گفت و گوی زنده ی تلویزیونی آقای دکتر روحانی

گفت و گوی زنده ی تلویزیونی آقای دکتر روحانی
دکتر روحانی ،روز سه شنبه هفتم شهریور ماه 1396 در یک گفت وگوی زنده ی تلویزیونی با مردم ایران برنامه های دولت دوازدهم را در زمینه های مختلف تشریح کرد.

آقای روحانی ضمن تسلیت شهادت امام محمدباقر(ع) و تبریک اعیاد پیش رو و گرامیداشت هفته ی دولت گفت: امیدواریم همه ی اعضای دولت دوازدهم ،بتوانیم خدمتگذار خوبی برای ملت شریف ایران باشیم. ملتی که حماسه بزرگ 29 اردیبهشت را آفرید و آن حماسه بزرگ بود که دولت دوازدهم در سایه آن امروز مشروعیت دارد و می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند.

دکتر روحانی در پاسخ به سوال درباره ی کابینه ی دولت دوازدهم و تفاوت هایش با دولت قبل گفت: بزرگترین تفاوتی که بین کابینه دوازدهم و یازدهم وجود دارد این است که درکابینه دوازدهم افرادی هستند که با آنها مستقیم یا غیرمستقیم، در 4 سال گذشته کار کردم.بنابراین شناخت دقیق‌تر و بیشتری دارم. نیمی از کابینه همان وزرا هستند که سمت‌های خودشان را دارند و کارشان را ادامه می‌دهند، بقیه وزرا هم برخی‌ معاونین وزرای سابق بودند، مثل وزیر ارتباطات، وزیر اقتصاد و وزیر آموزش و پروش همه افرادی بودند که قبلا معاونت وزیر را در همان وزارتخانه به عهده داشتند و برخی از آنها افرادی بودند که با آنها مستقیم کار کردم. یا معاون من بودند و یا وزیر دادگستری رییس ویژه بازرسی رییس جمهور بوده است،  بنابراین، با همه اینها مستقیم و یا غیرمستقیم در طول 4 سال گذشته کار کردم و شناخت بیشتری دارم و آنها هم نظرات من را دقیق‌تر می‌دانند. دولت دوازدهم کار خودش را آغاز کرده و چون نیمی از وزرا همان وزرای سابق هستند، کاملاً به مسیر و راهی که ما باید برویم، آشنا هستند به دلیل اینکه ما بسیاری از برنامه‌هایمان تکمیل برنامه‌های دولت یازدهم است.

وی افزود: ما در مسیر و نیمه راه بودیم و لذا به مردم می‌گفتیم ما راه را باید ادامه دهیم. مردم هم به بیانی می‌گفتند ما به عقب برنمی‌گردیم. بنابراین امروز شرایط بهتری وجود دارد تا بتوانیم به مردم خدمت کنیم. مسیر برای ما روشن است و برای آن برنامه‌ریزی کردیم و می‌کنیم. بنابراین نوع مشکلات ممکن است عوض شده باشد. امید و تجربه ما بیشتر است و معتقدم مردم برای کمک آماده‌تر هستند و شرایط جامعه ما شرایط آرام‌تری است و ان شاء‌الله این آرامش ادامه خواهد یافت.

رییس جمهور درباره انتقاداتی که در محافل خبری در خصوص میزان جوان‌تر شدن کابینه دولت دوازدهم و سهم بانوان در کابینه مطرح شده، گفت: بسیار خوشحالم که امروز جامعه ما نسبت به جوانان و بانوان حساسیت بیشتری دارد و کاملاً حق با افکار عمومی است چرا که نیرو، انرژی و ظرفیت بزرگی در قشر جوانان وجود دارد و آنها می‌توانند تحول بزرگی در کشور بیافرینند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز اکثر جوان‌های ما در دوره‌های مختلف تحصیلکرده هستند و حتی تحصیلات تکمیلی دانشگاهی دارند، اظهار داشت: امروز ظرفیت انسانی و علمی بسیار خوبی در کشور داریم و باید از جوان‌ها استفاده و بهره‌برداری شود.

رییس جمهور با بیان اینکه من هم نگران هستم که چرا امروز شاهد گردش نخبگان با آن سرعتی که باید باشد، نیستیم، گفت: در این راستا به همه وزرای دولت دوازدهم دستور دادم که هر وزیری حداقل باید دو نفر از جوان‌ها را در سمت معاون وزیر یا مشاور وزیر و یا دستیار وزیر به کار گیرند و حتماً از خانم‌ها در یکی از این سمت‌های مشابه بهره برده و از وجود آنها در تحول وزارتخانه‌ها استفاده کنند.

دکتر روحانی افزود: باید زمینه را برای جوانگرایی و برای اینکه بانوان بتوانند از ظرفیت خودشان بیشتر استفاده کنند، آماده کنیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه آخرین مصوبه‌ای که ابلاغ شد این بود که باید ظرفیت مدیریت را در بخش‌های دولتی برای بانوان تا سی درصد افزایش دهیم یعنی سی درصد مدیران ما در سال‌های آینده از بانوان باشند و این کار آغاز شده است، گفت: اعتقادم بر این است که از بانوان باید در سطوح مدیریتی در بخش‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه ما استفاده شود؛ از جوان‌های ما باید به خوبی استفاده و بهره‌برداری شود.

دکتر روحانی با اشاره به انتخاب یک جوان به عنوان وزیر در کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: خوشبختانه مجلس به او رأی اعتماد داد و بسیار امیدوارم که او برای اینکه نسل جوان اعتماد بیشتری به خود داشته باشد، راهگشا باشد و بتوانیم در سال‌های بعد از وجود جوان‌هایمان در سمت‌های بالا استفاده و بهره‌برداری کنیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در کابینه دولت دوازدهم سه نفر از خانم‌ها نیز حضور دارند و از افکار و نظرات آنها استفاده می‌کنیم که قبلاً هم در سمت‌های مدیریتی و دانشگاهی حضور داشتند.

دکتر روحانی تصریح کرد: معنای استفاده از جوان‌ها یا بانوان به این معنا نیست که چند نفر از آنها در هیأت وزیران هستند، چراکه ما در دستگاه اجرایی جامعه‌ای بزرگ داشته و چیزی حدود 3 میلیون نفر کارمند لشکری و کشوری داریم کما اینکه جمعیت بزرگی از بازنشستگان لشکری و کشوری نیز وجود دارند که  آنها هم جزو خانواده دولت هستند که مجموع اینها جمعیت 5 میلیون نفری است که با خانواده‌شان جمعیت بزرگی می‌شوند.

رییس جمهور ادامه داد : وقتی از دستگاه اجرایی سخن می گوییم باید همه آن سه میلیون نفر را در نظر بگیریم و تنها آن سی نفری که دور آن میز بیضی به نام هیأت دولت یا هیأت وزیران نشستند، نیست بلکه منظور دولت به مفهوم عام است. البته دلمان می خواهد در بخش‌های دیگر جوان‌ها و خانم‌ها فعال باشند. در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی می‌بینیم که بیش از گذشته فعال هستند. در مجلس شورای اسلامی خانم‌ها فعال هستند.مقصودم همه قوا و بخش‌هایی است که به عنوان نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند.

رییس جمهور در پاسخ به اینکه تکلیف وزیر نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری چه زمانی نهایی خواهد شد، گفت: نسبت به وزرا، مجلس شورای اسلامی، طبق وظایف خودش عمل کرد، من هم بسیار متشکرم از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی. دو چیز دلمان می‌خواست که نشد، یکی اینکه دلم می‌خواست آن لایحه‌ای که با دو فوریت به مجلس شورای اسلامی داده بودیم برای اینکه وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت به دو وزارتخانه تبدیل شود و همچنین راه و شهرسازیبه دو وزارتخانه تقسیم شود و همچنین سازمان ملی جوانان از وزارت ورزش و جوانان جدا شود، این لایحه هنوز اجرایی نشده خیلی دلم می‌خواست قبل از اینکه وزرا را معرفی کنم این لایحه به تصمیم نهایی مجلس می‌رسید و مقداری تأخیر شده است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان محترم مجلس در هر زمانی به این لایحه رأی دهند یک تغییراتی در کابینه دوباره ایجاد خواهد شد و ترمیم خواهد شد. نسبت به وزیر علوم نتوانستم در زمانی که می‌خواستم همه وزرا را معرفی کنم وزیر علوم را معرفی کنم به دلیل اینکه فردی که مشخص کرده بودم، درست حدود 24 ساعت قبل از معرفی وزرا انصراف داد و در آن فرصت نمی‌توانستم وزیر جدید را برگزینم و نمی‌خواستم ارایه لیست کابینه به مجلس شورای اسلامی به تأخیر بیفتد. وزیر نیرو هم نتوانست به اندازه کافی رأی در مجلس کسب کند. بنابراین این دو وزیر باقی ماندند و امیدوارم بتوانیم در هفته‌های آینده یا در هفته‌های اول مهرماه این دو وزیر را به مجلس معرفی کنیم.

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره موضوع پیگیری و نظارت بر زیرمجموع پیوست احکام وزراء اظهارداشت: در دولت دوازدهم برای حکم وزرا، پیوست را مد نظر قرار دادیم، خود حکم به وزرا ابلاغ شد برای اینکه تأخیر نیفتد پیوست احکام هم تا پایان این هفته یا آغاز هفته آینده به وزرا ابلاغ خواهد شد. بعد از آن می‌توانیم این پیوست‌ها  را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم تا منتشر شود. طبقه بندی هم ندارد بنابراین قابل انتشار است. یک مواردی است که برای همه وزرا مشترک است و مواردی است که برای هر وزیری به صورت اختصاصی است.

رییس جمهور اضافه کرد: عملکرد وزرا هر سه ماه یکبار مورد بررسی قرار می گیرد و حتی به سازمان برنامه و بودجه هم دستور دادم که هر سه ماه یکبار نسبت به واگذاری بودجه به همه دستگاه‌هایی که از بودجه دولت استفاده می‌کنند، رسیدگی کنند و اگر کار آنها در چارچوب قانون بوده، ادامه دهند و اگر هم لازم شش تخصیص دادن بودجه را کم کنند. به دلیل اینکه یکی از مسایل این است که بودجه‌ای به دستگاهی واگذار می‌شود و آن هم تقسیم کرده و مصرف می‌شود. اگر 100در صد مصرف کرد سال آینده 110 درصد می‌گیرد اگر احتیاط کرده و 80 درصد مصرف کرد سرش کلاه گذاشته می‌شود و سال بعد دیگر 90 درصد به آن می‌دهند لذا همه تشویق می‌شوند تا زودتر بودجه‌شان را مصرف کنند. این کار اساساً نادرست است. باید بودجه را براساس مسئولیت‌ها به دستگاه‌ها واگذار کنیم و ببینیم کجا مصرف و چگونه مصرف شده و بالاخره محصول محور باشیم.


رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از سه رویکرد محوری دولت یازدهم در کنار تعامل سازنده با جهان و نجات اقتصاد، احیای اخلاق بود؛ ارزیابی شما از میزان تحقق این رویکرد چیست و آیا در دولت دوازدهم هم این رویکرد تداوم خواهد داشت؟ ، گفت: اخلاق به عنوان هدف بلند اسلام اعلام شده است. پیغمبر(ص) فرمود من مبعوث شدم برای اینکه مکارم اخلاق را تکمیل کنم.

دکتر روحانی اضافه کرد: بنابراین اخلاق اساس است. یعنی ما اگر بخواهیم پیشرفت کنیم بدون اخلاق و بدون توجه به ارزشهای دینی و ملی و انقلابی نمی‌توانیم به اهداف‌مان برسیم. اخلاق و فرهنگ متولی‌ اصلی‌اش خود مردم هستند. درست است اخلاق و فرهنگ در جامعه مشعل‌دارانی مثل علما، حوزه‌های علمی، فرهیختگان، دانشگاهیان و هنرمندان دارد برای اینکه راه را روشن‌تر کنند، اما متولی اصلی مردم هستند.

رییس جمهور اظهار داشت: اساس دین همانطوری که قرآن به ما می‌گوید برای این است که راه به ما نشان داده شود و نور جای ظلمت را بگیرد. خداوند می‌خواهد ما در مسیر روشنایی باشیم و بتوانیم دقیق ببینیم و دقیق تصمیم بگیریم و با اراده در مسیر درست حرکت کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: اخلاق و فرهنگ توسط خود مردم ساخته می‌شود. در جامعه ما ببینید مثلا حادثه تلخی در گوشه‌ای از کشورمان رخ می‌دهد، یک دختر بچه‌ای مورد ظلم و ستم قرار می‌گیرد، ببینید افکار عمومی چه کار می‌کند! فضای مجازی به اصطلاح چه کار می‌کند! مردم در فضای مجازی چگونه همدردی نشان می‌دهند و چگونه نفرت خودشان را از ظلم نشان می‌دهند؛ نهی از منکر همین است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: اینکه شما می‌بینید در صف اتوبوس اگر کسی از ته صف بیاید جلوی صف همه داد می‌زنند می‌گویند آقا صف را مراعات کن، این همان نهی از منکر است. اگر مردم ببینند کسی سد معبر کرده همه داد می‌زنند که آقا چرا راه را بند آوردی و بستی؛ این نهی از منکر و امر به معروف است.

دکتر روحانی گفت: باید معروف را درست معرفی کنیم که همه معروف را بشناسند. کار شایسته را همه شایسته بدانند و کار ناشایست را همه ناشایست بدانند. معروف و منکر اگر درست معرفی شود مردم ما خودشان در این صحنه هستند. ما یک طبقه و گروه خاصی نداریم که آمرین به معروف باشند، تک تک افراد جامعه آمر به معروف و ناهی از منکر هستند. مردم در صحنه حضور دارند و باید مردم را تشویق کنیم.

رییس جمهور اضافه کرد: اگر کسی فکر کند اخلاق انحصار دارد به گروه و قشر و جناح خاص، اینطور نیست. همه مردم ما در پی اخلاق و فرهنگ هستند. البته فرهیختگان جامعه ما وظایف گسترده تری در این زمینه دارند. دولت هم باید در این فضا یاری کند و هم باید کمک کند و هم باید در این مسائل به استمداد بیاید.

دکتر روحانی اظهار داشت: بعضی از موارد نهی از منکر از حد گفتن و سخن گفتن و بحث کردن بالاتر می‌رود و اینجا دستگاه پلیسی و قضایی باید دخالت کند که حکومت باید وارد عمل شود؛ چه دستگاه اجرایی چه قضایی. اما عمدتاً فرهنگ و اخلاق به دست مردم است. مردم ما در بسیاری از مسایل اخلاقی و فرهنگی نسبت به ملت‌های دیگر بسیار پیشرفته‌اند. البته مشکلاتی هم داریم که این مشکلات را باید حل و فصل کنیم.

رییس جمهور تصریح کرد: فضای سیاسی را اگر بخواهم بسنجم، من این فضای یک ماه گذشته را خیلی می‌پسندم.

وی با بیان اینکه در این یک ماه گذشته انتقادها سالم‌تر و نرم‌تر بود و لحن‌های خشونت‌آمیز در فضای رسانه‌ای ما کمتر دیده می‌شد، گفت: حتی در مجلس شورای اسلامی ما برای رأی اعتماد وزرا، فضای بهتر و زیباتری را نسبت به دولت یازدهم مشاهده کردیم. اینکه همه با هم و کنار هم باشیم  و اگر نقدی داریم دلسوزانه و مشفقانه همدیگر را نقد کنیم و به فکر اهداف بلند آینده‌مان باشیم بسیار مهم است و باید این مسأله را مدنظر قرار دهیم.


رییس جمهور با اشاره به اینکه در اول مهر جمعیت حدود 13 میلیون نفری دانش آموزان در کلاس‌های مختلف اول تا دوازدهم قرار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: ما وظیفه سنگینی نسبت به آنان داریم. معلمین عزیز ما در سال‌های گذشته خدمات بسیار درخشانی داشتند و همه آنها برای تربیت نوجوان‌ها و جوان‌های ما تلاش کردند اما در عین حال نواقصی را در مجموع احساس می‌کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: به وزیر جدید آموزش و پرورش قبل از اینکه معرفی کنم، گفتم چند چیز برای من مهم است که در پیوست حکم آنها را نوشتم؛ اول اینکه دانش‌آموزی که در سال دوازدهم یا زودتر از دبیرستان خارج می‌شود باید شغل، حرفه و کاری را فراگرفته باشد و وقتی به قول معروف دیپلم می‌گیرد به معنای آنست که چه کار باید بکند و چه کار بلد است؟ یک سری علوم  ودانش‌هایی را یاد گرفته که بیشتر محفوظات است و بخشی از آن غیرحفظیات است. آن حفظیات به مرور زمان از حافظه بیرون می رود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه باید مهارت لازم را به دانش‌آموزانمان برای شغل، کار و فعالیت اقتصادی در جامعه یا فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی بیاموزیم و مهارت زندگی را در زندگی به آنان یاد دهیم، گفت: بعضی از دانش‌آموزان وقتی فارغ التحصیل می‌شوند و در جامعه می آیند نمی‌دانند در جامعه چه خبر است. یعنی آن آموزشی که باید در دبستان و دبیرستان داده شود برای اینکه این جامعه را بشناسند و بدانند چگونه با جامعه رفتار کرده و در این جامعه به اهداف‌شان برسند را ندیده اند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه باید تحولی را در آموزش و پرورش ایجاد کنیم، افزود: نکته دوم خلاقیت است. دانش‌آموز، تحصیلات خوبی را انجام می‌دهد. حجم درس‌های ما شاید کمتر از دیگر کشورها نبوده و گاهی هم بیشتر باشد اما در عین حال این دانش‌آموز وقتی چند سال می‌گذرد آنچه که یاد گرفته از یادش می‌رود به دلیل اینکه بیشتر درس‌ها به صورتی بوده که معلم گفته و او می‌بایست گوش می‌کرده و یاد می‌گرفته و پاسخ می‌داده درست می‌نوشته تا نمره بگیرد در حالی که دانش‌آموز ما باید خلاق باشد و به او عرضه کنیم و از او بخواهیم و او پاسخ دهد. باید خلاقیت در آموزش و پرورش ما بیشتر شود.

رییس جمهور با بیان اینکه مسأله دیگری که به وزیر آموزش و پرورش تأکید کردم در زمینه فضای مجازی بوده، گفت: امروز همه دانش‌آموزان ما موبایل در اختیار دارند و اگر در زمینه استفاده صحیح از  فضای مجازی به درستی آموزش نبینند، فضای مجازی که می تواند نعمت باشد تبدیل به نقمت می شود و می‌تواند زندگی و فرهنگ جامعه را بر هم زده و جامعه را فاسد کند.

دکتر روحانی اظهار داشت: باید از فضای مجازی به درستی استفاده کنیم و این آموزش باید در دبستان و دبیرستان برای دانش‌آموزان ما انجام گیرد و همچنین رعایت مسایل فرهنگی و اخلاقی از دیگر نکاتی بود که نسبت به آنها توصیه هایی به وزیر داشتم.

رییس جمهور اضافه کرد: معلمان عزیز، هم باید در شیوه کارشان در این زمینه تغییراتی دهند و باید از آنها حمایت بیشتری کنیم.تلاش ما این بوده که به معلمین در حد توان‌مان کمک کنیم. ممکن است که همه خواسته‌ها را برآورده نکرده باشیم اما در عین حال حقوق معلمین را بیش از 2 برابر در دولت یازدهم افزایش دادیم، البته حقوق کارمندها را هم در کل حدود 2 برابر افزایش دادیم و حداقل حقوق‌ها را بالا آوردیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که دولت یازدهم انجام داد و دولت دوازدهم متعهد است، اینکه حقوق همه کارگران و کارمندان بیش از تورم سالانه خواهد بود. همانطوری که در دولت یازدهم انجام دادیم هر سال با تورمی که آمده همانقدر دستمزد و حقوق ها را اضافه کردیم یعنی اگر کل تورم در طول 4 سال گذشته، مثلاً اگر 50 درصد بوده ، حقوق و مستمری بگیران حدود 65 درصد اضافه شده است. در بعضی موارد حقوق حتی بیش از 2 برابر شده است. متوسط پرداختی ما به افرادی که از کمیته امداد و بهزیستی هستند، بیش از 3 برابر شده است در آغاز سال 96، تلاش ما این بوده که فشار را بر  مردمی که درآمدشان محدود است ، کمتر بکنیم. این را در دولت دوازدهم هم ادامه خواهیم داد.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اینکه متدینین جامعه نگران کم‌رنگ شدن ارزش‌های دینی و البته انقلابی در سطح جامعه هستند، دولت برای تقویت ارزش‌ها چه برنامه مشخصی دارد؟ اظهارداشت: دولت، حوزه‌های علمیه، نهادهای غیردولتی، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روزنامه‌ها و صدا و سیما در مسأله تدین و عشق مردم به دین‌ و ارزش‌های دینی، همه مسئولیت بسیار بالایی دارند تا مردم به دین و راه معنوی خودشان بیشتر پیوسته باشند و ادامه دهند. البته قبول ندارم که دین در جامعه کمرنگ شده برای اینکه در ماه ‌رمضان‌ و محرم و در مراسم اعتکاف‌، مردم ما نسبت به دین‌ و اعتقاداتشان کاملاً علاقمندند و عشق می‌ورزند و دولت همه توان خودش را در این زمینه بکار گرفته و خواهد گرفت.

 

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در جریان انتخابات تهمتی به معلمین زدند که گفتم از آن نخواهم گذشت، گفتند در مدارس ما بی‌دینی را ترویج می‌کنند واقعاً یک مدرسه در سراسر کشور پیدا کنید چنین باشد. معلمین از فرهیختگان جامعه ما هستند تعصب مذهبی دارند شاید بیش از اقشار دیگر تعصب دینی و مذهبی دارند. همه اینها در کلاس‌های درس‌شان و هم با عمل و زبان‌شان اسلام و دین و خاندان رسالت را تبلیغ و ترویج کردند، بنابراین دولت یکی از وظایف خود را این می‌داند که مردم را یاری کند و دستگاه‌هایی را که مسئولیت هایی در این زمینه دارند ، یاری کند.

مجری پرسید: قبول دارید با آسیب‌های اجتماعی متعدد مواجه ایم. طلاق، بیکاری، کودکان کار و غیره. دولت دوازدهم برای کاهش چشمگیر آسیب‌های اجتماعی چه اقداماتی را انجام خواهد داد؟

رییس جمهور در پاسخ به این سوال اظهار داشت: یکی از مسایل بسیار مهمی که جامعه ما را نگران کرده و مردم نسبت به آن دغدغه دارند مسایل آسیب‌های اجتماعی و از همه مهم‌تر مسأله اعتیاد است. باید همه تلاش خود را انجام دهیم، برای اینکه آنهایی که معتاد هستند درمان کنیم و از اعتیاد و توزیع مواد مخدر جلوگیری کنیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: دولت در زمینه مقابله با توزیع مواد مخدر و ورود مواد مخدر از کشورهای دیگر تلاش کرده و موفقیت‌هایی هم به دست آورده است به گونه ای که در اولین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر آمارها نشان دهنده این بود که یک قدم پیش رفتیم در عین حال که مسیر، مسیر طولانی است.

رییس جمهور با بیان اینکه فقر یکی از مسایل بسیار مهمی است که جامعه ما را در حوزه مسایل اجتماعی آسیب‌زده کرده، گفت: فقر علت العلل بسیاری از آسیب‌ها است و یکی از هدف‌های بزرگ ما در دولت دوازدهم کاهش فقر است و بر اساس قولی که به مردم در انتخابات دادم  و در مراسم تنفیذ در خدمت مقام معظم رهبری و مسئولین محترم گفتم دولت دوازدهم تلاش خواهد کرد تا پایان دولت فقر مطلق را در کشور به طور کلی از بین ببرد.

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه موضوع دیگر در کنار مسأله فقر بحث فاصله طبقاتی و تبعیض است، گفت: در حال حاضر فاصله درآمدی دهک پایین با دهک بالا، ‌ 14 برابر است و بنابراین تلاش می‌کنیم این را از 14 برابر کمتر کنیم. البته اینکه به چه رقمی می‌رسیم را نمی‌توانم اعلام کنم برای اینکه در جلسات تخصصی قصد داریم روی آن کار کنیم و بعداً به اطلاع مردم می‌رسانیم که به چه صورت فاصله را کم می‌کنیم.

رییس جمهور با اشاره به ضرورت رسیدگی به مسأله بیکاری یک آسیب اجتماعی و موضوعی مهم در اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: بیکاری به عنوان یک معضل بسیار بزرگ در جامعه است و شاید اولین خواست مردم در ایام انتخابات و در استان های مختلف کشور، رفع بیکاری و اشتغال جوانان بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه ورودی بازار کار ما در سال‌های اخیر یک میلیون نفر یا کمی بیشتر است، افزود: این یعنی یک میلیون نفر در سال جویای کار می‌شوند و شغل می‌خواهند. شغلی که ما می‌توانیم ایجاد کنیم و در دولت یازدهم توانستیم انجام دهیم، حداکثر 650 هزار شغل بود. به طور متوسط کمتر از 4 سال یعنی از سال 92 تا 95 توانستیم 950 هزار شغل ایجاد کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه شغل خالصی که ایجاد می‌شود 600  الی 650 هزار است در حالی که نیاز ما بالای یک میلیون شغل است، ادامه داد: یعنی اگر یک میلیون شغل درست کنیم بیکارهای قبلی سرجای خودشان می‌مانند.در سطح جهانی کشورهایی که در سال حدود 700 هزار الی 800 هزار شغل درست کنند سه الی چهار کشور بیشتر نیستند. در تمام دنیا 5 کشورند که بالای 600 هزار شغل درست کنند که یکی از آنها ایران است.

دکتر روحانی با بیان اینکه شرط من با تمام وزرایی که مسوولیت ایجاد شغل را دارند این است که  میزان اشتغال را بالا ببرند، گفت: در صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری، حمل و نقل، خدمات مختلف، فضای مجازی و سایر دستگاهها در سال گذشته چیزی نزدیک به صد هزار شغل ایجاد شده است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز در فضای مجازی و بخش خدمات می‌توانیم اشتغال را بالا ببریم، اظهار داشت: در بخش معدن کار بزرگی در دولت یازدهم برای کشف معادن شد. یعنی از لحاظ ژئوفیزیک هوایی اکتشاف ما در دولت یازدهم معادل اکتشاف 80 سال قبل بوده است. یعنی کل اکتشاف کشور را از روزی که شروع شده چیزی حدود دو برابر کردیم.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم