راه کارهای دولت برای رونق بخش مسکن

راه کارهای دولت برای رونق بخش مسکن
با توجه به نبود راه کارهای مالی کارآمد در بخش مسکن، از آغاز دولت یازدهم ایجاد و توسعه این راه کارها در دستور کار قرار گرفت که در ادامه می توانید با برخی از این راه کارها آشنا بشوید.

به گزارش شابش ، انواع این راه کارها عبارتند از :


صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان


صندوقهای سرمایه گذاری زمین و ساختمان با هدف تقویت عرضه و تولید مسکن از طریق جمع آوری پس انداز سرمایه گذاران خرد و اختصاص آن به ساخت پروژه های ساختمانی و سپس فروش واحدهای ساختمانی پروژه صندوق و تقسیم عواید ناشی از فعالیت صندوق در بین سرمایه گذاران راه اندازی شد. تا کنون تعداد ۴ صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان در شهرهای تهران، اراک، تبریز و ری با ظرفیت ۵۹۵ واحد مسکونی و ۴ واحد درمانی با هزینه ساخت بالغ بر ۹۲۹ میلیارد ریال (بدون احتساب ارزش زمین و پروانه ساخت) راه اندازی شده است.


صندوقهای سرمایه گذاری املاک و مستغلات

این صندوقها نوعی سرمایه گذاری می باشد که به منظور کسب سود، سبدی از داراییهای مبتنی بر املاک و مستغلات را خرید، ایجاد و در بازار اجاره اداره می کند. سود حاصل از سبد سرمایه گذاری میان سهامداران صندوق سرمایه گذاری مستغلات توزیع می شود. هدف از راه اندازی این صندوقها تقویت تقاضا می باشد.


حسابهای امانی

توسعه تامین مالی بخش مسکن، نظام مند کردن بازار پیش فروش مسکن و کاهش تخلفات احتمالی در بخش پیش فروش مسکن و در انتها جلوگیری از ضرر و زیان به پیش خریداران و پیش فروشندگان، از مزایای این حسابها محسوب می شود. دستورالعمل راه اندازی این طرح توسط بانک مسکن ابلاغ شده ولی تاکنون عملکردی نداشته است.


اوراق رهنی (بازار رهن ثانویه) 

این اوراق به منظور افزایش قدرت اعطای تسهیلات بلند مدت بانکها در بازار مسکن از طریق فروش داراییهای مبنی بر پرداخت وام های رهنی بانکها منتشر می شود. تا کنون و در یک مرحله مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد ریال اوراق رهنی در بازار بورس عرضه شده و همچنین روند اجرایی شدن فاز دوم عرضه اوراق رهنی به ارزش ۷۰۰۰ میلیارد ریال توسط بانک مسکن در دست اقدام می باشد.


لیزینگ مسکن

لیزینگ مسکن به منظور تامین مالی اقشار با درآمد متوسط به بالا راه اندازی شده و دستورالعمل اجرایی آن در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده و طبق ماده ۳۵ دستورالعمل مذکور اعطای تسهیلات مسکن توسط شرکتهای لیزینگ وابسته به موسسات اعتباری تابع تصمیمات شورای پول و اعتبار و درخصوص سایر شرکتهای لیزینگ حداکثر به میزان ۷۰ درصد ارزش ملک امکان پذیر می باشد. همچنین طبق ماده ۳۴ این دستورالعمل حداکثر نرخ سود وام های پرداختی توسط شرکتهای لیزینگ ۳ واحد درصد بیشتر از نرخ سود وام های پرداختی مصوب شورای پول و اعتبار برای موسسات اعتباری می باشد.


توسعه ای شدن بانک مسکن

این تصمیم به منظور کمک به اجرای سیاستهای توسعه ای دولت در بخش مسکن با تاکید بر تامین مسکن اقشار کم درآمد گرفته شده، پیش نویس مصوبه این طرح به هیات دولت ارسال شده و دستورالعمل توسعه ای شدن بانک مسکن نیز در شورای پول و اعتبار در دست بررسی می باشد.


موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن

هدف از راه اندازی این موسسات ارائه تسهیلات رهنی از طریق تجمیع سپرده های پس انداز خرد برای خرید ملک مسکونی در مناطق جغرافیایی مشخص بدون داشتن اثرات تورمی برای دیگر بخشهای اقتصادی بوده و دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر این موسسات در تاریخ ۱۳۹۵/۰۶/۱۶ به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است. طرحهای تجاری ارائه شده در سه استان اصفهان، فارس، بوشهر و همچنین سواحل مکران جهت راه اندازی این موسسات توسط شرکت تامین سرمایه بانک مسکن در دست بررسی می باشد.


صندوق پس انداز یکم

تامین منابع مالی با استفاده از سیستم مبتنی بر پس انداز و ارائه وام ارزان قیمت به خانوارهای با درآمد متوسط روندی می باشد که برای این صندوق پیش بینی شده، تا نیمه تیرماه ۱۳۹۶ تعداد حسابهای افتتاحی در صندوق پس انداز یکم ۲۰۰ هزار فقره با مبلغی حدود ۴۰ میلیارد ریال سپرده بوده، با این حال تعداد وام های پرداختی تنها ۱۰ هزار و ۲۰۸ فقره شامل مبلغ حدود ۷ هزار میلیارد ریال می باشد.


افزایش سرمایه بانک مسکن

این برنامه با هدف افزایش قدرت وام دهی در بخش مسکن توسط تنها بانک تخصصی حوزه مسکن ارائه گشته  و  از محل منابع مسکن مهر، مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال برای افزایش سرمایه بانک مسکن اختصاص یافته که جمع سرمایه بانک مسکن را به ۸۲ هزار میلیارد ریال افزایش داده است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم