بررسی دلایل افزایش قیمت خرید و اجاره در املاک تجاری و مغازه

بررسی دلایل افزایش قیمت خرید و اجاره در املاک تجاری و مغازه
برخلاف بازار مسکن که قیمت خانه و اجاره آن تقریبا تثبیت شده است و حتی در برخی موارد تخلیه حباب قیمتی هم اتفاق افتاده ولی بر خلاف بازار ملک مسکونی در بازار ملک تجاری اثری از کاهش قیمت خرید و اجاره دیده نمی ‌شود.

به گزارش شابش، واحدهای تجاری کوچک با چشم‌ پوشی شهرداری از طرح ‌های تفضیلی و با اخذ جریمه از متخلفان در سال‌های اخیر به سرعت در حال گسترش بوده اند اما با این حال بازار اجاره و خرید و فروش این مغازه ‌ها شاهد رشد قیمت و تورم بوده است و حباب اجاره و قیمت آنها نمی شکند. کارشناسان اعتقاد دارند گرانی و تورمی که در بازار واحدهای تجاری کوچک مانند مغازه وجود دارد در کوتاه ‌مدت ادامه پیدا می کند اما رونق این بازار به دلایلی که تحلیل آن ساده می باشد، دوامی نخواهد داشت.

در شرایط فعلی همچنان بر سر خرید و اجاره مغازه رقابت می باشد و قیمت‌ ها در این بازار ثابت نمی ماند چه برسد به اینکه بخواهد کم شود، به عقیده کارشناسان این امر دو دلیل اساسی دارد. اول اینکه درآمد و سودآوری انواع کسب ‌و کارهای کوچک با وجود رکود و با وجود هزینه سنگین اجاره‌ بها و یا خواب سرمایه نسبت به سایر مشاغل از جمله مشاغل کارمندی و تولیدی بهتر و ریسک آن نسبت به تولید به مراتب پایین ‌تر می باشد. مشاغل خرده ‌فروش نسبت به سایر مشاغل مالیات بر درآمد و مشکلات بیمه‌ای کمتری دارند برای همین تمایل به ورود به اینگونه کسب ‌و کارها با وجود تورم شدیدی که در قیمت خرید و اجاره مغازه شاهد هستیم ، ادامه دارد.

علت دوم کم نشدن تقاضا در بازار اجاره و خرید مغازه ناتوانی بخش‌ های دیگر اقتصادی از جذب نیروهای کار جوان و اغلب تحصیل‌ کرده کشور می باشد، بازار کار با ورود سالانه یک و نیم میلیون متقاضی و تقاضای انباشته حدود 4 میلیونی، توانایی ایجاد مشاغل لازم برای فارغ‌ التحصیلان را ندارد و بخشی از آنها که خانواده برخوردار از لحاظ مالی دارند بدون سابقه کسب ‌و کار مغازه ای اجاره می کنند  یا می خرند و شغل خرده فروش را برای خود راه می اندارند. بسیاری از کسب‌ و کارهایی که در مغازه‌ های تازه ‌تاسیس راه‌ اندازی می‌شوند آینده روشنی ندارند چرا که رقابت در این بازار بسیار شدید و تنگاتنگ بوده و اگر امروز یک واحد صنفی مثلا در محدوده خود با یک رقیب مواجه می باشد به زودی با 2 یا 3 رقیب باید دست و پنجه نرم کند. از سوی دیگر فروش سنتی با تهدید فروش آنلاین و فروش متمرکز در مال‌ ها و هایپرمارکت ‌ها مواجه است و اقبال مردم هم به انواع جدید فروش به ‌شدت در حال گسترش می باشد و این امر در میان ‌مدت افق کسب ‌و کارهای متعدد خرده‌ فروش را با مخاطره جدی رو به ‌رو خواهد کرد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم