مقایسه ی قیمت مسکن در ایران و کشور های دیگر

مقایسه ی قیمت مسکن در ایران و کشور های دیگر
آیا مشکل مسکن در تمام شهرهای جهان گریبانگیر مردم شده است؟آیا مردم سایر پایتخت ها هم مانند اهالی تهران با مشکل مسکن مواجه هستند؟آیا صاحبخانه شدن فقط برای پایتخت نشینان در ایران آرزوست؟


 
براساس آمار سازمان ملل و سازمان آمار آمریکا، درحال حاضر متوسط مساحت خانه ها در انگلیس ٧٦ متر مربع است که ٤٠ درصد کوچک تر از خانه های آمریکایی است. یا در روسیه متوسط فضای زندگی خانوار به ٥٧ مترمربع، در ژاپن ٩٥ مترمربع و در چین به ٦٠ مترمربع رسیده است. در استرالیا نیز متوسط فضای خانه ٢١٤ مترمربع محاسبه شده است. همچنین براساس تخمین کارشناسان داخلی در ایران نیز متوسط مساحت خانه ها به حدود ٧٠ متر رسیده است.

در این میان علاوه بر کوچک تر شدن مساحت خانه ها (که لزوما از لحاظ اقتصادی بد نیست) توانایی صاحبخانه شدن در سراسر دنیا نیز کاهش یافته است. بحران مسکن در آمریکا علاوه بر آن که تمام جهان را وارد رکود کرد، سبب شد بسیاری از مردم خانه های خود را از دست بدهند. هرچند هم اکنون بهای مسکن در آمریکا تا حدودی بهبود یافته است، اما هنوز به سطح طبیعی نرسیده است.

پس از بحران اقتصادی جهانی و رکود وام دهی در بیشتر کشورهای جهان و از سوی دیگر گران تر شدن تسهیلات دریافت مسکن، صاحبخانه شدن در قرن بیست ویکم رفته رفته به رویایی دوردست تبدیل می شود، مانند داستان کوتاهی که والدین برای فرزندان خود در هزاره سوم تعریف خواهند کرد.

در شهری مانند لندن هزینه های خرید خانه چنان افزایش یافته که برخی ترجیح می دهند در قایق هایشناور روی رودخانه ی تایمز زندگی کنند. در مالزی و سنگاپور نیز مشکل مسکن به پدیده ای مزمن تبدیل شده است. در ایران خانه دار شدن به آسانی گذشته نیست. با سر به فلک کشیدن بهای خانه ها، تنها راه حل موجود اجاره نشینی است که البته این روند هم خالی از مشکل نیست. هزینه مسکن یکی از بارهای مالی اصلی هر خانواری است که بخش بزرگی از درآمد را به خود اختصاص می دهد.


نتیجه قیمت‌گیری‌ها از 18 شهر و پایتخت جهان نشان می‌دهد مالزی و تركیه كه اتفاقا مقصد زندگی برخی ایرانیان نیز بوده‌اند، دارای قیمت‌های متعادل و ارزان‌تر مسكن به نسبت تهران هستند. در عین حال خرید مسكن در اروپا نظیر كشورهایی چون فرانسه و بریتانیا برای ایرانیان گران است.

از سوی دیگر قیمت مسكن در آمریكا بویژه پایتخت آن ـ واشنگتن ـ چندان فاصله‌‌ای با متوسط قیمت مسكن حتی در شمال تهران ندارد، اما بالعكس در آسیای جنوب شرقی، قیمت یك آپارتمان معمولی مثلا در توكیو از لوكس‌ترین آپارتمان‌های موجود در تهران نیز گران‌تر است.

به گزارش شابش، قیمت مسکن در تهران و سایر شهرهای کشور در مقایسه با شهرهایی چون مادرید، رم، فرانکفورت، سانفرانسیسکو، استانبول، بسیار بالاتر از آنها است. با این حال همه به خوبی می‌دانیم كه آسمان همه‌جا یكرنگ است و تلاش و زندگی در كشور چهار فصل و رنگارنگ و زیبای خودمان ایران، با آن فرهنگ گرم و جذاب و گیرایش به صدها قصر و خانه مجلل در تمام دنیا می‌ارزد.

       


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم