وضعیت بازار اجاره در اواسط فصل داغ جا به جایی های مسکن

وضعیت بازار اجاره در اواسط فصل داغ جا به جایی های مسکن
در حالی که خبرها از کنترل قیمت ها در بازار اجاره حکایت می کنند ، بررسی ها نشان دهنده افزایش ۴۰ درصدی اجاره بها در اواسط فصل نقل و انتقالات خانه در برخی از مناطق تهران می باشد.

به گزارش شابش ، این روزها بازار مسکن به دلیل فصل جا به جایی ها بسیار داغ می باشد ، در این میان اکثر مستاجران قرار داد خود را با صاحب ملک تمدید می کنند چراکه برای جا به جایی و گرفتن خانه جدید با بیش از حد معمول هزینه کنند و تمدید قرارداد برایشان به صرفه تر است.

به گفته یکی از کارشناسان املاک قیمت اجاره در مناطق جنوبی تهران 25 تا 40 درصد افزایش داشته و این در حالیست که اکثر مالکان نیز واحد خود را رهن کامل نمی دهند و بیشتر به دنبال اجاره هستند. 

 وی با تاکید بر این که بسیاری از مستاجران واحد های قبلی خود را تمدید کرده اند افزود : در بسیاری از مواقع تمدید به نفع مستاجران است ولی در برخی مواقع مستاجر مجبور است تن به قیمت های بسیار زیاد مالک بدهد ، در مناطق جنوبی تهران هیچ ملکی به رهن کامل داده نمیشود به دلیل طمع مالکانی که حاضرند مدت طولانی ملک خود را خالی بگذارند ولی آن را به قیمت مناسب اجاره ندهند. متاسفانه نظارت ها بر قیمت اجاره املاک بسیار کم می باشد و مالکان هر قیمتی که بخواهند ملک خود را اجاره میدهند.

به گفته تعدادی از مستاجران نرخ اجاره تا 50 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و هیچ نظارتی بر بازار مسکن وجود ندارد. آن ها می گویند در حال حاضر با ۷۵ میلیون تومان می توان یک واحد ۶۰ متری ده سال ساخت را اجاره کرد، در صورتی که در سال های گذشته با این قیمت قادر بودند واحد های بیش از ۱۰۰ متر را اجاره کنند.

حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در خصوص وضعیت بازار مسکن گفت : زمانی افزایش اجاره مسکن را داریم که قدرت خرید کاهش یابد تا زمانی که توانایی خانه دار کردن فراهم نشود و شرایط اقتصادی مناسبی نباشد باید منتظر افزایش قیمت اجاره نیز باشیم .

وی افزود دولت باید هرچه سریع تر اقدامات لازم جهت بهبود بازار مسکن را بکار گیرد زیرا ادامه این وضع آثار بدی را بر جا خواهد گذاشت . این طور که بررسی ها نشان میدهد اگر با همین روند ادامه یابد تا انتهای تابستان باید منتظر افزایش ۶۰ درصدی اجاره بها باشیم .

حامد مظاهریان معاون راه و شهرسازی اظهار داشت بزرگ ترین دستاورد دولت در بخش مسکن خروج سوداگران از این بازار بود امروزه کسی برای دریافت سود های غیر متعارف وارد بازار مسکن نمیشود و این خود قدم بزرگی در حوزه مسکن محسوب میشود .

وی افزود در ۴ دهه گذشته به دلیل سود های غیر متعارفی که وجود داشت سرمایه گذاران با دید سود آوری وارد این بازار می شدند .  

 مظاهریان همچنین یادآور شد در حال حاضر در بازار مسکن خریدار حرف اول را میزند و ما توانسته ایم در چهار سال گذشته قیمت مسکن را کمتر از نرخ تورم نگه داریم و خریداران برندگان اصلی این بازار هستند .

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم