ارتباط بازار سکه و بازار مسکن

ارتباط بازار سکه و بازار مسکن
بازار مسکن به‌صورت آنی از تحولات اقتصادی-سیاسی تاثیر نمی‌گیرد، اما تغییرات قیمتی و شوک‌های ناشی از این تحولات در سه بازار ارز، بورس و سکه، با تاخیر زمانی، بر قیمت مسکن مسلط می‌شود و مسیر بازار ملک را دستخوش دگرگونی می‌کند.


اوضاع مسكن با توجه به تجربه دوره‌هايي كه در آن قيمت طلا افزايش يافته بود، پيش‌بيني درباره نحوه تحت‌الشعاع قرار گرفتن بازار مسكن از نوسانات را پيچيده كرده بود.بخش وسیعی از بازار اقتصادی که شامل سهام ،ارز و سکه می شود، روی تغییرات بازار مسکن تاثیرگذار است. با توجه به این مطالب دو سناریو از سوی کارشناسان حوزه مسکن مطرح شده است:اولی سناریوی «رکود مجدد» و دومی «تداوم وضعیت موجود».

در سناريوي اول كه «ركود ‌مجدد» نام دارد از جذابيت بازار مسكن به‌خاطر مهاجرت سرمايه‌ها به بازارهاي پرسود طلا و ارز، كاسته خواهد شد و نتيجه آن مي‌شود كه روند معاملات ملكي به تدریج کاهش پیدا کند. در صورت عملی شدن این سناریو نرخ ها در بازار مسکن کاهش پیدا می کند.و اما سناریو دوم:

کمال اطهاری کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه کالاهای غیرمنقول زمانی در جذب سرمایه موفق هستند که در نرخ طلا و ارز ثبات نسبی حاکم باشد، به دنیای‌اقتصاد اظهار کرد: نوسانات بازار سکه و ارز تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن به لحاظ ارزش دارایی خواهد داشت و با در نظر گرفتن اینکه 40 درصد از معاملاتی که در بخش مسکن انجام مي‌شود با هدف سرمايه‌گذاري بلندمدت و با قصد خريد سرمايه‌اي است، بنابراین بالارفتن نرخ ارز باعث تشدید رکود در بخش مسکن مي‌شود. چرا که مسیر صعودی که نرخ ارز و سکه به لحاظ افزایش قیمت در پیش گرفته است، باعث کاهش ارزش دارایی‌هاي عرصه مسکن مي‌شود و همین امر سبب کوچ سرمایه‌ها از بخش مسکن به طرف بازار ارز وسکه مي‌شود که این فرآیند در نهایت باعث تعمیق رکود در حوزه مسکن خواهد شد.


به گفته این کارشناس اقتصاد مسکن حدود 10 درصد از قيمت تمام‌شده ساخت مسكن متكي به خريد مصالح‌ساختماني وارداتي است که این رویه در مورد ساختمان‌های بلند مرتبه در قالب برج به حدود 30 الی 40 درصد هم مي‌رسد و بنابراین با درنظرگرفتن این مساله ارتباط بین افزایش ارز و افزایش قیمت ساخت و احتمال تشدید رکود ساخت‌وساز کاملا منطقی است.

اما دکتر بابک حاجیان، کارشناس مسکن نیز در اين باره به دنیای اقتصاد گفت: از آنجا که بازار طلا و ارز ارتباط مستقیمی با حوزه مسکن ندارد و این بخش عمدتا از منابع خارجی بی‌نیاز است ،از این رو نمی‌توان ارتباط معناداری بین این دو مقوله به لحاظ تحرک قیمت‌ها جست‌وجو کرد، این در حالی است که تاثیر مستقیم تغییرات قیمتی در بازار ارز در بخش فن‌آوری‌هاي نوین ساختمانی وارداتی کاملا قابل پيش‌بيني خواهد بود و با توجه به اینکه با افزایش قیمت ارز قیمت تمام شده واردات این نوع از کالاهای ساختمانی افزایش پیدا مي‌کند، متعاقب آن نیز قیمت املاکی که با مولفه‌هاي فناوری‌هاي وارداتی ساخته شود، خود به خود افزایش پیدا خواهد کرد.

وی تاکید کرد: البته باید در نظر داشت که اساسا ایجاد جو روانی ناشی از افزایش قیمت‌ها در بازار کالاهای اساسی برروی سایر کالاها تاثیر گذار خواهد بود و در نهایت باعث مي‌شود که بیم افزایش قیمت‌ها، تقاضا را به سمت سایر کالاها افزایش دهد و در بخش مسکن با توجه به اینکه متناسب با تقاضا عرضه وجود ندارد، احتمال افزایش قیمت مسکن وجود خواهد داشت.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم