آیا اقساط وام مسکن کاهش یافته؟

آیا اقساط وام مسکن کاهش یافته؟
عباس آخوندی از برنامه های دولت برای خانه دار شدن مردم خبر داد.


طی چهار سال فعالیت دولت یازدهم ، برنامه های زیادی در بخش مسکن اجرا شده است.در این چهار سال وام خرید مسکن از 20 تا 160 میلیون تومان افزایش داشته و برای اولین بار در 25 سال اخیر نرخ سود تسهیلات مسکن در صندوق پس انداز یکم ،تک رقمی شد.اما به دلیل تفاوت زیادی که بین تسهیلات مسکن و قیمت مسکن در سال های 88 تا 91 وجود داشت،خانه دار شدن برای بسیاری از مردم به یک رویا تبدیل شد! به عبارت دیگر به هما ن اندازه که وام مسکن افزایش پیدا کرد، علی رغم کاهش نرخ سود بانکی ،مبلغ اقساط وام که هر ماه پرداخته می شود افزایش پیدا کرد که این موضوع با درآمد بسیاری از مستأجران همخوانی نداشت.به همین دلیل برنامه های مختلفی در وزارت راه و شهرسازی و دولت ریخته شد تا با افزایش دوره ی بازپرداخت وام و کاهش نرخ سود بانکی، عده ی بیشتری از هم وطنان بتوانند صاحبخانه شوند.

از مزیت های این امر می توان به رونق بازار مسکن اشاره کرد که که در سال های اخیر در رکود به سر می برد.هم چنین با اجرایی شدن این طرح قشر کم درآمد جامعه توان مالی بیشتری برای خرید و فروش پیدا می کنند پس علاوه بر رونق بازار مسکن ،از قشر کم درآمد هم حمایت می شود.

به گزارش شابش، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش سقف تسهیلات وام مسکن از 20 تا 160 میلیون تومان گفت: بخش اصلی مشکلات مسکن در ایران به قدرت خرید مربوط می شود.هر چقدر قدرت خرید متقاضیان مسکن افزایش پیدا کند، به رونق بازار مسکن کمک بیشتری می کند. عباس آخوندی با توجه به برنامه هایی که دولت برای بخش مسکن در نظر دارد افزود: یکی از برنامه های اصلی در این زمینه «طولانی تر شدن دوره ی بازپرداخت وام» است که با این کار میزان اقساط وام کاهش می یابد. وی ادامه داد در اکثر کشورهای توسعه یافته ی جهان اجرای همین برنامه قدرت خرید مسکن را افزایش می دهد. طبق گزارش هایی که بانک مرکزی به طور مرتب ارائه می دهد،میزان خرید و فروش در بخش مسکن نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.


مدیر کل اعتبارات بانک مسکن در مورد برنامه های دولت برای کاهش اقساط وام بانکی گفت: این برنامه ها در مرحله ی کارشناسی قرار دارند وهنوز اجرایی نشده اند. قاسمی اضافه کرد: هم اکنون دوره ی بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن 12 سال است و برای افزایش آن به طور مثال به 20 سال باید محاسبات دقیقی انجام شود. مثلا درصندوق پس انداز یکم متقاضیان با پس انداز مبلغ ۸۰ میلیون تومان ۱۶۰ میلیون تومان وام دریافت می کنند و درکل 240 میلیون تومان از بانک خارج می شود. اگرمدت بازپرداخت به 20 سال افزایش پیدا کند، باید فرمول تسهیلات تعهدی بانک مسکن تغییر کند. 

     

اکنون با آخرین مصوبه شورای پول و اعتبارسقف پرداخت وام های مسکن از محل خرید اوراق برای هر نفر تا ده میلیون تومان افزایش داشته؛ به این ترتیب که به صورت انفرادی برای تهران تا 70 میلیون تومان، مراکز استان ها وشهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 60 میلیون تومان و سایر مناطق تا 50 میلیون تومان قابل پرداخت است. از طرف دیگر برای زوجین تهرانی تا 120 میلیون تومان ، مراکز استان ها وشهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 100میلیون تومان و سایر مناطق تا 80 میلیون تومان تسهیلات مسکن در نظر گرفته شده است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم