بررسی طرح جامع ایمنی ساختمان ‌های کشور

بررسی طرح جامع ایمنی ساختمان ‌های کشور
بعد از حادثه تلخ پلاسکو که یکی از نخستین ساختمان ‌های بلند تهران بود، اهمیت ایمنی ساختمان‌های بلند مرتبه به یکی از بحث های رسانه‌ها و خبرگذاری ها تبدیل شد و در نهایت به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، طرح جامع ایمنی ساختمان های کشور با بررسی ابعاد مختلف حادثه پلاسکو، واکاوی شده است.

 به گزارش شابش، محمد مهدی تندگویان نایب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر عنوان کرد که حدود 40 درصد از برج‌ ها سیستم اطفای حریق داخلی ندارند و در صورت بروز آتش‌ سوزی امکان اطفا حریق آن ها نیست.

روز گذشته محمد شکرچی ‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد : باید طرح جامع ایمنی ساختمان‌های موجود کشور با اولویت ساختمان‌های بلند و عمومی در دستور کار قرار گیرد، حادثه پلاسکو نشان داد که شهر توانمندی کافی برای حوادث مشابه را ندارد و ناکارآمدی و کاستی ‌هایی در شهر وجود دارد که حاصل چندین سال انباشته شدن مشکلات است. پس از حادثه پلاسکو به دستور رییس‌ جمهور یک کمیته تخصصی تشکیل شد تا ابعاد مختلف این حادثه را بررسی کنند و با بازشناسی این موضوع، علت حادثه مشخص و راهکارها مورد نیاز را ارائه کند.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه افزود : لازم است با اصلاح قوانین شاهد استقرار فرهنگ ایمنی در جامعه باشیم. باید برنامه ضربتی برای شناسایی ساختمان‌های بلند انجام شود تا طرح جامع ایمنی ساختمان‌ های موجود کشور با اولویت ساختمان‌های بلند و عمومی در دستور کار قرار گیرد و در این زمینه باید به دستورالعمل مناسبی برسیم. درحال حاضر وضعیت شهرها از نظر ایمنی مناسب نمی باشد و این امر ممکن است فاجعه‌ هایی را به بار آورد که برای جبران آن فقط فداکاری کافی نیست بلکه مدیریت بحران، مسوولیت حقوقی، مسوولیت اجتماعی و فرهنگی، مدیریت ریسک و بیمه، مهندسی سازه و مهندسی آتش لازم است.

بر اساس گزارش تحقیقاتی انجام شده از وضعیت ساختمان‌های بلند مرتبه شهر تهران هم‌ اکنون 978 ساختمان بلند با ارتفاع بیش از 12 طبقه در پایتخت وجود دارند که حدود یک‌ سوم  آنها در معابر صعب‌ العبور ، کوچه‌ها و خیابان ‌های باریک قرار گرفته اند، البته بر اساس ضوابط طرح جامع و تفصیلی شهر تهران صدور مجوز برج‌ سازی در این معابر ممنوع بوده اما به دلیل نبود سیستم‌ های نظارتی و کنترلی مناسب به این قوانین و مقررات توجه نشده است.

 براساس طرح‌های جامع و تفصیلی شهر تهران ساخت ‌و ساز بیش از 12 طبقه ممنوع می باشد با این وجود هر روز شاهد افزایش برج ‌سازی در پایتخت می باشیم این ساخت و ساز‌ها باعث شده باد نتواند در شهر به خوبی جریان داشته باشد و آلودگی را از شهر دور کند. همچنین عدم توجه به توان زیرساخت‌ها و تاسیسات و تجهیزات شهری باعث شده تراکم ساختمانی و در نتیجه تراکم جمعیتی زیادی در قسمت ‌هایی از شهر ایجاد شود و شهر را با مشکلات جدی مواجه کند.

اکنون ساختمان‌های نا امن زیادی در سطح شهر وجود دارد که رسیدگی به آنها فقط نیازمند برنامه‌ریزی می باشد. برخی ساختمان‌های قدیمی تهران دیگر کارایی خود را از دست داده‌اند و حتما باید تخریب و بازسازی شوند. گذشته از ساختمان‌های نا امن در تهران وجود 4 هزار و 400 هکتار بافت فرسوده این ناامنیرا تشدید کرده است و در صورت وقوع حادثه ها‌یی مانند زلزله یا آتش ‌سوزی فاجعه‌ بزرگ رقم خواهد خورد. پس همانطور که شکرچی‌زاده، معاون وزیر عنوان کرد، تدوین برنامه‌یی ضربتی برای شناسایی ساختمان‌ های بلند ضروری است تا طرح جامع ایمنی ساختمان‌ های موجود کشور در دستور کار قرار گیرد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم