چند درصد از مردم ایران مستاجر هستند ؟

چند درصد از مردم ایران مستاجر هستند ؟
به گفته حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌ و ‌شهرسازی 7 میلیون خانوار در ایرانی مستاجر می باشند و هر خانوار ایرانی برای تأمین مسکن خود به‌ طور میانگین ١٢‌میلیون تومان در‌ سال هزینه می ‌کند.

به گزارش شابش، ٧ میلیون خانوار در ایرانی مستاجر می باشند و به گفته حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌ و ‌شهرسازی نتایج سرشماری سال 95‌ نشان می دهد اجاره‌ نشینی در ایران به ٣٦,٨‌درصد افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که آمار غیر رسمی شمار اجاره‌ نشینان در ایران را تا دو برابر اعداد مراجع آماری رسمی اعلام می کنند. با این وجود  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌ و ‌شهرسازی معتقد است نسبت اجاره‌ نشینی در ایران پایین‌ تر از میانگین جهانی می باشد و سود بازار اجاره در کشور تنها ٦‌ درصد بوده که نسبت به سایر بازارها سود نسبتا کمی را دارد.

کارشناسان مسکن معتقدند بسیاری از مردم جهان نه از سر ناچاری بلکه با ترجیح شخصی به اجاره ‌نشینی روی آورده‌اند. آنها به کنترل بازار مسکن در این کشورها اشاره کرده و می ‌گویند مردم کشورهای پیشرفته ترجیح می‌دهند به جای هزینه‌ کردن سرمایه‌ شان برای خرید ملک، پولشان را در سایر بازارهای سودآور سرمایه ‌گذاری کنند. این در حالی می باشد که تورم دو رقمی و بازار سوداگرانه مسکن و همچنین نبود ثبات شغلی در ایران باعث می‌شود که مردم کشور ما خرید مسکن را به اجاره ‌نشینی ترجیح دهند.

حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌ و ‌شهرسازی می گوید : آمار اجاره‌ نشینی در دنیا از آمار ایران بالاتر است و ایران از این نظر در وضع نامناسبی قرار ندارد، اجاره ‌نشینی فی ‌نفسه به‌ عنوان وضع نامطلوب به شمار نمی‌رود. اکثریت گسترده‌ای از جوانانی که دارای شغل بوده و قصد تشکیل خانواده دارند، طبیعتا ابتدا در مسکن اجاره‌ای ساکن می‌ شوند و پس از چند‌ سال و به دنبال افزایش سپرده‌ های خود و با دریافت وام اقدام به خرید خانه می‌ کنند. به گفته مظاهریان، میزان وام باید به مقداری باشد که بتواند ٥٠ تا ٨٠‌ درصد از قیمت واحد مسکونی را تأمین كند.

فردین یزدانی، مدیر علمی طرح جامع مسکن کشور درباره افزایش آمار اجاره نشینی می ‌گوید: این افزایش برای بازار مسکن نه اتفاق خوبی و نه اتفاق بدی است اما می‌ توان گفت که این افزایش آمار در اجاره ‌نشینی حکایت از کاهش قدرت خرید مردم دارد. در ایران کسانی که توانایی خرید دارند، به‌ عنوان مالک وارد بازار می‌شوند و عموما این طور نیست که خانواده‌ای پول کافی داشته باشد و مستاجر بماند. در کشور ما بیشترین تعداد مستاجران مربوط به دهک‌ های پایین درآمدی هستند.

ایرج رهبر، عضو هیأت‌ مدیره انجمن انبوه‌ سازان هم عقیده دارد که در ایران فرهنگ مالکیت بیشتر حاکم و مورد علاقه مردم می باشد و افزایش نرخ اجاره‌ نشینی نشانه خوبی نیست. در کشور ما زمانی که واحد مسکونی در مالکیت یک فرد باشد، خیال او از بابت هزینه ‌ها راحت است و دیگر مجبور به پرداخت اجاره ‌خانه نیست و از آنجا که مسکن، کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود، افزایش نرخ اجاره‌ نشینی را نمی ‌توان اتفاق خوبی تلقی کرد و باید گفت باتوجه به این موضوع که در ایران ‌سال به‌ سال اجاره بها افزایش پیدا می کند و از سوی دیگر افراد از ثبات شغلی و تامین مالی خود اطمینان ندارند، مردم ترجیح می ‌دهند که صاحب خانه باشند.

حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک چندی پیش در سخنان خود با عنوان اینکه از دهه 60 به این طرف تعداد مستاجران در کشور همواره روند افزایشی داشته است، بیان کرده بود که هم اکنون در ایران 67 درصد مردم مالک و 33 درصد مستاجر هستند.

بررسی آمارهای بانک مرکزی بیانگر آن می باشد که به‌ طور میانگین هر خانوار ایرانی سالانه ٣٥‌درصد از کل هزینه‌های ناخالص خود را به مسکن اختصاص می‌دهد. در واقع هر خانوار  ایرانی به طور میانگین سالانه ١٢‌میلیون و ٣٤٩‌ هزار تومان برای سکونت خود هزینه می‌ کند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم