سمت‌ و سوی بازار را تعیین می ‌کنند. در ایران اکثر تقاضا های اقتصادی بین چهار بازار سرمایه گذاری مسکن ، سکه ، ارز و بورس تقسیم شده و اکثر جامعه روی آن ها و متمرکز می باشند.

به گزارش شابش ، مسکن به عنوان یک دارایی با ارزش از گذشته مورد توجه اشخاص حقیقی و حقوقی بوده و بسیاری از خانواده‌ ها می خواهند به هر قیمت سرپناهی شخصی برای خود فراهم کنند و حتی بنگاه ‌ها و موسسات اقتصادی و بانکی برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و تقویت پشتوانه‌های مالی خود، بخشی از دارایی ‌هایشان را به‌ شکل املاک و مستغلات نگهداری می ‌کنند. از پاییز سال ۹۲ تا زمستان ۹۵ عملکرد بخش مسکن نسبت به بازارهای بورس، سکه و ارز دارای نوسانات کمتری بوده، اما در زمستان گذشته نرخ رشد قیمت مسکن ۱۵.۵ درصد پایین ‌تر از رشد قیمت سکه قرار داشته است.

بررسی عملکرد بخش مسکن نسبت به سه بازار رقیب آن یعنی بورس، سکه و ارز نشان می‌دهد از پاییز سال ۹۲ به بعد متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی نسبت به نرخ رشد شاخص کل سه بازار رقیب آن از کمترین نوسانات برخوردار بوده، ولی همواره پایین تر از تورم نقطه به نقطه قرار داشته است. در این میان بازار بورس بیشترین نوسانات را دارا بوده و در زمستان ۹۵ رشد منفی ۳.۷ درصد را تجربه کرده است. بررسی بازارهای رقیب بخش مسکن در کنار نرخ تورم عمومی نشان دهنده این است که در فصل زمستان سال ۹۵ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن، درحالی که نرخ نقطه به نقطه تورم حدود ۱۱ درصد بوده، نرخ رشد شاخص کل بورس، سکه، ارز و میانگین قیمت یک متر واحد مسکونی به ترتیب برابر با ۳.۷-، ۲۳، ۸.۱ و ۷.۵ درصد بوده است. بررسی روند شاخص‌ های بازار مسکن در پاییز ۹۵ در کنار بازار دارایی‌ های رقیب و شاخص قیمت کالاها و خدمات عمومی نشان می‌دهد شاخص بورس و نرخ ارز بالاتر از شاخص تورم عمومی قرار گرفته‌اند، ولی شاخص قیمت سکه و شاخص قیمت مسکن پایین تر از نرخ تورم عمومی می باشند.

در نهایت هر چند با مقایسه‌ای که اینجا صورت گرفته است، می‌توان تصویری کلی از وضعیت بازارها داشت اما در نهایت این سرمایه‌گذارها هستند که بسته به شرایط خود و هدف سرمایه‌گذاریشان باید تعیین کند که کدام بازار برای سرمایه‌گذاری مناسب است.نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم