تاثیرات کاهش نرخ سود بانکی بر بازار اجاره

تاثیرات کاهش نرخ سود بانکی بر بازار اجاره
کاهش نرخ سود بانکی تاثیر مستقیم بر تغییر اجاره ها ندارد ولی وزن اجاره و مبلغ ودیعه را تغییر می دهد.


در اوایل تابستان سال 95، کاهش نرخ سود سالانه سپرده‌های بانکی و بازگشت روی سطح 15 درصد تصویب شده بود اما نظارت جدی بر اجرای آن انجام نمی‌شد،این امر بر بازار اجاره، معاملات مسکن و ساخت‌وساز تاثیرگذاشته بود و مسیر بازار مسکن را در این زمینه ها تغییر داد.

رابطه ی کاهش سود و مبلغ اجاره بها

با توجه به این خبر برخی تصور میکردند کاهش سود سپرده های بانکی باعث افزایش اجاره ی آپارتمان ها می شود اما این تصور اشتباه است.بررسی های شابش نشان داده کاهش نرخ سود بانکی تاثیر مستقیم بر تغییر اجاره ها ندارد ولی وزن اجاره و مبلغ ودیعه را تغییر می دهد. به این صورت که به ازای ودیعه ی کمتر ، اجاره بهای ماهانه ی بیشتری پرداخت می شود. به عبارت دیگر نسبت بین مبلغ اجاره و رهن بیشتر شد و باعث کم شدن معاملات رهن کامل شد. در حالی که وضعیت مطلوب مستاجران پرداخت ودیعه ی بیشتر و اجاره بهای کمتر است.بانک ها به تدریج راه حل هایی برای پرداخت سود بیشتر به مشتریان پیدا کردند به این ترتیب تا حدودی معاملات رهن کامل افزایش یافت.


بررسی ها نشان می‌دهد در این مدت موجرانی که آپارتمان‌های نوساز خود را برای اولین بار اجاره می دهند،از رهن کامل آپارتمان خود خودداری می‌کنند و حتی ارقام بالاتری برای اجاره بهای ماهانه به ازای ودیعه کمتر درخواست می کنند. در حالی که گروهی از موجران در قراردادهای امسالشان حداقل همان ودیعه سال قبل را از مستاجران جدید دریافت میکنند و به مستاجر قبلی پرداخت میکنند تا مجبور به برداشت از حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری خود نشوند.به این ترتیب سود سپرده‌گذاری بانکی آنها کاهش نمی یابد. در نتیجه عده ای از مستاجران تحت تاثیر عوارض تغییر نرخ سود بانکی قرار نمیگیرند.


بررسی های گروه شابش نشان می دهد اخیرا حجم تقاضای اجاره تغییری نکرده است و موجران هم نسبت رهن و اجاره آپارتمان خود را تغییر نداده‌اند. بنابراین بازار اجاره از کاهش نرخ سود بانکی تاثیری نگرفته و معاملات طبق قیمت های سال قبلی انجام شدند. طبق گزارشات شابش، نرخ اجاره‌بهای آپارتمان در تیرماه امسال نسبت به تیرماه سال گذشته 18درصد رشد کرده و اکنون میانگین اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان در تهران، ماهانه 27 هزار و 600 تومان است که به صورت ترکیبی از ودیعه و اجاره‌بها پرداخت می‌شود.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم